metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Podle přepravního řádu musí být cestující řádně ustrojeni. Můžu být v MHD naboso?

  10:00
Cestujete hromadnou dopravou také naboso? Tahle prostá otázka spustila minulý týden lavinu komentářů na Facebooku deníku Metro. Povětšinou šlo o pozitivní komentáře. Deník Metro zjistil, že bosí lidé v MHD ostatním nevadí.
Cestujete také v MHD naboso? Otázka budila zájem. | foto: Metro.cz

„Také jsem jela naboso. Lodičky se proměnily ve španělskou botu, trochu jsem se styděla, ale pravda je, že nohy mám jen jedny,“ komentovala facebookový příspěvek čtenářka Lucie Pěnkavová.

Mnoho dalších cestujícím bez bot dle svých slov přímo fandí či sbírá odvahu přepravovat se podobně. „Sama odvahu bohužel nemám,“ komentovala uživatelka Alena Králová. „Lepší bez bot než bez kalhot,“ doplnila uživatelka Petra Petra. Třetí kategorii tvoří vtipálci nebo také ti, kteří absenci obuvi nemají problém u druhých tolerovat. „Lidi naboso vnímám jako normální cestující, tudíž mi nevadí a neřeším,“ napsala čtenářka Metra Petra Desenská.

Přepravovat se ve vozidle v nedostatečném oděvu je v některých městech v hromadné dopravě zakázáno. Smluvní přepravní podmínky to explicitně zmiňují například v případě dopravního podniku v Ústí nad Labem či v Mostu. Zde například nemůžete cestovat MHD pouze v plavkách či bez oblečení na horní části těla. O absenci obuvi ale nehovoří přepravní protokol žádného z dopravců.

V pražských autobusech, metru a tramvajích jsou pravidla dokonce ještě volnější. „Cestujícímu není při přepravě v zájmu zajištění bezpečnosti jeho i ostatních osob dovoleno zejména přepravovat se takzvaně v nedostatečném oděvu. Tím je míněno například pouze v plavkách, ve spodním prádle, bez oblečení a podobně. Bosé nohy neřešíme,“ vysvětluje pro Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Povinnost ustrojit se řádně na cestu je ve smluvních přepravních podmínkách uvedena na stejném místě jako například stát či ležet na sedadlech, kouřit nebo jíst a pít ve vozidlech nebo v přepravním prostoru. Pokud někdo konzumuje nějaký pokrm v metru, tramvaji či také vautobusu, hrozí mu aktuálně pokuta čtyři sta korun.

Jak v minulosti pro deník Metro opakovaně vysvětloval šéf pražských revizorů Pavel Kurka, padají podobné pokuty minimálně. Revizoři totiž hříšníka před samotnou pokutou upozorňují, aby buďto konzumace zanechal a jídlo schoval, nebo opustil prostředek hromadné dopravy. Většina si dá říct bez problémů.

Stejná logika platí i v případě nedostatečného ustrojení. Buď se obleč, nebo si na zastávce vystup. „Žijeme v demokracii. Ať si tedy každý dělá, co chce, dokud druhé neomezuje,“ komentuje téma na Facebooku čtenář David Černý.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek