metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 2 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Mural art u Vychovatelny začal vznikat v lednu. | foto: Praha 8Metro.cz

Zahrajte si. Vojáci Gabčík a Kubiš se vracejí do Libně, Vysočan a Karlína

  5:22
Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid v ulici V Holešovičkách obohatí stejnojmenná bojová hra.

Kde se nachází místo, kde si nejlépe připomenout blížící se 79. výročí aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi – operaci Anthropoid? Někdo by možná vyrazil na Ďáblický hřbitov, kde jsou váleční hrdinové Jan Kubiš a Jozef Gabčík pohřbeni, jiný by volil kostel sv. Cyrila a Metoděje. Místní z Prahy 8 však mají jasno. Budou si na osudný atentát rovnou hrát s mobily v rukou.

Anthropoid inspiruje

  • Operaci Antropoid připomíná na osmičce také čerstvě dokončený mural art. Graffiti u tramvajové zastávky Vychovatelna na 80 metrů dlouhé zdi bude zanedlouho vyobrazovat seskok parašutistů přes atentát až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.
  • Atentát na Heydricha inspiroval i dříve. Tvůrci geolokačních her firmy Geofun před pěti lety rozjeli rovněž svou vlastní interaktivní hru s mobilem. Součástí byla například návštěva hrobů parašutistů v Ďablicích či výlet do Kobylis, kudy v rámci animace bylo možné díky virtuální realitě zobrazit původní Mercedes-Benz W142, kterým Heydrich projížděl přes tuto čtvrť na místo osudného atentátu.

„Hra začíná příští sobotu 22. května na místě tematického mural artu u zastávky tramvaje Vychovatelna. První QR kód je k nalezení nedaleko Památníku Anthropoid. Hra o ceny potrvá do 18. června. Následně si lze trasu projít individuálně až do června příštího roku,“ říká mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Na osmičce jde již o čtvrtou takzvanou QR hru, při které si účastníci pomocí mobilních telefonů načítají na jednotlivých zastávkách kódy a odpovídají na řadu otázek. „Lidé si tuto formu vzdělávání, zábavy i pohybu oblíbili, a dokonce vznikla i speciální facebooková skupina Hrajeme QR hry na osmičce. Tahle QR hra bude z uplynulých her největší – 26 zastávek, nejpestřejší – 75 otázek a budou za ni nejhodnotnější ocenění jako vstupenky do divadel, na koncerty, tematické knihy, komiksy a podobně,“ dodává Šalek.

Jednotlivé zastávky hry se nacházejí především v ulicích Libně, v níž se událost odehrála, ale i Vysočan a Karlína. „Ne náhodou. Z těchto tří pražských čtvrtí se rekrutovalo největší množství osob pomáhajících parašutistům. Účastníci si mohou během hry, v níž se bude soutěžit o hodnotné ceny, otestovat znalosti nejen o okupaci a válečných událostech, ale také o dobových reáliích, jako byly oděvy, strava či zbraně. Naším hlavním cílem je seznámit s tehdejšími událostmi a podmínkami života děti a mladší dospělé, ale hra je určena i pro starší ročníky,“ vysvětluje organizátor a radní Prahy 8 Michal Švarc.

Největší mecheche plánují organizátoři na zmiňovanou příští sobotu. Účastníci budou moci potkat jednotlivé aktéry tehdejších událostí „naživo“. Postavy jako Gabčík, Kubiš, Jindřiška Nováková nebo řidič Klein budou představovat herci Divadla pod Palmovkou a zaměstnanci radnice Prahy 8. „O atmosféru se postarají dobová hlášení rozhlasu a plakáty s výzvami obyvatelstvu,“ doplňuje Šalek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek