metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Písek, míče a hbité nohy. Na Gutovce se to pálí zprudka

  12:22
V klubu Beachservice jsou vztahy a hra fair play víc než výkon. deník Metro představuje další pražský sportovní klub.

Další 3 fotografie v galerii
Šéftrenér Miloš Takáč (druhý zleva) a jeho svěřenci. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Při otevírání dveří nafukovací haly na Gutovce nás ovane průvan, jako když přijíždí metro, vzápětí se boří boty do písku a těsně kolem hlavy prolétá volejbalový míč. Ten se sem dostal od tří kluků kolem deseti let, kteří si právě kousek od vchodu trénují herní situace. „Napít, chlapi,“ volá na ně hlavní trenér Miloš Takáč, který v klubu Beachservice trénuje bezmála třináct let.

Ve strašnickém areálu Gutovka právě na třech kurtech hraje kolem třicítky dětí různých věkových kategorií. Charakteristický zvuk doteku ruky o volejbalový míč tak nemá šanci ani na chvíli utichnout.

„Náš klub čítá kolem stovky členů od šestiletých dětí po profesionální hráče. Jsme hodně filozofičtí. Když se dbá na fair play, skvěle fungují vztahy napříč klubem, a že se tu každý s každým opravdu zná, výkon už přijde sám,“ dodává Takáč, zatímco instruuje své malé svěřence.

Klub Beachservice

  • Beachvolejbal je komplexní sport dva na dva, ve kterém nejsou důležité jen tvrdé údery a fyzická síla, ale také taktika a psychika.
  • Klub trénuje nejen na Gutovce, ale také v Benešově, Pardubicích či Plzni. Závodí se po celé republice.
  • Klub také pořádá celou řadu akcí. Více na beachservice.cz

Ti mají teď za úkol zahrát z nahrávky deset lobů, jednoručních obloukových úderů přes síť. „A kdo nahraje moc blízko síti, má kolo sprintem!“ volá na své svěřence Takáč. „Metoda cukru a biče taky funguje. Nebudem si říkat, že ne,“ dodává spiklenecky.

Pokud se chcete stát členem klubu, musíte splnit pouze dvě kritéria. Chodit pravidelně několikrát týdně trénovat a jednou měsíčně jet na turnaje.

Unikátní je klub v již zmíněném budování vztahů, kdy jdou starší hráči příkladem mladším. Nejenže si tu klidně může zahrát malá holčička s šedesátiletým pánem, ale pravidelně se tu začátečníci potkávají s mistry ověšenými tituly. „Tady právě přichází profík Honza Dumek, který si občas vyzkouší roli trenéra. Patří ke špičce a jde mladším příkladem,“ popisuje výchovnou strategii klubu Takáč.

Zatímco se velcí hráči rozehřívají, aby vzápětí předvedli rychlé výměny plné smečí, povídáme si se čtrnáctiletým Viktorem a jedenáctiletou Markétou. Oba ke hře přivedli rodiče. Ti se překvapivě rozpovídávají o technice hry.

„Tady se technika učí mnohem líp než v jiných klubech. Hráči odjinud nepoužívají správně nohy a tahají při hře prsty po míči,“ vysvětluje Markéta. „Na turnaje s námi jezdí vždy rodina. A když nemůže skupinku hráčů odvézt jeden táta, odveze je druhý,“ přidává Viktor.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek