metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Rodiče bedlivě hlídají internetový život dětí, jenomže..

  5:35
Žák lepší svého učitele. Moudrost, která silně platí v případě dětí žijících ve virtuálním prostředí.
Děti a internet | foto: MAFRA

„Jsi osobnost, věřím ti.“ To je postoj asi čtvrtiny českých rodičů, kteří šmírování potomků na internetu považují za přílišný zásah do soukromí.

Nemáš počítač, jsi lúzr!
Přesto neberou dospělí pobyt svých dětí na internetových sítích na lehkou váhu. Největší hrozbou je podle nich kyberšikana spojená například se sexuálním nátlakem. Rodiče se také obávají, že internet se pro jejich děti stane návykovým. „Děti vyhledávají pomoc většinou až ve chvíli, kdy se u nich už projevily nějaké následky. Rodiče například přivedou dítě, že se sebepoškozuje, a my pak zjistíme, že je to následek kyberšikany,“ dokumentuje situaci Jana Pěchová z Dětského krizového centra.

K častým tématům, proč jsou děti předmětem virtuálního ostouzení, je i skutečnost, že v prvních měsících distanční výuky loni na jaře neměly pro tento druh vyučování počítač. Ekonomická situace jejich rodiny to neumožňovala. To se později podařilo napravit tím, že školy nakupovaly vlastní notebooky a dětem ze sociálně slabších vrstev je zapůjčovaly.

Karanténní krátkozrakost

  • Čas trávený u počítačů nehrozí jen zavirováním nebo sledováním škodlivého obsahu. Výrobci a prodejci brýlí si mohou mnout ruce. Děti v distanční výuce a lidé v home office si kazí oči.
  • Nejen pohled do zeleného, ale hlavně koukání do dálky a střídání s pohledem nablízko. To se očím, které tráví denně hodiny u monitoru, nedostává.
  • Krátkozrakých dětí do 18 let věku je momentálně v Česku kolem dvou a půl milionu.

Kdo se v tom má vyznat?
Současně si ale uvědomují, že jejich kontrola, pokud nejsou zaměstnanci IT firmy, má své limity. „Jen necelá třetina ovládá internet natolik dobře, aby své děti ochránila,“ komentuje Lukáš Pazourek, marketingový ředitel internetového poskytovatele netboxu, zjištění mezi uživateli-rodiči. Jedním z nejčastějších způsobů, jak si udělat obrázek o internetovém brouzdání dětí, je zpětná kontrola historie navštívených stránek. Což lze, pokud dítě zjistí, že je zpětně prověřované, upravit. Přibližně každý třicátý rodič navíc netuší, jak si historii pobytu na stránkách v prohlížeči najít.

Je to stejné tabu jako sex
Bariérou je i skutečnost, že nemalá část rodičů se s dětmi o tom, na co na internetu narazí a jaká jsou nebezpečí, vůbec nebaví. Loňská evropská studie EU Kids v případě českých dětí zjistila, že více než padesát procent dětí nikdy, nebo téměř nikdy nezažilo debatu s rodiči o tom, co na sítích hledají, a hlavně nacházejí.

„České děti stráví na internetu v průměru tři hodiny denně, a to je jenom údaj týkající se prohlížení internetu přes mobilní telefony,“ přibližuje situaci Richard Stonavský, který má v internetu mimo jiné na starosti oblast digitálního rodičovství. Pandemie tato čísla ještě umocnila, protože k běžnému brouzdání po sítích se přidala i výuka přes počítače na dálku. Doba, po niž žijí lidé ve virtuálním světě – nejen dospělí, ale i děti – stoupla loni v Česku asi o třetinu.

Varovný prst? Opatrně!
Absolutní dohled nad tím, co dítě na internetu zajímá, není podle Jany Pěchové z Dětského krizového centra zcela žádoucí. „Klíčová je otevřenost, a především hned nevynášet soudy, když dítě ukazuje, kam chodí,“ vysvětluje. Určitě nejhorší je internet zakazovat. Nechat dítě u počítače jen po dobu výuky nepovede pouze ke známé chuti na zakázané ovoce. „Digitální svět pomáhá i k lepšímu učení,“ připomíná David Šmahel z výzkumného týmu internetu a společnosti Masarykovy univerzity v Brně. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek