"Bude je možné získat i na jiném úřadě než tam, kde je přihlášeno auto," sdělila dnes mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Toušová. Pro plaketu si řidiči budou moci dojít s velkým technickým průkazem.
Plakety budou možná platit i v Německu
Stejně tak nebudou řidiči omezeni ani v případě, že zónu kromě Prahy zavede jiné české město. Všechna města budou mít stejnou plaketu. Je také možné, že plaketa bude platit v zahraničí. "V současné době ministerstvo vyjednává s Německem o vzájemné uznatelnosti plaket. Podpis česko-německého memoranda se očekává do konce letošního roku," uvedla mluvčí MŽP.
Plaketa bude stát 80 korun a bude mít tvar osmiúhelníku. Řidiči si ji nalepí na vnitřní stranu předního skla do pravého dolního rohu tak, aby mu nevadila ve výhledu, ale byla dobře viditelná z venku. Plakety budou podle emisního limitu tři - červená, žlutá a zelená. Pražané budou muset mít žlutou, která označuje euro 3, nebo zelenou, která je pro euro 4. Červená plaketa označuje normu euro 2, která do zóny nebude mít přístup.
Plaketu budou muset mít i motocykly
Samotná zóna bude vyznačena na vjezdu i výjezdu dopravními značkami. Zóna bude platit v celé vyznačené oblasti, žádná z ulic uvnitř zóny nebude mít výjimku. V Praze by jich mělo být 193. Na dodržování vyhlášky by měli podle magistrátu dohlížet policisté a strážníci. Ti budou moci udělit blokovou pokutu do 2000 korun, ve správním řízení může řidič zaplatit až 2500 korun. Finanční náklady na zřízení zón se budou podle odhadu magistrátu pohybovat mezi zhruba 642 tisíc korun až 1,1 milionu Kč.
Ve světě jsou nízkoemisní zóny zavedeny v Rakousku, Belgii Dánsku, Řecku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Švédsku nebo Velké Británii. Platí rovněž v řadě německých měst. Právě německý model byl předlohou toho pražského. Jedinou odlišností je, že v Praze budou muset mít plaketu i motocykly, mopedy a skůtry.