metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Město zakáže vjezd starým autům. Stopku dostanou vozy vyrobené před rokem 1993

  10:33
Vzniknou další zóny. Už nepůjde o parkování, ale rovnou o vjezd do metropole. Magistrát tento týden projedná připomínky radnic právě k nízkoemisní zónám.

Auta starší výroby by se v příštích letech už do nízkoemisních zón neměla dostat. | foto: Yumi HayashiMetro.cz

„Městské části nám říkají, co a za jakých pravidel by chtěly do nízkoemisních zón zahrnout,“ říká náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

Pokud se podaří připomínky projednat a návrh přes současné koaliční turbulence projde radou, mohli by ho podle Dolínka už v prosinci či lednu schválit zastupitelé. Zóny by pak začaly platit do dvanácti měsíců od schválení, tedy od 1. ledna či února 2017.

Chystaná omezení vypadají však zatím spíše symbolicky. Do centra budou mít zakázáno jezdit auta starší než roku výroby 1993. V době, kdy by měla vyhláška vstoupit v platnost, půjde tak o bezmála čtvrt století stará auta.

Už nyní se uvažuje o různých výjimkách

Rozsah nízkoemisních zón by měl být vymezen zhruba městským okruhem, a to s některými výjimkami. Zóny by tak třeba mohly platit na Spořilově a Veleslavíně, které jsou už za okruhem.

Vyhláška navíc počítá s celou řadou výjimek. Zóny se například nebudou vůbec týkat řidičů, kteří v oblasti bydlí. Výjimku bude mít veřejná doprava, hasiči, policisté a o individuální výjimku si mohou zažádat i jednotlivci.

Městu jde totiž podle Dolínka především o omezení tranzitu. Od opatření očekává snížení intenzity automobilové dopravy uvnitř zóny a především snížení zátěže na životní prostředí.

Autor:

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek