metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Miloslav Šindelář | foto: Archiv IZV

Tělo je jako závoďák, skvěle pojede jen s dobrým palivem, říká expert z Institutu moderní výživy

  6:00
Miloslav Šindelář je nutriční terapeut a spoluzakladatel Institutu moderní výživy, jehož hlavní vizí je „naučit Česko jíst“ a vzdělávat veřejnost, studenty, sportovce i celé firmy o výživě a zdravém životním stylu na základě vědecky podložených informací. Pro Metro se rozpovídal o správné stravě nebo o energy drincích.

Dohnala mě jarní únava, ale nechci pít jednu kávu za druhou. Mohu doplnit baterky třeba jídlem?
Samozřejmě. Naše strava nám totiž poskytuje všechny potřebné živiny a energii k „dobíjení baterek“. Proto bychom se měli postarat o to, abychom měli co nejvíce pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem komplexních sacharidů, kvalitních bílkovin a zdravých tuků, a neměli bychom zapomínat ani na pitný režim, protože jednou z prvních známek dehydratace je právě únava. Naše tělo si můžeme představit jako závodní vůz. Pokud do něj budeme tankovat kvalitní vysokooktanový benzin, pojede skvěle a bude překonávat rekordy. Ale budeme-li na palivu šetřit anebo hůř – budeme-li do něj lít benzin s nečistotami – automobil nepojede optimálně a nakonec se může i porouchat.

Existují potraviny, které mi dodají energii?
Na výživu a zdravý životní styl je nutné pohlížet komplexně, takže ani ta největší „superpotravina“ vás nezachrání, když nebudete dobře spát a vaše strava nebude optimální. Nicméně můžeme zmínit pár základních pravidel. V první řadě bychom měli preferovat méně průmyslově zpracované potraviny, dále bychom také měli přijímat dostatek ovoce a zeleniny obsahující důležité mikronutrienty a vlákninu. Ovoce a zelenina nám totiž společně s celozrnnými obilovinami pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru v průběhu celého dne. Dále také ořechy a semínka nám mohou poskytnout koncentrovaný zdroj energie v podobě zdravých tuků. Den můžete například nastartovat snídaní s ovesnými vločkami, borůvkami a zdrojem kvalitních bílkovin pro podporu výkonu v průběhu dne. Pro někoho také pro dodání energie může být vhodné zařadit kvalitní svačiny mezi hlavními jídly.

Je naopak něco, čemu se mám vyhýbat, když mě čeká dlouhý den v práci?
Obecně je vhodné se vyhýbat alkoholu, kde opravdu jediná bezpečná dávka z hlediska našeho zdraví je nula gramů za den. Potom je také dobré omezit průmyslově zpracované potraviny, které jsou sice bohaté na kalorie, ale obvykle jsou chudé na kvalitní bílkoviny a mikronutrienty, jako jsou vitaminy nebo minerální látky. Dále bychom to neměli přehánět s jednoduchými sacharidy neboli cukry, jejichž vyšší množství v podobě například sladkých nápojů či cukrovinek nás může díky výkyvům hladiny krevního cukru velmi unavit. Z tohoto důvodu může být pro lidi, co trpí velkým útlumem a únavou po obědě, vhodné omezit množství jídla a sacharidů, které si k obědu dávají. Pro většinu z nás je tedy lepší přijímat více kalorií v první polovině dne a naopak večer jíst střídmě, nicméně opět to neplatí obecně, protože když máme odpolední trénink nebo jinou sportovní aktivitu, je naopak vhodné se po tomto tréninku „dobře“ najíst a doplnit ztracené živiny.

Nejednou jsem slyšel radu, že když jsem unavený, mám si dát „rychlé cukry“. Co to vlastně znamená? A pomáhá to?
Rychlé cukry nám sice dodají „rychlou“ energii, ale ta nemá obvykle dlouhé trvání. I když sice jednoduché sacharidy mají svůj význam například v doplnění energie při sportu nebo po tréninku, v průběhu dne je pro nás optimální spíše udržovat hladinu krevního cukru stabilní a bez větších výkyvů. Právě tyto výkyvy totiž mohou vést k vysokému vyloučení inzulinu, který nám srazí glykemii více než obvykle, a můžeme se díky tomu cítit unavení. Přijímejte tedy ideálně vyvážená jídla s obsahem komplexních sacharidů, kvalitních bílkovin, zdravých tuků a samozřejmě také nezapomínejte na vlákninu, která vám hladinu krevního cukru pomůže stabilizovat.

Velkým tématem jsou také energy drinky. Hodně se mluví o tom, že jsou přeslazené a nevhodné pro děti. Dá se na nich najít také něco pozitivního?
Ano, dá. Energetické nápoje mohou například díky vysokému obsahu stimulačních látek, především kofeinu, opravdu podporovat fyzický i psychický výkon. Nicméně i zde platí, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Jejich negativní účinky závisí na konkrétní dávce, ale nejčastěji jsou spojovány s vysokým obsahem stimulačních látek a jejich kombinací a samozřejmě také s vysokým množstvím jednoduchých sacharidů. Energy drinky tak mohou potenciálně zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci, podporovat stres a úzkosti, zvyšovat riziko metabolických komplikací nebo obezity, negativně působit na vznik zubního kazu, případně mohou narušit i náš spánek. Tyto škodlivé účinky jsou navíc velmi zvýrazněny současnou konzumací alkoholu. V posledních letech je také velkým problémem konzumace energy drinků dětmi a mladistvými, v tomto případě negativní účinky mohou být obecně vyšší kvůli jejich nízké hmotnosti. Pokud tedy chcete nějaké „nakopnutí“, dejte si raději kvalitní kávu, která má prokazatelně pozitivní účinky na lidský organismus – jen si ji dejte ideálně v odstupu minimálně osmi hodin, než půjdete do postele, kvůli možnému ovlivnění spánku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek