metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Praha ušetří díky elektronickým aukcím, slibuje primátor Svoboda

  9:07aktualizováno  9:15
Dosud jenom v malém měřítku nakupovala Praha zboží a služby formou elektronických aukcí. To by se mělo podle primátora Svobody letos změnit.
Bohuslav Svoboda | foto: ČTK

Rozjet aukce ve větším a nakupovat společně i pro další městské organizace plánuje magistrát v půlce letošního roku. Důvod je prostý: díky elektronickým aukcím lze získat výhodnější nabídku a ušetřit.

Úspory mohou dosáhnout až desítek milionů korun ročně

Poněkud zvláštně se jeví záměr zřídit specializované oddělení, které bude mít elektronické aukce na starosti. Podle primátora Bohuslava Svobody se ale tito úředníci vyplatí. "Vznik specializovaného oddělení bude postupný, a to tak, aby předpokládaná úspora dosažená elektronickými aukcemi byla vyšší než mzdové náklady pracovníků tohoto oddělení," řekl deníku Metro primátor, podle kterého úspory mohou dosáhnout až desítek milionů korun ročně.

"Jsme přesvědčeni, že ušetřené peníze zcela jistě pokryjí mzdové náklady pracovníků tohoto oddělení. Zároveň budeme jako jeden z mála úřadů v celé zemi mít specializované oddělení nákupu, které je jednoduše kontrolovatelné a efektivně nakupuje zboží a služby z veřejných zdrojů," dodal primátor.

Premiérou byl nákup kancelářského papíru

Do března si chce nechat magistrát vypracovat takzvanou komoditní analýzu, které zboží a služby bude možné formou elektronických aukcí pořizovat. Zároveň bude jasné, pro které příspěvkové organizace se bude společně nakupovat. Tou úplně první aukcí byl v roce 2011 nákup kancelářského papíru pro úředníky radnice, vloni se nakoupily kancelářské potřeby pro úřad i pro městskou policii a podařilo se tak ušetřit 36 milionů.

Strážníci nebo Dopravní podnik se ale nemusí obávat, že by přišly o možnost vyhlašovat vlastní tendry. "Elektronické aukce jsou jen nástrojem pro snížení finální nabídkové ceny a jsou vhodné pouze pro určité kategorie zboží a služeb. Nelze je tedy využít pro veškeré typy výdajů, to znamená, že kategorie, které pro elektronické aukce nejsou vhodné, budou městské organizace pořizovat dále ve vlastní režii," dodal radní Lukáš Manhart.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek