metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Armaňak byl údajně poprvé vydestilován na začátku 15. století a měl sloužit jako lék

  12:16
Prémiový francouzský armaňak Lafontan představil minulý rok ve spolupráci se společností Premier Wines & Spirits jedinečnou limitovanou třicetiletou edici. Tento destilát byl vytvořen exkluzivně pro Českou republiku k důležitému národnímu výročí oslavujícímu 30 let od sametové revoluce.

Další 2 fotografie v galerii
Philippe Layus ve společnosti Lafontan působí již více než třicet let. | foto: PREMIER WINES & SPIRITS

„Naše armaňaky mají standardně průhlednou lahev se zlatým lvem. Českou limitovanou edici však zdobí černá lahev s bronzovým lvem,“ říká Philippe Layus, ambasador armaňaku lafontan.

Co je armaňak a jak se liší od koňaku?
Armaňak je brandy a stejně jako koňak se vyrábí z bílého vína. Oblasti s výrobou koňaku leží severněji než oblasti armaňakové. Naše destilerie se nachází poblíž španělských hranic, v oblasti Gaskoňska, navíc v regionu Bas-Armagnac, který je považován za nejlepší oblast, co se týká kvality. Při výrobě armaňaku se používá více druhů vinných hroznů, oproti tomu koňak se vyrábí nejčastěji z hroznů odrůdy Ugni Blanc. Armaňak se také na rozdíl od koňaku nejčastěji destiluje pouze jedenkrát, díky čemuž si zachovává více aroma a chuť vinných hroznů. Na uložení našeho destilátu používáme sudy ze dřeva, které pochází přímo z Francie.

Jak se výrobní postup podílí na chuti a aroma armaňaku Lafontan?
Vše začíná u hroznů. Armaňak Lafontan pochází z regionu Bas-Armagnac, který je považován za nejlepší oblast díky tomu, že zdejší hrozny mají plné aroma. Používáme pečlivě vybrané hrozny, o které se důkladně staráme, abychom získali ta nejvíce aromatická vína. Čím víckrát brandy destilujete, tím více specifické chutě a aroma ztrácíte. U armaňaku probíhá destilace pouze jedenkrát, proto je jeho chuť více rustikální. To může být při první zkušenosti s tímto typem destilátu trochu překvapivé. Díky našim postupům vytváříme brandy s opravdu plným tělem. Kdybych měl srovnat armaňak s whisky, řekl bych, že armaňak se více podobá single malt whisky, zatímco koňak je více podobný míchané whisky.

Odkud armaňak pochází a kdy vznikl?
Armaňak byl údajně poprvé vydestilován na začátku 15. století a měl sloužit jako lék. V oblasti Armagnac se již tenkrát pěstovalo bílé víno na velkých rozlohách. Arabové, kteří zde tehdy žili, vyráběli víno vlastním způsobem a tento postup byl inspirací i pro výrobu prvních armaňaků.

Při výrobě armaňaku se používá více druhů vinných hroznů, oproti tomu koňak se vyrábí nejčastěji z hroznů odrůdy Ugni Blanc.

Co je na armaňaku jiného ve srovnání s ostatními destiláty?
Armaňak se na rozdíl od dalších destilátů vyrábí z vína. Díky jediné destilaci si zachovává svou komplexitu, chuť a aroma kvalitních hroznů. Stejně jako všechny destiláty hnědé barvy je stařen v dřevěných sudech. Armaňak je specifický tím, že nabízí vintage edice, které jsou opravdu dlouho uloženy v sudech. Náročnější zákazníci mohou sledovat nuance mezi jednotlivými ročníky i mezi standardními VS, VSOP či XO.

A jak se od ostatních armaňaků odlišuje váš Lafontan?
Společnost Lafontan má dlouhou historii – byla založena v roce 1897, ačkoli rodina Lafontanových se výrobě armaňaku věnovala již předtím. Naše lahve jsou také originální. Od ostatních armaňaků nás odlišuje ta nejlepší oblast, Bas-Armagnac. Lafontan nabízí množství armaňaků, Blanche, VS, VSOP, XO či vintage od 20. století až po ročník 2010, jenž je aktuálně nejmladší vintage lahví, kterou máme. Lahev Lafontan Vintage s opravdu dlouho stařeným armaňakem je oblíbeným dárkem k narozeninám podle roku narození.

Jak jste se stal ambasadorem armaňaku a co taková práce obnáší?
Ve společnosti Lafontan působím již více než třicet let. Moje práce je velmi pestrá. Pomáhám se standardy produkce, soustřeďuji se na udržování její kvality a další věci. Zejména se však snažím s lidmi sdílet vášeň, kterou k tomuto produktu chovám. Samozřejmě také prezentuji armaňak Lafontan, často například vysvětluji rozdíly, které jsou mezi armaňakem a koňakem. Velké společnosti v oblasti Cognac mají hodně peněz na marketing svých produktů. My na něj tolik peněz nemáme, a proto chodíme za lidmi osobně, necháme je náš armaňak ochutnat, aby si udělali vlastní názor. Soustředím se teď také na export. Vyvážíme Lafontan do zhruba 35 zemí a díky této práci strávím v zahraničí zhruba tři až čtyři měsíce z celého roku.

K jakému jídlu se armaňak Lafontan nejlépe hodí?
To velmi záleží na tom, který armaňak zvolíte. Náš bílý armaňak Lafontan Blanche má podobné použití jako vodka. Je nejlepší pít ho vychlazený jako aperitiv před jídlem. Dobře se hodí i k sushi a asijským pokrmům obecně. S Lafontanem VS můžete klidně vařit. Ve Francii ho často používáme k flambování či jako digestiv, případně si ho vychutnáváme k šálku kávy. Naproti tomu VSOP Lafontan si užíváme s modrým sýrem. Skvěle se k němu hodí zejména výrazná chuť sýra Roquefort. Lafontan Extra Old (XO) je skvělé párovat s tmavou čokoládou. Starší vintage ročníky si dejte spíše samotné či s doutníkem.

Hodí se armaňak do koktejlů?
Záleží na typu armaňaku. Lafontan Blanche či VS bude v koktejlu skvělý. Někteří nároční zákazníci si objednávají také drinky z vintage edice, ale to jsou opravdu sofistikované koktejly v lepších barech. Pokud si vychutnáte armaňak samotný, má na vývoj jeho chuti vliv i sklenička, kterou použijete. Jste-li v místnosti se silnou klimatizací, aroma armaňaku může velmi rychle vyprchat. V Japonsku si armaňak rádi vychutnávají v kombinaci s čistou vodou. Já mám velmi rád svěží kombinaci Lafontanu VS s kvalitním tonikem a plátkem citronu.

Philippe Layus ve společnosti Lafontan působí již více než třicet let.

Loni jste pro Česko udělali speciální edici k sametové revoluci. Jak vás tato spolupráce napadla?
Domluvili jsme se s Premier Wines & Spirits, že bychom si přáli společně vytvořit produkt spojený s historií této země. A výročí sametové revoluce bylo tou pravou příležitostí – zásadní událost si zaslouží zásadní produkt. Armaňak samotný je často spojován s historií obecně. Pro Česko jsme vytvořili i unikátní lahev. Naše armaňaky mají standardně průhlednou lahev se zlatým lvem. Českou limitovanou edici však zdobí černá lahev s bronzovým lvem. Vznikly i speciální etikety. Tento unikátní obal v sobě ukrývá stařený armaňak z roku 1989. Uvidíme, zda nás čeká v budoucnu další limitovaná edice.

Co všechno má vliv na výši ceny armaňaku?
Armaňaky se často objevují ve sbírkách vzácných lahví. Zejména Vintage edice jsou opravdové unikáty. Na zadní straně etikety je vždy vyznačeno, v jakém roce byl armaňak lahvován. Mezi jednotlivými ročníky i mezi tím, jak dlouho je armaňak stařený, jsou samozřejmě rozdíly v chuti i aroma. Hodnota lahví je určena jeho kvalitou, chutí a vůní a jeho vzácností. Lahve vintage armaňaku budou mít pro sběratele stále vyšší hodnotu hlavně za několik let. Naše zásoby jsou samozřejmě omezené a některé lahve se již nebudou vyrábět, jelikož nebudeme mít co lahvovat.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek