metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Poznejte kouzlo noční Prahy při běhání

  8:00
Poslední ze seriálu běhů českou metropolí se blíží. Startovní čísla jsou sice vyprodána, ale fanoušci běhání mohou v sobotu večer přijít podpořit závodníky do ulic. Na startu budou čeští závodníci, ale také světový rekordman na maratonské trati Patrick Makau.
Na start desetikilometrového běhu nastupují muži i ženy. | foto: PIM

Běhy Prahou jsou velmi oblíbené. Svědčí o tom i to, že startovní čísla bývají před většinou závodů společnosti Pražský mezinárodní maraton vyprodána už několik dní, někdy i týdnů před závodem.

Závody se světovým věhlasem

Co se poběží

 • Metro Běh na 10 km
  Start: Staroměstské náměstí 20.30
  Cíl: Staroměstské náměstí
  Limit pro zaběhnutí: 1,5 hodiny
  Rekord závodu: Philemon Kimeli Limo (Keňa) 27:34 (2011)
 • Běh pro ženy 5 km
  Start: Staroměstské náměstí 19.00
  Cíl: Staroměstské náměstí
  Limit pro zaběhnutí: 45 minut
  Rekord závodu: Aniko Kalovics (Maďarsko) 15:30 (2002)

Do ulic českého hlavního města vybíhají vždy tisíce sportovních nadšenců, ale také profesionální běžci, kteří zde často touží vylepšit své dosavadní výkony.

"Městské běhy mám hodně rád, je tam vždy skvělá atmosféra," pochvaluje si český reprezentant Jan Kreisinger, který nastoupí do závodu na deset kilometrů.

Že jde i u podzimní Grand Prix o závod, který má světovou prestiž, dokazuje stříbrná známka Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), pro jejíž získání musejí organizátoři splnit náročné požadavky.

Poběží i světový rekordman

Sobotní běhy startují na Staroměstském náměstí a běží se centrem města. Na atlety tak čeká náročná trasa vedoucí i po dlažebních kostkách.

Tu se pokusí v solidním čase zvládnout i světový rekordman z maratonské trati Keňan Patrick Makau Musyoki. Ten byl v Praze už na podzim minulého roku, ale to nezávodil.

Bylo by krásné zaběhnout v Praze nový osobák

Jan Kreisinger dobíhá pražský maraton, při kterém zaběhl limit pro olympijské hry v Londýně.

Na startu pražských běhů bývá český reprezentant Jan Kreisinger téměř pravidelně. Letos poprvé běžel maraton, při kterém zároveň splnil limit na olympijské hry. Tuto trať si oblíbil, ale nevynechá ani víkendových deset kilometrů.

Běháte na trati i na silnici. Jak vám vyhovují městské běhy?
Městské běhy mám hodně rád, je tam vždy skvělá atmosféra a asfaltový povrch mi sedí asi ze všech nejvíc. Cítím se tam jako doma.

Pražská Grand Prix se běží až večer. Je to pro běžce spíš výhoda, nebo nevýhoda?
Má to svá pro i proti. Dobré je, že se startuje večer a není už takové vedro jako přes den. Horší je, že ve tmě je na trati hůř vidět, což může být někdy nebezpečné, protože nejsou dobře vidět různé nerovnosti a je tady větší nebezpečí zranění.

V rámci Pražského maratonu jste běžel už více tratí. Která vám vyhovuje nejvíc?
Nedokážu říct, která z těch tratí mi vyhovuje nejvíc. Každá je něčím specifická amá svou jedinečnou atmosféru. Ale jelikož se mi podařilo zaběhnout při maratonu limit na olympijské hry, tak bych dal přednost asi této trati.

V srpnu jste běžel maraton na olympijských hrách. Jaká to byla pro vás zkušenost?
Zkušenost to byla opravdu velká, je to uplně něco jiného než všecky ostaní závody kolem. Všude spousta lidí a na startu je každý připravený podat maximální výkon, takže ta nervozita je o dost větší. Mně to hlavně motivovalo pokusit se o to znovu za  čtyři roky.

Mapa
Autor: Romana Barboříková Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek