metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Pozor, klapka! Hřbitovy často hrají ve filmech a seriálech

  5:31
Bez nadsázky se dá říci, že nejen každá detektivka, ale i jiné filmové žánry se neobejdou bez funerální atmosféry.
Kaple ze seriálu o majoru Zemanovi | foto: Metro.cz

Režiséři, i když točí vesnické příběhy, si hlavně kvůli snadné dostupnosti a nižším nákladům vybírají do svých filmů pražské hřbitovy. Jejich filmové štáby tak míří hlavně do okrajových částí města. 

„Na hřbitově je při filmování především důležité, aby pracovní štáb a také herci zachovávali pietu místa,“ připomíná Petr Piskáček z lokační agentury Locaters, která pro filmaře vyhledává vhodná místa pro natáčení. Hřbitovní atmosféře jsou přizpůsobené i filmované scény, aby ani svým vyzněním nenarušily atmosféru lokace. 

Cizinci i naši

  • Atmosféra pražských pohřebišť láká do hlavního města zahraniční produkce. Nejfotogeničtější a hojně vyhledávané bývají mezi zahraničními i domácími filmaři největší pražské hřbitovy – Olšanské. 
  • Objevily se například v jedné z epizod Kriminálky Anděl, kde sehrál skvělou postavu hřbitovního fotografa Pavel Kříž. 
  • Na Olšanech natočili filmaři i některé scény z thrilleru Česká spojka s Anthonym Hopkinsem. 
  • Na Malostranský hřbitov zamířili tvůrci fantazijního amerického snímku Dungeon and Dragons (2002). 

Režisér Jiří Sequens se zapsal do filmové historie nejen nezapomenutelnými příběhy detektivů z pražské „čtyřky“ v Hříšných lidech města pražského, ale i dobově poplatným seriálem Třicet případů majora Zemana. Ve filmu Smrt černého krále mu posloužil šárecký hřbitov na Hanspaulce. I když se mělo podle scénáře jednat o pohřeb v Hostivaři, produkce zvolila pro filmování malebný hřbitov tyčící se nad Šáreckým údolím. Ve filmu se zde odehrává pohřeb jednatele a účetního hostivařské firmy v podání Vlastimila Brodského. Jedním z hudebníků smuteční kapely je i Josef Kemr. Právě tento herec nakonec spočinul na tomto hřbitově, kterému se neoficiálně říká také U Matěje. 

Podruhé zamířil Jiří Sequens se štábem na Zbraslav. Na vrchu nad touto městskou částí je hřbitov s hrobkou, která v kultovním díle Studna představuje místo, kam se v noci vloupal neznámý pachatel. 

Nenápadný hřbitov ukrytý v lesním prostoru vysoko nad vltavským údolím v Chuchelském háji si zahrál v 60. letech minulého století v detektivce Poklad byzantského kupce. V tomto případě představoval hřbitovní místo na jižní Moravě. Herec Ilja Prachař jako hlavní pachatel vraždy se tady snaží dostat do hrobu s ukrytými cennostmi dávného byzantského obchodníka.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek