metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Výtah ze 60. let 20. století. Podle tabulky se tehdy počítalo, že průměrná česká a slovenská osoba váží přes 83 kilogramů. Je to ale pořád méně, než váží v současnosti průměrný český muž. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Češi tloustnou. Pro průměrného muže „výtahová tabulka“ už dávno neplatí

  16:45
Nemocniční zdviž, do které se nedávno nacpalo třináct osob při povolených šesti, zřejmě vstoupí do tuzemské knihy rekordů.

Nepřetržitě kolující páternoster je oblíbeným zážitkem nejen turistů mířících na pražský magistrát. Svézt se v kabince, která s vámi projede sklepem i půdou a nepřevrátí se na hlavu, je lákavé nejen pro malé děti.

Jenže podobné kratochvíle mechanismus výtahu přetěžují, převody v suterénu i na půdě nejsou na jízdu s pasažéry konstruované a stroj se ničí. Naštěstí se zatím nestalo nic podobného, jako byl sice brzděný, ale i tak zrychlený sešup přetíženého nemocničního výtahu, který na pár dní zaměstnal média i veřejnost.

Cedulky v každém výtahu upozorňují buď jenom na maximální nosnost, nebo tento údaj upřesňují i počtem osob. Průměrná hmotnost osoby však obvykle vychází v různých výtazích různě.

Například zmiňovaný páternoster má většinou kabinku konstruovanou pro dvě nebo tři osoby. Například tento typ výtahu v Domě družstevní asociace v Praze je konstruován pro dvě osoby s celkovou nosností 150 kilogramů. Průměrná váha je tedy 75 kilogramů na osobu.

Jedná se ale o mírně poddimenzovaný páternoster, standardní oběžný výtah počítá se zatížením kabiny 160 kilogramů, jeden pasažér může mít v průměru 80 kilogramů. Ve třech osobách se ale průměrná váha snižuje na 53 kilogramů. Co by za takovou průměrnou hmotnost dali obezitologové! „Nedávno jsem jel výtahem v Českých Budějovicích, na šest set kilogramů tam počítali s osmi lidmi,“ říká náš redakční kolega Šimon. Také tady vychází jeden Čech na 75 kilo.

Nahý a bez kufru

  • Nosnost výtahu je vždy kvůli bezpečnosti dostatečně naddimenzovaná.
  • Že výtah uveze desetinásobek uváděné nosnosti, ale patří mezi mýty.
  • Výstražné tabulky ve výtahu neuvádějí, zda se průměrná hmotnost cestujícího počítá v čisté váze, nebo i v oblečení a také se zavazadlem.

Jak uvádějí Bohuslav Kratěna a Václav Vaněk v odborném komentáři k výtahové normě, třeba evakuační výtahy mohou počítat s těžšími osobami. „Například nosnost dva tisíce kilogramů a kapacita 26 osob,“ sdělují autoři. Tady se průměrná hmotnost pasažéra vyšplhala na necelých 77 kilogramů.

Průměrný český muž je mimo výtahovou normu
Výtahy, které najdete v běžných panelácích, uvádějí například při nosnosti 320 kilogramů nejvyšší kapacitu přepravy pro čtyři osoby. V tomto případě vychází pro jednoho cestujícího 80 kilogramů. Jenomže Češi tloustnou a tloustnou. A výtahové tabulky na ně už dávno neplatí.

Před jednadvaceti lety vážil průměrný český muž 82,1 kilogramu. V roce 2010 to bylo už 83,6 kilogramu a v loňském roce to bylo bez deseti dekagramů plných 85 kilogramů. „Za posledních pět let přibral průměrný český muž 3,3 kilogramu,“ uvádí Český statistický úřad v loňských přehledech.

I když vezmeme v potaz, že se jako populace výškově natahujeme a ne všechny kilogramy navíc lze přičítat jen nadváze či obezitě, čtyři průměrní čeští pánové by běžný výtah na 320 kilogramů museli použít nadvakrát. Anebo místo jednoho muže přibrat do kabiny průměrnou českou ženu s váhou 71,3 kilogramu.

Přepočet maximální hmotnosti přepravovaných cestujících na jejich celkový maximální počet v kabině tedy výtahoví normovači už neudávají přesně. Česká realita je jinde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek