metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František

Dalších 14 fotografií v galerii
Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku | foto: V Invest

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

  11:39
Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské hromady hlíny a suti čnící do vzduchu. Tak znají obyvatelé Jinonic již pěknou řádku měsíců místní dominantu – zámek Jinonice. Památkově chráněný objekt v ulici Na Vidouli tu developerská firma V Invest přetváří v bytový komplex s parkovištěm, restaurací a pivovarem pro místní. Do veřejnosti nepřístupných prostor nahlédl deník Metro.

„Na rekonstrukci od začátku pracujeme s památkáři, archeology i dalšími odborníky, takže jde o opravdu citlivý zásah do původního vzezření budovy. Důkazem toho, že se snažíme zachovat maximum historických prvků, budiž podzemní parkoviště, jež jsme chtěli zbudovat ve dvoře zámečku. To bude nakonec pouze povrchové,“ vysvětluje nám při prohlídce projektový manažer rekonstrukce Jan Kukla.

V interiérech budou podpírat stropy jak zrestaurované, tak nové trámy

Archeologové zde totiž předloni vykopali zachovalou část tvrze ze 14. století. Garáže pro 82 aut tedy budou pouze na povrchu. Pozůstatky důkazů o vyspělosti tehdejší architektury tak zakonzervují pro budoucí generace. „Podzemní část zadního dvora, který na rozdíl od toho předního nebude přístupný veřejnosti, ale svou podzemní část mít bude. Na uskladnění investičního vína,“ dodává ředitel firmy Jaroslav Vondřička.

V současné době probíhá druhá etapa rekonstrukce. Kompletně hotovo má být koncem roku 2022 a celkem 46 bytových jednotek všech velikostí začne firma prodávat po dokončení hrubé stavby příští rok. To bude také poprvé, kdy se kromě dělníků a médií dostane do prostor zámečku i malá část veřejnosti.

Základy mostní konstrukce a vlčí jáma, která byla součástí obranného systému

„Místním budou po ukončení prací sloužit kromě přední části zahrady zámečku a náměstíčka také obnovené vnitřní prostory pivovaru, který zde zanikl koncem 19. století. Doufáme, že sem přinesou život. Nakouknout budou moci po projití historickým průchodem ještě na dvůr s parkovištěm. Dál ale už ne,“ vysvětluje Kukla.

Mezi nejzajímavější části prohlídky patřila odhalená původní dlažba na zadním dvorku, pohled na opravované krovy či sklad restaurovaných trámů opatřených čísly. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek