metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Další 4 fotografie v galerii
Bokem na Facebooku seděl radní Adam Scheinherr. | foto: FB A. S.

Na áčku a béčku se bude jezdit bokem. Cestující se rozhodli v anketě dopravního podniku

  14:39
Sezení otočené o devadesát stupňů půjde na podzim vyzkoušet již ve všech vagonech na linkách A a B. Dopravce počet těchto míst rozšíří třeba při údržbě.

Konečně je rozhodnuto! Možnost nemuset při sezení v metru vytáčet nohy do uličky a opírat se o zeď, ale o opěradlo pražské cestující nadchla. A to tak moc, že rozhodli o rozšíření otočených sedaček všude, kde to v metru ještě technicky jde. Tedy na všechny vlaky, které jezdí na lince A a B.

„Je tomu již dva roky, co na žádost vedení hlavního města ve vybraných vlacích 81-71M otočené jednosedačky testujeme. V současnosti je upravena polovina jednosedaček ve dvanácti soupravách metra na linkách A a B, jinými slovy každá druhá jednosedačka,“ říká pro deník Metro šéf komunikace dopravního podniku Daniel Šabík a dodává: „Nyní máme k dispozici výsledky on-line ankety, které nám zřetelně ukazují na preference cestujících. Z ankety jednoznačně vyplývá oblíbenost jednosedaček.“

„Cestující si tímhle způsobem automaticky sedají, i když je dvousedačka prázdná,“ komentuje otočení radní Adam Scheinherr.

Cestující mají jasno
Z ankety, kterou se mohli Pražané proklikat na webu dopravce během dubna, vyplynulo, že jednosedačky preferuje více než 62 procent cestujících. „Lze to interpretovat jako jistou formu sociálního odstupu nebo jako důsledek pandemie covidu-19. Pouze pro zhruba 12 procent hlasujících není důležité, na jakém typu místa sedí. Pokud ale účastníci ankety sedí na jednosedačce, téměř polovina z nich se vždy opírá o bočnici. Činí tak bez ohledu na to, jestli je jednosedačka už otočena, nebo nikoli,“ doplňuje pro Metro Šabík.

Dalších necelých čtyřicet procent cestujících je v této otázce nevyhraněno. Sedají si jednoduše vždy podle aktuální situace a nálady. „Pouze výrazná menšina, necelých čtrnáct procent účastníků, neotočenou jednosedačku použije vždy, nebo sedává proti směru jízdy. I přesto, že sezení cestujících na jednosedačkách bokem k jízdě zabírá více místa ve vlaku. Naprostá většina účastníků ankety, bezmála 90 procent lidí, to tak nevnímá a nepovažuje to za prostorové omezování,“ popisuje pro deník Metro Šabík.

Otočení má zelenou
Výsledky ankety projednalo představenstvo dopravního podniku. Na jejich základě rozhodlo o pokračování v otáčení jednosedaček ve zbylých vlacích 81-71M, a to ve stejném uspořádání jako na dvanácti pilotních soupravách, kde již otočené jsou.

„Otáčení ve zbylých vlacích metra bude probíhat postupně, v rámci pravidelné údržby vlaků na jednotlivých stupních. Nebo také na soupravách, které v současnosti nejezdí. Kvůli úpravám jednosedaček nebudeme cíleně odstavovat vlaky metra z provozu, ale úkony budeme koordinovat tak, aby vše proběhlo v rámci plánovaných oprav,“ vysvětluje Šabík a upřesňuje, že předpokládané dokončení otáčení jednosedaček je v plánu začátkem letošního podzimu.

Testovaná sedačka je na fotce zcela vlevo.

Raději polstrované
Zajímavé výsledky vyplynuly i z dalších odpovědí v anketě. Dopravce se ptal také na to, jaký typ sedadel by ideálně mělo pražské metro mít.

„Zhruba polovina účastníků preferuje stávající stav, tedy polstrované sedačky s látkovým potahem, druhá polovina jiný typ. Jako alternativu jsme hlasujícím nabídli plastové sedačky, pro které hlasovalo 44 procent účastníků. Necelých deset procent volilo obecnou možnost Jiný typ, přičemž ve volné odpovědi ji specifikovalo, že by to měly být koženkové sedačky kvůli lepší hygieně, úklidu a údržbě,“ vyjmenovává šéf komunikace podniku Šabík.

Ve volné otázce, ve které účastníci ankety mohli navrhnout zlepšení komfortu cestování ve vlacích metra, tři čtvrtiny respondentů buď nenavrhly žádné zlepšení, nebo uvedly, že jsou spokojeni se současným stavem. Což lze podle Šabíka považovat za velmi dobrou známku fungování metra.

„Druhá nejčastější odpověď na volnou otázku byl návrh, aby byly otočeny bokem úplně všechny sedačky ve vlacích, konkrétně šlo o 4,61 procenta respondentů, a na třetím místě požadavek na modernější vozy či sedačky z jiného materiálu. Nejčastěji koženka, v souhrnu 3,83 procenta respondentů. Na čtvrtém místě pak odstraňování graffiti,“ shrnuje výsledky Šabík.

Otočený výrostek

Mezi časté náměty ke zlepšení zazněly také návrhy na častější kontroly revizorů nebo policistů v metru. Někteří lidé by také uvítali více bezpečnostních kamer ve stanicích. „Objevily se i neotřelé nápady jako například průchozí vagony ve vlakové soupravě metra, prodej novin a časopisů ve vagonech metra, rozprašování jemné vůně ve vlacích metra nebo ve stanicích nebo pouštění příjemné hudby ve stanicích,“ doplňuje dále Šabík.

Z reakcí cestujících na sociálních sítích bylo již dříve jasné, že bude mít případná úprava mnoho příznivců, ale i odpůrců. Dopravní podnik proto již avizoval, že se anketa zaměřila nejen na pohodlí sedících cestujících, ale také na ohlasy těch, kteří před pasažérem „s vystrčenýma nohama do uličky“ stojí.

Koho uslyšíte v MHD?

  • Nový hlas pro tramvaje a autobusy se také hledal v on-line anketě.
  • O vítězi měli rozhodnout cestující do 19. června, kdy hlasování skončilo. Do konce června měl pak dopravce představit vítěze. Zatím se tak ale nestalo.
  • Mezi finalisty jsou po dvou zastoupeny dámy i pánové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek