"U kávy espresso neexistuje více variant nápoje, není žádné piccolo, malé nebo velké espresso. Je jen espresso," uvádí autoři webu piccoloneexistuje. cz, který bojuje za změnu kávové kultury u nás. Jedním z nich je i barista Adam Dvořák.
Jak dlouho funguje web piccoloneexistuje.cz?
Web funguje zhruba rok, co jsme ho spustili, a až nás překvapilo, kolik zájmu vyvolal.
Jaké máte ohlasy?
Jsou spíš pozitivní, v posledních měsících se ale stále častěji objevují hlasy: "Já jsem zákazník, a ty mě, baristo, nepoučuj." Za poslední měsíce se objevila řada článků, o tom, že si ti "kávoví fašisti" mají trhnout nohou. Zákazník, že chce přijít do kavárny a objednat si svoje piccolo, ať už existuje nebo ne. A i když to, co si objedná jako cappuccino, je ve skutečnosti latté.
Máte z toho radost?
My z toho máme radost, je vidět, že káva je téma a že to lidi pálí. Že se učí a že se chtějí o kávě něco dozvědět.
Lepší se kávová kultura v Česku?
Z míst, kde pracuju nebo kde se potkávám s kávou, mám pocit, že se to lepší, zdá se mi, že si lidi kolem sebe "vychovávám". Pravidelně působím třeba na farmářských trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad a tam se mi už nestává, že by si někdo objednal piccolo. Když vyjíždím někam na festival či na kurz, tak tam je situace úplně jiná.
Existuje nějaká praktická rada, jak poznat dobrou kavárnu na první pohled?
Lidem, kteří absolutně nevědí, čeho se chytnout, dávám jednoduchou radu, podívejte se na kávovar, jestli je čistý. Pokud je na trysce od páry zapečené mléko, tak to není podnik, kde by si člověk měl dát kávu a kam by se měl vracet.
Co nabídka kávy?
Úroveň podniku odráží kávové menu. Pokud najdu na lístku tři verze espressa nebo dvě piccola, tak taková návštěva v kavárně asi nedopadne nejšťastněji.
Do kolika podniků v Praze se nebojíte zajít na kávu?
Je jich řekněme tak patnáct, kam se rád vracím a kde mají skutečně špičkovou kávu. Ale přiznávám, že moje nároky jsou asi jiné než potřeby běžného hosta v kavárně.
V Praze přibývá kaváren. Liší se od sebe?
Poslední dobou přibývá podniků, které se zaměřují jen na kávu, espressobarů, kde kladou důraz skutečně na kávu, na zrno. Nejnovější je třeba Ema na Florenci.
Mění se i interiéry kaváren?
Ano. Na ústupu jsou velké okázalé kavárny vídeňského typu. Nové kavárny mají moderní vzhled a kladou důraz spíš na kvalitu kávy, ne na interiér. Místo do Vídně se jezdí pro inspiraci do Londýna či Berlína. Nové kavárny se zaměřují na rychlou obrátku a kafe vám rádi dají s sebou.
Je nějaký nový kávový trend, populární nápoj?
Mění se to hodně zvolna. Poslední dobu je populární třeba nápoj flat white, volně se dá popsat jako dvojité cappuccino. Lidé, kteří mají rádi kávu, chtějí víc cítit její chuť, a když stojí o něco s mlékem, protože espresso není nápoj na každou denní dobu, tak si rádi dají tohle.
Mění se i baristé?
Přibývá kávových puristů, lidí, kteří odmítají dávat do kávy různé příchutě. Pobavila mě historka jednoho baristy. Zákaznice se ho zeptala, jaké má příchutě do latté, a on jí řekl, že jen kávovou. Zákaznice pokývala hlavou a bezmyšlenkovitě si ji objednala. Samozřejmě, že nic takového jako kávová příchuť neexistuje, ale té dámě prý i tak káva chutnala.
Mění se i zákazníci?
Lidé poslední dobou opravdu chtějí kávu, bez sirupů nebo poprašku ze skořice.
Kdo je Adam DvořákPracoval a pracuje v řadě zajímavých kaváren, kde se klade důraz na správnou přípravu kávy.
|