metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 2 fotografie v galerii
Mourkovy zprávy: Jak na ucpanou Zenklovu ulici? Takhle! | foto: Facebook Libeňský mourekMetro.cz

Vezměte lopaty, městský okruh si dostavíme sami, vyzval Libeňský mourek

  12:53
Libeňský mourek. Hvězda „pražského“ Facebooku, která svými prackami sahá už mimo Prahu 8 a dělá si nároky na další městské části, poskytla deníku Metro svědectví.

„Pan náměstek Scheinherr mi veřejně slíbil účast na dostavbě městského okruhu svépomocí. Přijďte také a vezměte si lopaty, krumpáče, hrabičky a hlavně svačiny, slavnostní výkop bude 1. března 2022. Detaily na mém Facebooku,“ vyzval celkem nedávno své fanoušky Libeňský mourek.

Fiktivní postava, která pomocí recese vtipně a trefně popisuje situace nejen v Praze 8 a navrhuje různá řešení. Svou výzvou odpověděl deníku Metro na otázku, zda korektně komunikuje ohledně problémů ve městě s pražským magistrátem.

Legrace v těžké době
Vtipálků, kteří si utahují z politiků, společenského dění nebo i událostí v jednotlivých místech v Česku, je na sociálních sítích velké množství. Jmenujme kolážistu TMBK, který nenechá nit suchou na čemkoli, co hýbe Českem. Legraci z Hradu si dělá neoficiální facebooková stránka Jiřího Ovčáčka, recesista Slušnočech zase komentuje chování odpůrců covidových opatření. Mezi ně se zařadil i Libeňský mourek, který už několik měsíců baví na Facebooku nejen obyvatele Prahy 8. V jeho případě ale jde o to, recesí upozorňovat na skutečné problémy.

Delfinárium na Palmovce
Libeňský mourek se do povědomí uživatelů Facebooku zapsal svými plány, co s rozestavěnou radnicí osmé městské části na Palmovce. Navrhl z ní udělat delfinárium. „Štve mě, že jsme na Palmovce zvyklí na místo bez jakéhokoliv posunu a jen vzpomínáme na Hrabala a lovce mamutů,“ píše po mailu deníku Metro.

Připomíná také to, že radnice a magistrát chtěly v Libni naráz zavřít několik ulic. „Takže by se nám auta nahromadila v libeňských pelíšcích. Díky mojí recesi, kdy jsem situaci přirovnal k zaseknuté lodi v Suezském průplavu, byla následně jedna z uzavírek odložena. Druhým příkladem je moje vděčné téma – torzo rozestavěné radnice Prahy 8 na Palmovce, kterému neřekne nikdo jinak než delfinárium. Věřím, že i díky mým vtípkům se o problému znovu začalo více mluvit. Palmovka má opět šanci na lepší zítřky,“ píše deníku Metro mourek, za nímž stojí několik obyvatel Prahy 8, kteří ve skutečnosti nemají politické ambice. Ty má jen jejich mourek!

„Chci ovládnout celou Prahu 8. V komunálních volbách 2022 očekávám jako pesimistický výsledek 80 procent hlasů, reálně ale cílím na 120 procent,“ píše. Po volbách se chystá na invazi i do dalších městských částí. Nechal se inspirovat skutečným nápadem obyvatel Karlína, kteří před téměř šesti lety chtěli, aby se jejich čtvrť odtrhla od Prahy 8 a připojila se k Praze 7. Radnice totiž tehdy podle nich neřešila problémy Karlína.

Kdo je Libeňský mourek?
Mourka, respektive jeho autory, naopak těší, jaký dosah jejich postava má. „Třeba když se díky mně někdo zamyslí nad stavem veřejného prostoru kolem sebe. A že se mnou komunikují i zástupci radnice Prahy 8, okolních radnic i magistrátu. I když přiznávám, že ti naši radní by mě nejradši stáhli z kůže,“ píše deníku Metro. Můžeme jen odhadovat, jestli se u odpovědi potutelně usmívá. Zkoušíme na závěr ještě jednu otázku, v domnění, že svou identitu autoři postavy přece jen prozradí: Tuší radnice Prahy 8, kdo jsi? „Ne, radnice věří, že jsem opravdu kočka,“ odpověděl.

Ostuda Prahy 8

  • Nedostavěné centrum Palmovka straší už několik let. Měla tam sedět radnice, nyní tam sedí jen holubi.
  • Praha 8 začala stavět svůj nový úřad před 11 lety. Měla to být moderní multifunkční stavba s velkým nákupním centrem, svou stanici tu měla mít policie a záchranka.
  • Od magistrátu na ni dostala dotaci 300 milionů korun. Stavbu obří budovy ale Praha 8 zastavila. Neprodejný areál zřejmě nakonec koupí od Prahy 8 za 550 milionů korun sám magistrát, s tím, že osmička dluh vrátí.
  • Libeňský mourek v květnu tohoto roku navrhl, aby obří dům byl ukryt v sarkofágu jako například elektrárna v Černobylu. Nakonec se z něj má po vítězství v komunálních volbách 2022 udělat obří delfinárium světové úrovně.
  • Proč vlastně Libeňský mourek rozjel svou aktivitu? „Vadilo mi, že moje čtvrť, tedy Praha 8, nevzkvétá. Máme tu torzo nedostavěné radnice, nedořešenou dopravní situaci (hlavně Zenklovu a Holešovičky), šílený stav stanic metra na Palmovce, Florenci, Kobylisích, třicetiletou stavební uzávěru v Horní Libni, bezpečnost v okolí Bulovky a další lahůdky.
  • Například kvůli tristní situaci v ulici V Holešovičkách vznikla iniciativa Holešovičky pro lidi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek