metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Výtah ze 60. let 20. století. Podle tabulky se tehdy počítalo, že průměrná česká a slovenská osoba váží přes 83 kilogramů. Je to ale pořád méně, než váží v současnosti průměrný český muž. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Češi tloustnou. Pro průměrného muže „výtahová tabulka“ už dávno neplatí

  16:45
Nemocniční zdviž, do které se nedávno nacpalo třináct osob při povolených šesti, zřejmě vstoupí do tuzemské knihy rekordů.

Nepřetržitě kolující páternoster je oblíbeným zážitkem nejen turistů mířících na pražský magistrát. Svézt se v kabince, která s vámi projede sklepem i půdou a nepřevrátí se na hlavu, je lákavé nejen pro malé děti.

Jenže podobné kratochvíle mechanismus výtahu přetěžují, převody v suterénu i na půdě nejsou na jízdu s pasažéry konstruované a stroj se ničí. Naštěstí se zatím nestalo nic podobného, jako byl sice brzděný, ale i tak zrychlený sešup přetíženého nemocničního výtahu, který na pár dní zaměstnal média i veřejnost.

Cedulky v každém výtahu upozorňují buď jenom na maximální nosnost, nebo tento údaj upřesňují i počtem osob. Průměrná hmotnost osoby však obvykle vychází v různých výtazích různě.

Například zmiňovaný páternoster má většinou kabinku konstruovanou pro dvě nebo tři osoby. Například tento typ výtahu v Domě družstevní asociace v Praze je konstruován pro dvě osoby s celkovou nosností 150 kilogramů. Průměrná váha je tedy 75 kilogramů na osobu.

Jedná se ale o mírně poddimenzovaný páternoster, standardní oběžný výtah počítá se zatížením kabiny 160 kilogramů, jeden pasažér může mít v průměru 80 kilogramů. Ve třech osobách se ale průměrná váha snižuje na 53 kilogramů. Co by za takovou průměrnou hmotnost dali obezitologové! „Nedávno jsem jel výtahem v Českých Budějovicích, na šest set kilogramů tam počítali s osmi lidmi,“ říká náš redakční kolega Šimon. Také tady vychází jeden Čech na 75 kilo.

Nahý a bez kufru

  • Nosnost výtahu je vždy kvůli bezpečnosti dostatečně naddimenzovaná.
  • Že výtah uveze desetinásobek uváděné nosnosti, ale patří mezi mýty.
  • Výstražné tabulky ve výtahu neuvádějí, zda se průměrná hmotnost cestujícího počítá v čisté váze, nebo i v oblečení a také se zavazadlem.

Jak uvádějí Bohuslav Kratěna a Václav Vaněk v odborném komentáři k výtahové normě, třeba evakuační výtahy mohou počítat s těžšími osobami. „Například nosnost dva tisíce kilogramů a kapacita 26 osob,“ sdělují autoři. Tady se průměrná hmotnost pasažéra vyšplhala na necelých 77 kilogramů.

Průměrný český muž je mimo výtahovou normu
Výtahy, které najdete v běžných panelácích, uvádějí například při nosnosti 320 kilogramů nejvyšší kapacitu přepravy pro čtyři osoby. V tomto případě vychází pro jednoho cestujícího 80 kilogramů. Jenomže Češi tloustnou a tloustnou. A výtahové tabulky na ně už dávno neplatí.

Před jednadvaceti lety vážil průměrný český muž 82,1 kilogramu. V roce 2010 to bylo už 83,6 kilogramu a v loňském roce to bylo bez deseti dekagramů plných 85 kilogramů. „Za posledních pět let přibral průměrný český muž 3,3 kilogramu,“ uvádí Český statistický úřad v loňských přehledech.

I když vezmeme v potaz, že se jako populace výškově natahujeme a ne všechny kilogramy navíc lze přičítat jen nadváze či obezitě, čtyři průměrní čeští pánové by běžný výtah na 320 kilogramů museli použít nadvakrát. Anebo místo jednoho muže přibrat do kabiny průměrnou českou ženu s váhou 71,3 kilogramu.

Přepočet maximální hmotnosti přepravovaných cestujících na jejich celkový maximální počet v kabině tedy výtahoví normovači už neudávají přesně. Česká realita je jinde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek