metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Po 28 letech opouští pražské koleje. „Už jen traktor,“ říká řidič

  16:51
Poslední jízdu má za sebou tramvaják Lubomír Fiala. Kolegové mu vzdali hold.
Pokud Luboše Fialu během následujících dnů zahlédnete v takzvané autoškolácké...

Pokud Luboše Fialu během následujících dnů zahlédnete v takzvané autoškolácké tramvaji, zamávejte mu. | foto: DPP

Vždy usměvavý a vitální nepřítel nudy, milovník linek s pořádně dlouhou trasou, trpělivý učitel. Tak popisují pražští tramvajáci Lubomíra Fialu – řidičskou legendu, která tento týden odchází po osmadvaceti letech u dopravního podniku do důchodu. S řidičskou kabinou se naposledy rozloučil dnes na lince číslo 2. Do čtvrtka ještě dohlídne na závěrečné zkoušky mladé řidičské krve.

„Teď se odeberu se ženou na Litoměřicko, kde máme chatičku a vinici. Doufám, že se nebudu nudit. Tramvaj holt vyměním za traktor, případně čtyřkolku,“ směje se Fiala, se kterým si deník Metro povídal bezprostředně po jeho poslední jízdě.

Fialova usměvavá tvář bude kolegům tramvajákům v ulicích chybět. Pěkných pár dní na něj proto již z dálky mávali z kabin na znamení úcty. Fiala je legendou také proto, že před lety testoval coby zkušební jezdec nové vozy tehdejšího ČKD Tatra Smíchov. Osobně dohlížel také na státní zkoušky více než stovky řidičů. „U nás v podniku klademe důraz na to, aby měli řidiči kvalifikaci na pokud možno všechny typy vozů,“ dodává Fiala.

Nejoblíbenější soupravou, jakou měl kdy možnost v ulicích metropole řídit, je z pohledu Fialy tříčlánková tramvaj Tatra KT8D5, takzvané kátéčko, a to nejlépe v původní nenízkopodlažní verzi. V oblibě měl také vozy Tatra T6, které vždy v pořádku vracel do vozovny Motol. Málokdo by do Fialy řekl, že je podle svých slov milovníkem stresu. Proto měl velmi blízký vztah s plánovačem směn.

„Při své práci jsem měl nejradši, když se během jízd něco dělo. Mezi mé favority proto patřila devítka, která má dlouhou trasu a při jízdě jsem musel řešit nejrůznější situace. V tomto ohledu jsem naopak nemusel klidnou dvacet jedničku, takže dostat ji vícekrát po sobě bylo pro mě nepříjemné,“ vysvětluje Fiala s tím, že se to stalo jen párkrát.

Pokud usměvavého Luboše Fialu během následujících dnů ještě v ulicích náhodou zahlédnete v takzvané autoškolácké tramvaji, zamávejte mu a ukažte palec nahoru. Za desetiletí společné práce ho tímto způsobem častovali také jeho kolegové. Tramvajáckou legendu to velmi potěšilo. Tak moc, že se mu ani z práce nechtělo. „Dokonce mi uspořádali i takovou malou rozlučku. Můj vnitřní závazek byl, že budu jezdit do sedmdesáti, abych to těm mladým pořádně zajel. No a to se povedlo. Narozeniny slavím pozítří,“ uzavírá Lubomír Fiala. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek