metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Na domy se vrátila obří plachta. Horáková „kryje“ ilegální reklamu

  10:01
Připomíná to zákopovou válku. Na jedné straně je Praha a soudy, na druhé majitel domů u Nuselského mostu a provozovatel reklam na nich. Kauza nelegálních reklamních ploch pokračuje. Domy, které jsou v památkové rezervaci, včera opět překryla obří plachta. Ta připomíná výročí popravy Milady Horákové.

Další 1 fotografie v galerii
Připomínka popravy Milady Horákové | foto: Metro.cz

„Špatná zpráva je, že tato plachta není reklama, a tudíž se na ni náš předpis o regulaci reklamy nevztahuje,“ uvedla Kristýna Drápalová, která se na magistrátu věnuje boji proti vizuálnímu smogu. „Odsuzuji zneužití odkazu Milady Horákové v reklamní válce proti městu. Všichni asi tušíme, kdo má tyto naschvály na svědomí. Autoři původní kampaně to nejsou,“ napsal na svém Twitteru primátor Zdeněk Hřib.

Deník Metro oslovil agentury, které na různých místech v Praze vyvěšovaly bannery před červnovým výročím popravy Horákové. „Iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty nezajistila, neiniciovala ani nebyla informována o záměru vyvěšení tohoto banneru,“ uvedl Marek Vocel z agentury MPV. To potvrdil i Jáchym Klimko, zástupce další agentury DOX Centre for Contemporary Art. „Využíváme pouze legální plochy, které nevytváří vizuální smog,“ řekl Klimko. Deník Metro vznesl i dotaz k agentuře, která zajišťuje další nelegální plochu na jednom z domů u Nuselského mostu – obří LED obrazovku. Do uzávěrky toho vydání neodpověděla.

Která firma billboard s Horákovou instalovala, se zatím neví. Problém je totiž v tom, že si na stránkách Dekomunizace.cz může kdokoli podklady pro výrobu těchto bannerů stáhnout.

Zatím neznámá firma šla stejným směrem jako ty, které se před časem bránily odstranění billboardů u dálnic – jejich překrytím českými vlajkami.

Problém s nelegální reklamní plochou dvou domů u mostu se táhne několik let. V březnu soud rozhodl o tom, že plachta má zmizet. To ale její provozovatelé až do začátku srpna ignorovali. Na popud města a občanských iniciativ svůj billboard na ilegální ploše inzerující firma Samsung odstranila. 

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek