metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
V rámci akce Open House Praha se otevře i Klárův ústav slepců | foto: Tomáš SyselMetro.cz

Open House Praha zve na 80 budov, nabídne i bohatý doprovodný program

  10:44
Komentované procházky městem, plavba na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorách – to je jen výběr z programu festivalu Open House Prague. Od pondělí 2. srpna se také pro návštěvníky otevírá festivalové infocentrum na Malém náměstí 4, kde je možné zakoupit si festivalového průvodce pro naplánování trasy po otevřených budovách a prostorech. Těch je letos v programu celkem 80 a budou zpřístupněny po celý víkend 7. a 8. srpna.

„Festival se koná letos opět v náhradním termínu a zajištění bezpečnosti akce je naší prioritou. Proto sledujeme vývoj epidemické situace a budeme se řídit aktuálními vládními opatřeními. Prohlídky v budovách budou organizovány v limitovaných skupinách s nasazenými ochrannými prostředky a na základě dokladu o bezinfekčnosti,“ říká Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu.

Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace, ale za dodržení aktuálních bezpečnostních opatření. Seznam budov je na webu openhousepraha.cz.

Technické skvosty
Co se týče hlavního programu, festival nabídne příští víkend k návštěvě 80 budov a prostorů a z toho 26 novinek, které se v programu objevují vůbec poprvé. Budovy budou otevřeny, až na některé výjimky, od 10 do 18 hodin a prohlídky zde budou odbavovány v malých skupinách většinou po celý den.

Poprvé se otevře například barokní zahrada Černínského paláce na Hradčanech, kaple a vybrané prostory Klárova ústavu slepců na Malé Straně nebo Lowitův vodní mlýn v Libni. Z technických staveb si mohou návštěvníci užít prohlídku například Vršovické vodárny v Michli od Jana Kotěry nebo Zengerovy transformační stanice, nyní sídla Kunsthalle Praha.

Ti, kteří chtějí nahlédnout do pražského podzemí, mohou navštívit protiatomové kryty v Národním zemědělském muzeu, Hotelu International Praha nebo Boutique Hotelu Jalta. V dejvickém kampusu se otevřou budovy hned několika institucí, novinkou je Fakulta stavební ČVUT v Praze, kde bude k vidění například oceňovaná rekonstrukce Ateliéru D nebo obří hala Vodohospodářského centra. Zástupci šetrné architektury reprezentují pak například AFI City ve Vysočanech nebo kampus ČSOB v Radlicích.

Milovníci originálních designových prostor by neměli minout coworking Spaces Albatros v bývalém domě dětské knihy a nakladatelství Albatros na Národní třídě. Ze sakrálních prostorů bude možné navštívit například Novou libeňskou synagogu či Husův sbor Vršovice. Příkladem nepřehlédnutelné funkcionalistické architektury je Hasičský dům či palác ARA.

Na řeku či na stadion
Po řece na kolesovém parníku Vltava bude možné se plavit v úterý 3. srpna od 17 hodin a dozvědět se více o tom, jak řeka formovala život a podobu města a jaké technické stavby se na nábřeží a v okolí řeky nacházejí. Na středu si pak organizátoři Open House Praha připravili hned několik akcí. Fanoušci urbexu mohou od 20 hodin zavítat na netradiční letní projekci filmu Central Bus Station, o jednom z největších autobusových nádraží světa v Izraeli, která se odehraje přímo na tribuně Velkého strahovského stadionu. Projekci předchází debata na téma opuštěných staveb, které měly velké ambice, ale svoji funkci nenaplnily.

Významná výročí

  • S Open House Praha se letos pojí také různá výročí.
  • Napříkad uběhlo 150 let od narození architekta Jana Kotěry, autora například Trmalovy vily či Vršovické vodárny.
  • Připravena je i speciální projížďka Kotěrovou tramvají s architektem Zdeňkem Lukešem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek