metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku | foto: V Invest

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

  11:39
Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské hromady hlíny a suti čnící do vzduchu. Tak znají obyvatelé Jinonic již pěknou řádku měsíců místní dominantu – zámek Jinonice. Památkově chráněný objekt v ulici Na Vidouli tu developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem pro místní. Do veřejnosti nepřístupných prostor nahlédl deník Metro.

„Na rekonstrukci od začátku pracujeme s památkáři, archeology i dalšími odborníky, takže jde o opravdu citlivý zásah do původního vzezření budovy. Důkazem toho, že se snažíme zachovat maximum historických prvků, budiž podzemní parkoviště, jež jsme chtěli zbudovat ve dvoře zámečku. To bude nakonec pouze povrchové,“ vysvětluje nám při prohlídce projektový manažer rekonstrukce Jan Kukla.

V interiérech budou podpírat stropy jak zrestaurované, tak nové trámy

Archeologové zde totiž předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Garáže pro 82 aut tedy budou pouze na povrchu. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak zakonzervují pro budoucí generace. „Podzemní část zadního dvora, který na rozdíl od toho předního nebude přístupný veřejnosti, ale svou podzemní část mít bude. Na uskladnění investičního vína,“ dodává ředitel firmy Jaroslav Vondřička.

V současné době probíhá druhá etapa rekonstrukce. Kompletně hotovo má být koncem roku 2022 a celkem 46 bytových jednotek všech velikostí začne firma prodávat po dokončení hrubé stavby příští rok. To bude také poprvé, kdy se kromě dělníků a médií dostane do prostor zámečku i malá část veřejnosti.

Základy mostní konstrukce a vlčí jáma, která byla součástí obranného systému

„Místním budou po ukončení prací sloužit kromě přední části zahrady zámečku a náměstíčka také obnovené vnitřní prostory pivovaru, který zde zanikl koncem 19. století. Doufáme, že sem přinesou život. Nakouknout budou moci po projití historickým průchodem ještě na dvůr s parkovištěm. Dál ale už ne,“ vysvětluje Kukla.

Mezi nejzajímavější části prohlídky patřila odhalená původní dlažba na zadním dvorku, pohled na opravované krovy či sklad restaurovaných trámů opatřených čísly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek