metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

VIDEO: Národka už finišuje a nabírá barvu, musí se ale ještě rozkopat Lazarská

  15:15aktualizováno  18:13
Než se na začátku letních prázdnin otevře stanice metra Národní třída, změní se přilehlá Lazarská ulice s klíčovými přestupy do tramvají. Chodníky jedné z nejfrekventovanějších tramvajových stanic v Praze jsou proto už teď pomalované barevnými značkami. Ty naznačují, že zanedlouho to v Lazarské bude až do konce června rozkopané. Čekejte zásadní dopravní omezení.
Uvnitř stanice je ještě spousta stavebního materiálu.

Uvnitř stanice je ještě spousta stavebního materiálu. | foto: Metro.cz

Spolu se spuštěním stanice metra Národní třída na začátku července se spustí nejen eskalátory v nedokončeném komplexu Quadrio u obchodního domy My. Cestující se také díky výtahům v druhém výstupu k Lazarské ulici dostanou na povrchu k tramvajím zcela bez bariér. To mohou uvítat nejen handicapovaní, ale i rodiče s kočárky a senioři.

Dovnitř se zatím nesmí.

Vnitřky výtahů jsou zatím chráněné překližkou.

"Dva měsíce se nepojede Lazarskou kvůli úpravě zastávky za 52 milionů korun. Díky tomu se ale lidé dostanou od výtahu až do tramvaje bezbariérově,“ řekl dnes na místě radní pro dopravu Jiří Pařízek a ukázal na opodál stojící výtah s dvěma kabinami. Zatím jsou na něm přeškrtané symboly a nápisy, dolů se dostanou jenom dělníci. A teď i reportéři deníku Metro.

Nový plech se nebude líbit sprejerům

V chodbě je zatím tma a spousta pracovního materiálu. Základy jsou ale už hotové.

Eskalátory jsou ukryté za dřevotřískou.

Ve stanici metra Národní třída třicet metrů pod zemí dosud svítí provizorní osvětlení. Hučení a proud studeného vzduchu předcházejí příjezdu soupravy, nezastavuje, jenom zpomaluje a projíždí. Na nástupištích stojí bezpečnostní oplocení, všude leží krabice, místy stále stojí lešení. Eskalátory jsou ukryté pod dřevěným bedněním.

Prostor stanice se už ale začíná podobat tomu, co si cestující pamatují před jejím uzavřením. Barva obložení totiž zůstává stejná, vzletně nazvaná zlatavá, připomíná ale spíš plnotučnou hořčici. "Změnil se ovšem materiál. Obklady ze dvou vrstev skla nahradil smaltovaný plech, který má obrovskou výhodu díky své omyvatelnosti," řekl zástupce technického ředitele Jaroslav Šubert. Životnost povrchu se prý pohybuje kolem třiceti let a má lépe odolat vandalům.

Stanice metra se otevře dřív než obchoďák

Dělníci pracují dokončují přestavbu stanice Národní třída.

Stanice metra otevře po dvou letech začátkem července. Přesné datum totiž zatím není známé, radni Pařízek ale předpokládá, že se všechno stihne podle plánu. "Nevím, jestli to bude 3. nebo 4. července. Záleží i na výsledcích kontrol bezpečnosti," podotkl.

Nyní se ve stanici připevňují obklady a podhledy. Zbývá dokončit osvětlení a rozhlas a nainstalovat orientační a informační systém metra. Rekonstrukce vychází na 380 milionů korun, z toho 87 milionů hradí investor rostoucího komplexu.

Kudy dovnitř a kudy ven?

  • Cestující se na začátku prázdnin dostanou ze stanice po eskalátorech do suterénu komplexu Quadrio.
  • Odtud po dalších jezdících schodech vyjedou na roh Spálené a Purkyňovy ulice.
  • V té době již má být dokončen plášť budovy, výstup tak bude bezpečný.
  • Vstup přes obchodní komplex tak zatím zůstane uzavřen.
Autoři: Jan David, Lukáš Hrábek, Jiří Bigas Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek