metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Staré auto (ilustrační foto) | foto: Yumi Hayashi

Praha zvažuje zavedení nízkoemisních zón. Se starým autem nebudete smět všude

  12:57,  aktualizováno  15:09
Hlavní město si nechá vypracovat analýzu zavedení nízkoemisních zón. Při jejich zavedení by do některých částí města mohla pouze auta splňující emisní limity. Radní hlavního města dnes schválili studii, v níž odborníci uvedli, že Praze v zavedení zón nebrání legislativní ani místní překážky. "Zastupitelstvo by mohlo vyhlášku o zavedení zón schválit v září letošního roku," uvedl náměstek primátora Jiří Nouza z TOP 09.

Praha zóny chce kvůli špatnému ovzduší. "Více než 80 procent území města je dlouhodobě zasaženo alespoň v jednom parametru znečištění ovzduší nadlimitními hodnotami," píše se v materiálu, který schválili radní. Podle Nouzy je právě zavedení zón jednou z možností, jak kvalitu ovzduší v Praze zlepšit. "Zavedení není povinností, ale možností," řekl.

Zónám nebrání ani legislativní překážky

Hlavními znečišťujícími látkami, u kterých se vyskytují nadlimitní koncentrace, jsou látky frakce PM10, oxid dusičitý a polycyklické aromatické uhlovodíky reprezentované benzo(a)pyrenem. "Pokud jde o zdroje emisí, které tuto situaci způsobují, velmi podstatnou roli zde hraje automobilová doprava," píše se v dokumentu.

Vedení města si proto nechalo zpracovat studii, zda může zóny vůbec zavést. Odborníci se shodli, že zónám nebrání legislativní překážky. "Z legislativního hlediska je stanovení nízkoemisních zón proveditelné," uvedli. Dodali, že je možné vybrat oblasti, kde zóny vytvořit, a přitom se výrazně nesníží plynulost dopravních proudů a nezhorší životní podmínky obyvatel v okolí objízdných tras.

Auta na benzin jen do roku 2005

Nyní si Praha nechá vypracovat analýzu, jak a kde zóny vytvoří. Materiál by měl být hotov do 22. dubna. V jakém rozsahu budou zóny v Praze fungovat, zatím není jasné. Město podle Nouzy pracuje s dvěma variantami. "Ta užší znamená širší centrum města, v případě té větší je to lokalita, která spadá dovnitř Městského okruhu," řekl.

Pokud by se Praha rozhodla jít cestou takzvané emisní normy Euro IV, což je podle Nouzy nejpravděpodobnější, pak by do zóny mohla pouze auta jezdící na naftu z roku 1998 a mladší, v případě benzínových aut jsou to vozy z roku 2005 a mladší. Kolik Pražanů by se svými vozy nemohlo do zóny vjet, zatím není jasné. "V tuto chvíli se to zjišťuje. Vzhledem ke skladbě vozového parku v Praze, je to spíše množství minimální. Legislativa umožňuje vydat i výjimku, například pro handicapované obyvatele," řekl.

Zóny fungují v mnoha evropských městech

Ovzduší v hlavním městě ničí zejména automobilová doprava. Podle údajů emisní inventury z roku 2011 zpracované Českým hydrometeorologickým ústavem byl v Praze podíl silniční dopravy na emisích oxidů dusíku 68 procent, na emisích benzenu 63 procent a na emisích benzo(a)pyrenu 71 procent. Podíl silniční dopravy na emisích látek PM10 činil 95 procent.

Ve světě jsou nízkoemisní zóny zavedeny v Rakousku, Belgii Dánsku, Řecku, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, Švédsku a Velké Británii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek