metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Dalších 45 fotografií v galerii
Uvnitř stanice je ještě spousta stavebního materiálu. | foto: Metro.cz

VIDEO: Národka už finišuje a nabírá barvu, musí se ale ještě rozkopat Lazarská

  15:15,  aktualizováno  18:13
Než se na začátku letních prázdnin otevře stanice metra Národní třída, změní se přilehlá Lazarská ulice s klíčovými přestupy do tramvají. Chodníky jedné z nejfrekventovanějších tramvajových stanic v Praze jsou proto už teď pomalované barevnými značkami. Ty naznačují, že zanedlouho to v Lazarské bude až do konce června rozkopané. Čekejte zásadní dopravní omezení.

Spolu se spuštěním stanice metra Národní třída na začátku července se spustí nejen eskalátory v nedokončeném komplexu Quadrio u obchodního domy My. Cestující se také díky výtahům v druhém výstupu k Lazarské ulici dostanou na povrchu k tramvajím zcela bez bariér. To mohou uvítat nejen handicapovaní, ale i rodiče s kočárky a senioři.

Dovnitř se zatím nesmí.

Vnitřky výtahů jsou zatím chráněné překližkou.

"Dva měsíce se nepojede Lazarskou kvůli úpravě zastávky za 52 milionů korun. Díky tomu se ale lidé dostanou od výtahu až do tramvaje bezbariérově,“ řekl dnes na místě radní pro dopravu Jiří Pařízek a ukázal na opodál stojící výtah s dvěma kabinami. Zatím jsou na něm přeškrtané symboly a nápisy, dolů se dostanou jenom dělníci. A teď i reportéři deníku Metro.

Nový plech se nebude líbit sprejerům

V chodbě je zatím tma a spousta pracovního materiálu. Základy jsou ale už hotové.

Eskalátory jsou ukryté za dřevotřískou.

Ve stanici metra Národní třída třicet metrů pod zemí dosud svítí provizorní osvětlení. Hučení a proud studeného vzduchu předcházejí příjezdu soupravy, nezastavuje, jenom zpomaluje a projíždí. Na nástupištích stojí bezpečnostní oplocení, všude leží krabice, místy stále stojí lešení. Eskalátory jsou ukryté pod dřevěným bedněním.

Prostor stanice se už ale začíná podobat tomu, co si cestující pamatují před jejím uzavřením. Barva obložení totiž zůstává stejná, vzletně nazvaná zlatavá, připomíná ale spíš plnotučnou hořčici. "Změnil se ovšem materiál. Obklady ze dvou vrstev skla nahradil smaltovaný plech, který má obrovskou výhodu díky své omyvatelnosti," řekl zástupce technického ředitele Jaroslav Šubert. Životnost povrchu se prý pohybuje kolem třiceti let a má lépe odolat vandalům.

Stanice metra se otevře dřív než obchoďák

Dělníci pracují dokončují přestavbu stanice Národní třída.

Stanice metra otevře po dvou letech začátkem července. Přesné datum totiž zatím není známé, radni Pařízek ale předpokládá, že se všechno stihne podle plánu. "Nevím, jestli to bude 3. nebo 4. července. Záleží i na výsledcích kontrol bezpečnosti," podotkl.

Nyní se ve stanici připevňují obklady a podhledy. Zbývá dokončit osvětlení a rozhlas a nainstalovat orientační a informační systém metra. Rekonstrukce vychází na 380 milionů korun, z toho 87 milionů hradí investor rostoucího komplexu.

Kudy dovnitř a kudy ven?

  • Cestující se na začátku prázdnin dostanou ze stanice po eskalátorech do suterénu komplexu Quadrio.
  • Odtud po dalších jezdících schodech vyjedou na roh Spálené a Purkyňovy ulice.
  • V té době již má být dokončen plášť budovy, výstup tak bude bezpečný.
  • Vstup přes obchodní komplex tak zatím zůstane uzavřen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek