metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 2 fotografie v galerii
Letošní ročník Whisky Life! Prague bude obohacen o půlhodinové semináře pod názvem Q&A. | foto: Peter Praženka

Největší česká přehlídka whisky je za dveřmi. Ochutnejte new makes z tuzemských palíren

  13:33
„Ochutnáte i whisky, která teprve zraje,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Mirka Kverková, jedna z nejvýraznějších a nejaktivnějších ženských postav v české whisky komunitě. Letos přebírá nad festivalem otěže. Ten se od pátku 3. listopadu na dva dny usadí v Novoměstské radnici v Praze. Sejdou se tady prodejci, palírny, degustátoři i hosté, kteří si tento ušlechtilý alkohol zamilovali.

Vedle ochutnávek si na letošním jubilejním desátém ročníku Whisky Life! Prague užijí i spoustu doprovodných aktivit. Organizátorské otěže letos převzala Mirka Kverková, jedna z nejvýraznějších a nejaktivnějších ženských postav v české whisky komunitě. Od roku 2006 působí ve společnosti Fous Spirits, která se zabývá distribucí a prodejem whisky, provozuje Whiskerii v Jindřišské věži a založila Ladies Whisky Club. „Pod taktovkou odborníků se whisky pije nejlépe,“ říká deníku Metro.

V čem bude letos festival jiný?
Letošní ročník bude obohacen o půlhodinové semináře pod názvem Q&A. Návštěvníci také budou moci ochutnat takzvané new makes z českých palíren, které plánují svou whisky vydat a také si přímo s tvůrci vyzkoušet hru The Whisky Game. Na festivalové stránky jsme přidali blog, kde informujeme nejen o ochutnávkách Masterclasses, ale také laickou veřejnost o whisky jako takové. Přidali jsme bary s míchanými drinky. A pro ty, kteří nechtějí degustovat jen whisky, bude připraveno i něco lehčího, třeba Prosecco.

Rozšířili jste nějak působení prostorách Novoměstské radnice?
Zásadní rozšíření jsme nedělali. Většina vystavovatelů bude i nadále ve spodním patře a v hlavním sále. Další prostory budou poskytnuty návštěvníkům na posezení a vychutnání si whisky, piva a míchaných drinků.

Hitem jsou Masterclasses neboli degustace, kterými provedou odborníci na dané značky. Na koho se mohou návštěvníci těšit letos?
Na letošním festivalu bude hodně významných zahraničních hostů. Zastoupena bude i spousta zemí světa. Navštíví nás ambasadorka japonské whisky Nikka Raphaël Cristini. Z Irska přijede Thomas O’Brien z palírny Teeling. Pozvání přijal také globální ambasador skotských palíren Glengoyne a Tamdhu Gordon Dundas nebo Kenny MacDonald, majitel nezávislého stáčení Drám Mór. Anglii bude reprezentovat Mike Fisher a The English Whisky. Těšit se můžete i na české ambasadory ze společnosti Stock-Plzeň Michala Marešovského, za Pernod Ricard Zdeňka Kortiše nebo také na společnost Moet Hennessy a whisky Glenmorangie.

Kdo přijde ve skotském kiltu, dostane prý panáka zdarma. A co ženy?
Skotský kilt je více spojován s muži, a tak se dámám omlouvám. Dámy si třeba rády popovídají o Ladies Whisky Clubu, který bude mít na festivalu také své zástupkyně.

Ze kterých vystavovatelů máte letos největší radost?
Každý vystavovatel je pro festival důležitý a mám radost z každého, je proto těžké vybrat jen některé. Pokud bych však musela zmínit, tak určitě mi udělala radost společnost Warehouse #1, která mnoho let nebyla součástí festivalu. Ze zahraničních vystavovatelů Belfast Distillery, Isle of Raasay nebo St. Kilian.

Je nějaký významný host, o kterého byste stáli, ale nedaří se ho dostat do Prahy?
Těch by bylo několik, protože každý návštěvník, ať je to začátečník, nebo zkušený whiskař, chce někoho jiného, a je těžké vybrat jednoho. Ale z těch, které by mohlo znát větší publikum, Charles McLean, Dave Broom nebo Ralfy. Asi nejvíce by mě však potěšil Jim McEwan, ale bohužel ten již odešel do whisky důchodu.

Budou zastoupené i tuzemské destilérky? Češi jsou ve výrobě na vzestupu.
Ano, budou. Zastoupení bude mít whisky Goldcock, Svach’s Old Well, Martin’s Barrel nebo Prádlo. Dále se návštěvníci mohou těšit na palírny, které svou whisky budou v budoucnu vydávat – Dlabka, Palírna Radlík nebo Anges.

Jaký bude doprovodný program? Neuvažujete o zapojení pivovarů nebo hudebních kapel?
Doprovodným programem budou již zmiňované třicetiminutové semináře, Masterclasses a dále také The Whisky Game přímo s tvůrci. Zapojení více pivovarů by mohlo vést k tomu, že se z whisky festivalu stane pivní festival, a tímto směrem jít nechceme. Hudební kapela je v plánu na další rok.

Jaký je konkrétně váš vztah k whisky?
Ve whisky oboru se pohybuji více než sedmnáct let a jsem velkou milovnicí whisky. Doporučila bych všem, kteří se ji bojí ochutnat, aby se zúčastnili festivalu. Pod taktovkou odborníků si cestu k whisky najdou lépe.

Kdy si nejraději vychutnáte svého panáka whisky?
Nejraději degustuji s přáteli. Whisky je společenský destilát, který sdružuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek