metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 3 fotografie v galerii
Šéftrenér Miloš Takáč (druhý zleva) a jeho svěřenci. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Písek, míče a hbité nohy. Na Gutovce se to pálí zprudka

  12:22
V klubu Beachservice jsou vztahy a hra fair play víc než výkon. deník Metro představuje další pražský sportovní klub.

Při otevírání dveří nafukovací haly na Gutovce nás ovane průvan, jako když přijíždí metro, vzápětí se boří boty do písku a těsně kolem hlavy prolétá volejbalový míč. Ten se sem dostal od tří kluků kolem deseti let, kteří si právě kousek od vchodu trénují herní situace. „Napít, chlapi,“ volá na ně hlavní trenér Miloš Takáč, který v klubu Beachservice trénuje bezmála třináct let.

Ve strašnickém areálu Gutovka právě na třech kurtech hraje kolem třicítky dětí různých věkových kategorií. Charakteristický zvuk doteku ruky o volejbalový míč tak nemá šanci ani na chvíli utichnout.

„Náš klub čítá kolem stovky členů od šestiletých dětí po profesionální hráče. Jsme hodně filozofičtí. Když se dbá na fair play, skvěle fungují vztahy napříč klubem, a že se tu každý s každým opravdu zná, výkon už přijde sám,“ dodává Takáč, zatímco instruuje své malé svěřence.

Klub Beachservice

  • Beachvolejbal je komplexní sport dva na dva, ve kterém nejsou důležité jen tvrdé údery a fyzická síla, ale také taktika a psychika.
  • Klub trénuje nejen na Gutovce, ale také v Benešově, Pardubicích či Plzni. Závodí se po celé republice.
  • Klub také pořádá celou řadu akcí. Více na beachservice.cz

Ti mají teď za úkol zahrát z nahrávky deset lobů, jednoručních obloukových úderů přes síť. „A kdo nahraje moc blízko síti, má kolo sprintem!“ volá na své svěřence Takáč. „Metoda cukru a biče taky funguje. Nebudem si říkat, že ne,“ dodává spiklenecky.

Pokud se chcete stát členem klubu, musíte splnit pouze dvě kritéria. Chodit pravidelně několikrát týdně trénovat a jednou měsíčně jet na turnaje.

Unikátní je klub v již zmíněném budování vztahů, kdy jdou starší hráči příkladem mladším. Nejenže si tu klidně může zahrát malá holčička s šedesátiletým pánem, ale pravidelně se tu začátečníci potkávají s mistry ověšenými tituly. „Tady právě přichází profík Honza Dumek, který si občas vyzkouší roli trenéra. Patří ke špičce a jde mladším příkladem,“ popisuje výchovnou strategii klubu Takáč.

Zatímco se velcí hráči rozehřívají, aby vzápětí předvedli rychlé výměny plné smečí, povídáme si se čtrnáctiletým Viktorem a jedenáctiletou Markétou. Oba ke hře přivedli rodiče. Ti se překvapivě rozpovídávají o technice hry.

„Tady se technika učí mnohem líp než v jiných klubech. Hráči odjinud nepoužívají správně nohy a tahají při hře prsty po míči,“ vysvětluje Markéta. „Na turnaje s námi jezdí vždy rodina. A když nemůže skupinku hráčů odvézt jeden táta, odveze je druhý,“ přidává Viktor.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek