metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš
Auta starší výroby by se v příštích letech už do nízkoemisních zón neměla dostat. | foto: Yumi HayashiMetro.cz

Město zakáže vjezd starým autům. Stopku dostanou vozy vyrobené před rokem 1993

  10:33
Vzniknou další zóny. Už nepůjde o parkování, ale rovnou o vjezd do metropole. Magistrát tento týden projedná připomínky radnic právě k nízkoemisní zónám.

„Městské části nám říkají, co a za jakých pravidel by chtěly do nízkoemisních zón zahrnout,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Pokud se podaří připomínky projednat a návrh přes současné koaliční turbulence projde radou, mohli by ho podle Dolínka už v prosinci či lednu schválit zastupitelé. Zóny by pak začaly platit do dvanácti měsíců od schválení, tedy od 1. ledna či února 2017.

Chystaná omezení vypadají však zatím spíše symbolicky. Do centra budou mít zakázáno jezdit auta starší než roku výroby 1993. V době, kdy by měla vyhláška vstoupit v platnost, půjde tak o bezmála čtvrt století stará auta.

Už nyní se uvažuje o různých výjimkách

Rozsah nízkoemisních zón by měl být vymezen zhruba městským okruhem, a to s některými výjimkami. Zóny by tak třeba mohly platit na Spořilově a Veleslavíně, které jsou už za okruhem.

Vyhláška navíc počítá s celou řadou výjimek. Zóny se například nebudou vůbec týkat řidičů, kteří v oblasti bydlí. Výjimku bude mít veřejná doprava, hasiči, policisté a o individuální výjimku si mohou zažádat i jednotlivci.

Městu jde totiž podle Dolínka především o omezení tranzitu. Od opatření očekává snížení intenzity automobilové dopravy uvnitř zóny a především snížení zátěže na životní prostředí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek