metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 1 fotografie v galerii
Připomínka popravy Milady Horákové | foto: Metro.cz

Na domy se vrátila obří plachta. Horáková „kryje“ ilegální reklamu

  10:01
Připomíná to zákopovou válku. Na jedné straně je Praha a soudy, na druhé majitel domů u Nuselského mostu a provozovatel reklam na nich. Kauza nelegálních reklamních ploch pokračuje. Domy, které jsou v památkové rezervaci, včera opět překryla obří plachta. Ta připomíná výročí popravy Milady Horákové.

„Špatná zpráva je, že tato plachta není reklama, a tudíž se na ni náš předpis o regulaci reklamy nevztahuje,“ uvedla Kristýna Drápalová, která se na magistrátu věnuje boji proti vizuálnímu smogu. „Odsuzuji zneužití odkazu Milady Horákové v reklamní válce proti městu. Všichni asi tušíme, kdo má tyto naschvály na svědomí. Autoři původní kampaně to nejsou,“ napsal na svém Twitteru primátor Zdeněk Hřib.

Deník Metro oslovil agentury, které na různých místech v Praze vyvěšovaly bannery před červnovým výročím popravy Horákové. „Iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty nezajistila, neiniciovala ani nebyla informována o záměru vyvěšení tohoto banneru,“ uvedl Marek Vocel z agentury MPV. To potvrdil i Jáchym Klimko, zástupce další agentury DOX Centre for Contemporary Art. „Využíváme pouze legální plochy, které nevytváří vizuální smog,“ řekl Klimko. Deník Metro vznesl i dotaz k agentuře, která zajišťuje další nelegální plochu na jednom z domů u Nuselského mostu – obří LED obrazovku. Do uzávěrky toho vydání neodpověděla.

Která firma billboard s Horákovou instalovala, se zatím neví. Problém je totiž v tom, že si na stránkách Dekomunizace.cz může kdokoli podklady pro výrobu těchto bannerů stáhnout.

Zatím neznámá firma šla stejným směrem jako ty, které se před časem bránily odstranění billboardů u dálnic – jejich překrytím českými vlajkami.

Problém s nelegální reklamní plochou dvou domů u mostu se táhne několik let. V březnu soud rozhodl o tom, že plachta má zmizet. To ale její provozovatelé až do začátku srpna ignorovali. Na popud města a občanských iniciativ svůj billboard na ilegální ploše inzerující firma Samsung odstranila. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek