metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 3 fotografie v galerii
Koncert skupiny Rolling Stones v Praze 18. srpna 1990 (Keith Richards a Ronnie Wood) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Kameny se přivalily do Prahy na plný Strahov přesně před třiceti lety

  5:59
Redakce deníku Metro připravila 30 zajímavostí ke slavnému koncertu Rolling Stones. Konal se 18. 8. 1990.

„Z hvězdného nebe se snesla do naší republiky kapela Rolling Stones,“ řekl před koncertem kapely tehdejší prezident Václav Havel.

1. Vystoupení bylo do původně plánovaného evropského turné Urban Jungle přidáno. Žádost o uspořádání přišla do prezidentské kanceláře přímo od Rolling Stones.

2. Havlův tajemník Vladimír Hanzel nejdříve přemluvil prezidenta a pak zavolal Lubomíru Schmidtmajerovi, jestli by měl odvahu a možnosti koncert organizovat. Spoluzakladatel družstva MARS, které mělo za sebou jediný větší koncert, souhlasil.

Magazín Metro

Další zajímavosti o koncertu Rolling Stones v Praze v roce 1990 se dozvíte už zítra v novém vydání magazínu Metro.

V rozsáhlém článku o kultuře v Československu v prvním porevolučním roce najdete svědectví aktérů té doby, ale i dobové fotografie a vzpomínky. Jak vznikal třeba legendární film Kouř? Nebo které ze zahraničních hvězd ještě přijely do Prahy?

3. Kapela se vzdala honoráře za koncert, i tak vyšel celkem na 350 tisíc dolarů, tehdy zhruba 14 milionů korun. Půjčku ve výši 300 tisíc dolarů zajistil federální ministr průmyslu Vladimír Dlouhý. Dalších 30 tisíc dolarů věnoval družstvu MARS Havel.

4. S přípravami koncertu, na které byly zhruba čtyři měsíce, chtělo pomoci mnoho dalších lidí. Například Věra Čáslavská vyjednala pronájem Velkého strahovského stadionu. „Tehdejší primátor Prahy Jaroslav Kořán významně pomohl při komunikaci s policií a také dopravními podniky při prodloužení provozu městské dopravy,“ říká pro Metro Schmidtmajer.

5. Pro mnohé byl koncert vnímán jako symbol konce komunistické éry. Pražské vystoupení provázelo symbolické heslo: „Tanky se valí ven, Stouni se valí sem!“

6. Smlouvu na koncert podepsali Schmidtmajer a Hanzel ve Vídni až 31. července. „Teprve pak jsme mohli oznámit konání koncertu, zahájit propagaci a prodej vstupenek,“ líčí Schmidtmajer. Tam vznikl v upoutávce pro Československou televizi slogan: „Kameny se valí do Prahy!“

Koncert skupiny Rolling Stones v Praze. (18. srpna 1990)

7. Za tak krátkou dobu před koncertem nebylo možné vstupenky v Československu vytisknout, a tak se musely pořídit v Maďarsku.

8. Vstupenka stála v předprodeji 250 korun československých, na místě 280 korun. Předprodej probíhal z maringotky na Výstavišti v Holešovicích.

9. Mnohé organizační záležitosti musel řešit MARS místo velké produkční společnosti BCL Group, která zajišťovala jinak celé turné. S koncertem v Praze se však nepočítalo. Jednání tak byla podle Schmidtmajera náročná.

10. Management skupiny požadoval po české produkci například tunu suchého ledu k chlazení elektrických agregátů. Tento objem představoval celosezonní výrobu litvínovské fabriky.

11. Na stavbu pódia byly potřeba čtyři konkrétní vysokozdvižné vozíky. V celé republice byly jen dva v Brně. Další se složitě půjčovaly až ve Vídni.

12. Manažer turné Steve Thomas chtěl v Praze koupit 80 kladiv potřebných na stavbu pódia. V železářství u Rotta mu řekli, že takové množství je dodavatelský plán na osm měsíců.

13. Důležitý byl i příjezd kamionů – jen věci pro pódium byly ve 23 obřích vozech. „Museli jsme projet všechny trasy potřebné na našem území, nafotit a přesně změřit průchodnost mostů či změřit poloměry zatáček před nimi,“ uvádí Schmidtmajer.

14. Lešenáři z Metrostavu stavěli pódium 72 metrů široké, 30 metrů vysoké a 25 metrů hluboké, připomínající ropnou rafinerii, pět dní.

Koncert skupiny Rolling Stones v Praze. (18. srpna 1990)

15. Z Londýna bylo přivezeno dvanáct takzvaných zpožďovacích věží pro zvukovou aparaturu. Výkon dosahoval půl milionu wattů, koncert byl proto slyšet po celé Praze.

16. Na ploše stadionu byla vysázena travní semena, ale ta vyzobali ptáci, a tak pro koncert zůstal písčitý povrch. V den koncertu pršelo, byl tedy dost podmáčený.

17. Kvůli velkému zájmu o vstupenky bylo původně naplánované umístění pódia ještě o deset metrů posunuto dozadu.

18. Kapela dorazila do Prahy po koncertě v Německu prezidentským speciálem. „Sice vtehdejších poměrech a za komerčních podmínek to bylo dost drahé, ale i tak to stále byla asi čtvrtina toho, co by stálo přes BCL Group letadlo vypravované z Frankfurtu,“ zmiňuje Schmidtmajer. 

19. Kapela se ubytovala v hotelu Palace. Právě zde pořídil také jediný rozhovor na našem území s Mickem Jaggerem a Keithem Richardsem novinář Roman Lipčík, tehdy pro Mladý svět.

20. Během dne se členové Rolling Stones vydali na procházku Prahou. Večer se na pozvání tehdejší první dámy Olgy Havlové zúčastnili večeře v restauraci Na Rybárně. Richards si oblíbil české pivo, Jagger si dal pstruha a víno.

V roce 1990 Havel do Prahy pozval slavnou britskou kapelu Rolling Stones, s jejímiž členy se setkal. Rok po pádu železné opony byl tento akt symbolem čerstvě nabyté svodody (18. srpna 1990).

21. Odpoledne před koncertem přivítal členy kapely na Pražském hradě Václav Havel. „Při prvním setkání Rolling Stones a Václava Havla na Hradě jsem stál za Ronem Woodem a napřed jsem se domníval, že je tam průvan, ale pak mi došlo, že se mu ze setkání třesou nohy,“ přidává historku Schmidtmajer.

22. Havel od skupiny obdržel také několik darů, například bundu s jejich logem (vyplazeným jazykem) na zádech. Kapela darovala prezidentovi také lustry, kterými je vybaven Španělský sál.

23. Na koncert dorazilo také několik tisíc fanoušků z Polska, pro něž vstupenka platila jako výjezdní doložka.

24. Brány strahovského stadionu se otevřely už v 16 hodin. „Z pohledu bezpečnosti to bylo v řadě ohledů ostřejší, než je to u většiny současných velkých koncertů. Jelikož nikdo neměl u nás s tak velkým koncertem zkušenosti, všechno bylo jištěno několikanásobně, včetně kontrol,“ uvádí Schmidtmajer.

25. Zaměstnanci bezpečnostní firmy se doslechli před koncertem o výbušnině Semtex, kterou hodlal kdosi na koncertě nechat explodovat. Ukázalo se ale, že mu ji pošta nestihla včas doručit.

26. Jako předkapela jezdila se Stouny partička Dan Reed Network. Z domácích skupin si vybral přímo Jagger Vladimíra Mišíka s Etc. – po poslechu alba Dvacet deka duše.

27. Při samotném koncertu pak Schmidtmajer dohlížel na jeho klidný průběh. Nevšedních okamžiků bylo podle něj hned několik. „V jednom okamžiku koncertu Mick mizí ze scény a asi po třiceti sekundách mezihry se objevuje na vrcholu scény ve výšce zhruba desátého patra. Kamery ho zabírají v detailu a zvětšují na projekce jeho obličej na desítky metrů. Dle scénáře nesmí být udýchaný a nesmí se potit, to všechno by bylo vidět. Takže tu byl pro tento účel v levé noze jeviště výtah, který Jaggera s asistentem za tu dobu bez úhony vyvezl nahoru,“ dodává Schmidtmajer.

28. Koncertu se zúčastnilo mnoho vzácných hostů včetně prezidenta Havla. Dále byli přítomní třeba Michael Kocáb, Karel Schwarzenberg, Richard Müller, Ondřej Hejma nebo Václav Neckář.

29. Výtěžek nakonec činil čtyři miliony korun a odevzdán byl nadaci Olgy Havlové, Výboru dobré vůle. Zhruba stejnou částku nadaci na konci roku poslala i kapela.

30. Kapela Rolling Stones pak přijela na naše území ještě několikrát. Naposledy zde hrála předloni. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek