metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Nejošklivější smíchovský park se mění. Zmizí drogově závislí i jiné „živly“?

  6:00
Přes tři sta stromů pokáceli, sto šedesát dalších ošetří. Mrázovka fasuje nový kabát. Hotovo má být v srpnu.
Revitalizace parku započala v únoru.

Revitalizace parku započala v únoru. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Víte, co má společného oprava parku Mrázovka v páté městské části a sociologická teorie, respektive takzvaná hypotéza rozbitých oken? Podle místních obyvatel ze Smíchova, které deník Metro při své nedávné procházce tímto parkem oslovil, poměrně mnoho.

Podle zmíněné teorie můžou zanedbané prostředí, odpadky, posprejované zdi a rozbitá okna podporovat další protispolečenské jednání a drobnou kriminalitu. A jak nejen Smíchováci dobře vědí, drogově závislí a pátá městská část jsou dva nerozdělitelné pojmy. „Asi nejošklivější park v Praze už nám tu pár týdnů dávají konečně do pořádku. Jsem ráda. Jen to na mě působí dojmem, že to nemá hlavu ani patu,“ svěřila deníku Metro paní Růžena, která v parčíku pravidelně venčí svého psa.

Lidé pod vlivem drog se většinu roku s oblibou stahují do stínu místní zeleně. Radnice to doposud řešila se strážníky. Park také hlídají členové bezpečnostních agentur. Deník Metro se obrátil na radnici pětky s dotazem, co se přesně v parku změní či změnilo. Podle mluvčí Lenky Abessi toho je poměrně dost.

„Revitalizace parku, který se nachází v oblasti mezi ulicí Na Zatlance, usedlostí Bertramka a sportovištěm Mrázovka na Malvazinkách, započala v únoru. Její součástí je zejména oprava poškozených cest, schodišť, zábradlí a kamenných opěrných zídek či vytvoření nových pěších propojek. V okolí hlavní cesty dojde k přeměně dlážděných koryt pro odvod dešťových vod na vsakovací příkopy doplněné o zasakovací průlehy. Toto řešení bude bližší přírodě a zároveň pomůže lépe zadržet dešťovou vodu v parku,“ vysvětluje pro deník Metro Abessi, podle níž v parku v brzkých dnech přibudou i nové lavičky, odpadkové koše a další mobiliář.

„Cílem uvedených zásahů je zejména zvýšení bezpečnosti a materiálové kvality pochozích ploch, přehlednosti území i ekologické a rekreační hodnoty místa. Jedná se o nezbytné dílčí úpravy, ne o celkovou revitalizaci parku, avšak i ty povedou k jeho estetickému, architektonickému a funkčnímu zlepšení,“ dodává Abessi.

Snahou městské části je, aby byla po většinu času rekonstrukce umožněna alespoň částečná průchodnost parku. Dokončení projektu je předpokládáno v srpnu tohoto roku. Při procházce je zde k vidění také velké množství pokácených stromů. Podle radnice se tu dřevorubci budou činit i nadále. „Navržené a z většiny již uskutečněné arboristické zásahy vycházejí z dendrologického průzkumu, jenž zaznamenal celkově přes 1400 stromů. Navrženo ke kácení bylo 320 stromů, z toho asi 240 s malými průměry kmene, které nevyžadují povolení, zhruba 160 stromů bylo navrženo k ošetření,“ vyjmenová mluvčí.

Většina vegetace v Mrázovce vznikla spontánním náletem. Navržené kácení má tedy dva důvody. Tím prvním je bezpečnost. Park je z kopce a v prudkých svazích tu vlivem nesoudržné půdy a živlů jde každý rok samo k zemi tak jako tak určité množství dřevin. „Těchto stromů je přibližně devadesát a byly doporučeny k odstranění v nejkratším termínu. Druhým důvodem je uvolnění prostoru kolem perspektivních jedinců. Nebude docházet k vzájemnému konkurování, což by vedlo ke zhoršení stability a celkové kvality porostu,“ uzavírá Abessi.

Čím méně stromů, tím lépe. Mrázovka je plná zvláštností

O tom, že časté policejní zásahy vyhánějí drogově závislé z Anděla do místních parků, se deník Metro přesvědčil při svých reportážích již mnohokrát. Bezpečnostní agentura, která má na těchto místech část roku hlídku, zde má letos působit již pátým rokem.

  • V médiích loni rezonovala zpráva, že se pátá městská část rozhodla vypovědět z pronájmu neziskovou organizaci Progressive, která v Mahenově ulici osmnáctým rokem provozovala kontaktní centrum pro uživatele návykových látek. Nyní se podobná centra nacházejí v hlavním městě jen na dvou místech, a to v Praze 5 (v ulici Na Skalce) a v centru metropole (Karoliny Světlé 18).
  • Aktuálně v parku probíhají terénní úpravy, obnova pěších komunikací, schodišť, zábradlí a dalších prvků. Z odborného posouzení dendrologa dále vyplývá, že zde bude smysluplnější mít menší množství kvalitních velkých stromů než za každou cenu maximální množství jakýchkoliv stromů. „Neboli více stromů automaticky neznamená lepší ekosystémové služby, o které by nám mělo jít především,“ tvrdí mluvčí Prahy 5 Lenka Abessi.
  • Mezi místa v Mrázovce, kudy se zdráhají procházet nejen ženy a maminky s dětmi, ale i statní muži, patří bezesporu schodiště hned na úpatí vchodu do parku, u Gymnázia Na Zatlance. Místní zkratku ukrytou mezi křovím a pod korunami stromů totiž s oblibou obsazují právě drogově závislí. Ti zde mají nainstalovaný i koš na použité stříkačky, který pravidelně vysypávají zaměstnanci nízkoprahových center. Po vykácení zeleně jim tahle schovávačka pravděpodobně nadobro skončí.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek