metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Zimní sezona se kvapem blíží. Ale budou si mít Pražané kde zabruslit?

  5:02
Panuje rekordně teplý podzim, který zimním radovánkám v metropoli příliš nenahrává.
River Rink Karlín. Premiérové bruslení bude otevřeno už 10. listopadu. | foto: Kluziště PrahaMetro.cz

Bruslení na Letné. Ano? Ne? Praha 7 vyhlásila pro své obyvatele anketu, zdali jejich radnice má otevřít tradiční kluziště na Letenské pláni. „Hlavní město Praha, které je dosud zajišťovalo, oblíbenou ledovou plochu poprvé po mnoha letech financovat nechce. Nám v Praze 7 ale přijde škoda, aby se na Letné nebruslilo. Loni sem přišlo sportovat přes devadesát tisíc lidí – školy, děti i dospělí. A tak jsme předjednali, že by byla možnost pokračovat. Děti by to měly zdarma, dospělí za stovku. Sedmičku by to od začátku prosince do konce pražských jarních prázdnin stálo 350 tisíc korun. Máme do toho jít a zachránit adventní a zimní bruslení na Letenské pláni?“ sdílela před 14 dny výzvu na svém Facebooku sedmá městská část.

„Současné vedení magistrátu se rozhodlo, že letos poprvé po letech kluziště na Letné nebude financovat. Přitom toto sportoviště nikdy v minulosti nebylo městem vnímáno jen jako sedmičkové. Má velkou tradici. Je na hranici Prahy 6 a Prahy 7 a zabruslit si sem loni přišlo mnoho lidí. Zkoušeli jsme i dohodu, že by Praha 7 zaplatila 100 tisíc, Praha 6 také a hlavní město 150 tisíc. Bohužel ani s tímto návrhem jsme na magistrátu hlavního města neuspěli. A tak jsme se obrátili na naše obyvatele, zda pro záchranu bruslení na Letné budou mít pochopení. Dostali jsme od nich mandát kluziště za peníze Prahy 7 zachránit,“ říká pro deník Metro mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš s tím, že drtivá většina hlasujících byla pro. A nešlo jen o hlasy místních. Do výzvy se zapojila třeba facebooková stránka prahazdarma.

To, že provoz kluzišť je pro kasy městských částí jistou zátěží, potvrzují i další radnice. A podstatnou roli v tom hraje nevyzpytatelné počasí. Letošní podzim je totiž nejteplejším v historii měření. Přesto zprávy o mizerné, nebo naopak o extrémně mrazivé zimě, tak jak o ní před časem psala bulvární média, se meteorolog Martin Štros snaží krotit. „Nyní většina modelů naznačuje pro střední Evropu zimu spíše teplejší, než je průměr. I v mírné zimě se ovšem může vyskytnout studené období se silnými mrazy a sněhem i v nížinách. Neznáme seriózní zdroj a předpokládáme, že informace o studené zimě jsou spíše spekulace živené společenskou poptávkou a obecně tím, že předpovědi studené zimy více zaujmou veřejnost a dostávají přirozeně větší mediální prostor. Nejsou ale založeny na reálných podkladech,“ říká pro deník Metro Štros z Meteocentra. Naděje, že si lidé budou moci užít bruslení a možná i sáňkování, tedy je.

Zárukou, že ledové plochy budou otevřeny, může být i syntetický led

  • I když je počasí nevypočítatelné, bruslit se dá! A to díky syntetickému ledu.
  • Ten je vyroben z vysokohustotního polymeru (polyetylenového plastu) speciálně navrženého pro bruslení. Materiál je formován do dlaždic nebo panelů a dále upravován. Výsledkem je povrch, který simuluje kluzné vlastnosti tradičního ledu. V závislosti na výrobci se do materiálu přidávají různé typy maziv, jež umožňují hladký skluz. Mohou být buď nastříkány na povrch dlaždic, nebo přimíchány přímo do polymerního materiálu během výrobní fáze. Syntetický led vypadá a chová se při bruslení podobně jako skutečný. Kde si na něm zkusit zabruslit? „V Praze bylo uplynulé dvě zimy kluziště na Střeleckém ostrově. Letos také přibude areál Pražačka, dlouhodobě nás používá HTC Hokejové tréninkové centrum Praha a jednáme s dalšími radnicemi,“ říká za firmu Glice, která se takovým ledem zabývá, její manažer Tomáš Paleček.
  • Pražské radnice jsou zatím na data spuštění kluzišť opatrné. Vše většinou podmiňují vývojem počasí.
  • Budou otevřena pod Nuselským mostem, v Grébovce a nově v sadech Svatopluka Čecha. „Měla by být v provozu stejně jako v předchozích letech, tedy od 1. prosince do 28. února,“ říká pro deník Metro mluvčí dvojky Andrea Zoulová. V Praze 3 bude také pod Žižkovskou věží. Pátá městská část chystá led na Hořejším nábřeží a profesionální krytou ledovou plochu v nové SPM Aréně v Nových Butovicích.
  • V Praze 8 by měly být otevřeny už 24. listopadu. Budou u koupaliště Ládví, u KD Krakov a u zrekonstruovaného barokního Löwitova mlýna.
  • Nově bude otevřena ledová plocha Terasa Ice Rink na střeše OC Nový Smíchov, a to 9. listopadu. Od 10. listopadu se otevře karlínský River Ring, o pět dní později kluzistě v OC Metropole Zličín. Od 21. listopadu v parku Přátelství. Chystá se bruslení pod otevřeným nebem v Hloubětíně, na Vypichu nebo na Černém Mostě.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek