metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Rozhovor: Vítám občánky a občas pohřbívám lidi, říká primátor Svoboda

  15:31
V rezidenci primátora dnes přivítal Bohuslav Svoboda první Pražánky letošního roku. Celkem jich na Nový rok přišlo na svět dvacet. Metro se v rámci vítání miminek zeptalo primátora na to, co chce do konce svého volebního období na magistrátu stihnout dokončit a co si myslí o rozštěpení pražské ODS.
Primátor vítá občánky. | foto: Praha

Ještě před tím, než se Bohuslav Svoboda stal primátorem, přivedl jako gynekolog na svět nejedno dítě. Nyní již vítá prvně narozené děti jako primátor. "Je to velké potěšení a pro mě mimořádná role. Málokdo má štěstí, aby mohl mít tuto dvojí zkušenost. Jednu s vlastním přiváděním dítěte na svět v okamžiku zrození a druhou, kdy Praha vítá svého prvního občana v kalendářním roce. Takže ty pocity se navzájem prolínají a mísí a je to moc hezké.

Jako primátor vítáte občánky, doprovázíte je do školy. To však není všechno. Pražané se s vámi setkávají téměř po celý život..
Ano to je pravda. Také ještě některé Pražany oddávám a bohužel někdy mluvím na pohřbu. Je pravda, že jsem vlastně okolo toho života Prahy od jeho začátku do jeho konce.

Co chcete ještě v rámci svého volebního období stihnout?
Těch úkolů by člověk mohl odříkat velké množství, ale určitě bych chtěl dodržet, co jsem slíbil. V tomto volebním období to bude otevření tunelu Blanka, dokončení metra do Motola a stabilizace chodu města tak, aby všechny problémy, se kterými se potýkalo, byly vyřešeny. Abychom město předávali do dalšího volebního období bez problémů, se kterými jsme ho přebírali.

Zlepšila se za vašeho volebního období komunikace města s občany a sdruženími?
Samozřejmě. My s občanskými sdruženími komunikujeme. A řeknu jednoduchý příklad. Jako vůbec první město v této zemi jsme zavedli interpelace občanů. Na každém zastupitelstvu je vyhrazen čas, kdy mohou občané vystoupit a interpelovat jakékoliv věci, stejně tak, jako mohou interpelovat poslanci. To je jen takový příklad toho, jak jsme magistrát otevřeli občanům i občanským sdružením, aby naše vzájemná komunikace byla ku prospěchu.

Chcete se v dalším volebním období opět ucházet o post primátora?
Počítám s tím, že v dalším volebním období budu kandidovat do zastupitelstva hlavního města Prahy. Byl bych rád, kdybych mohl pokračovat v práci zastupitele a samozřejmě vrchol práce zastupitele je post primátora. To vše je však otázka toho, jak rozhodnou Pražané.

Poslední dobou se hodně hovoří o rozdělení pražské ODS na dva tábory. Jak vnímáte toto rozštěpení?
ODS na dva tábory rozdělena opravdu je. Já jsem však přesvědčen o tom, že strana v tomto období začala hledat svou pravou tvář a jsem přesvědčen o tom, že dokáže zmíněný problém vyřešit a odprostí se od všeho špatného. Také věřím, že dokáže do svého čela postavit důvěryhodné a schopné lidi a že dokáže znovu prosazovat konzervativní pravicovou politiku ku prospěchu Prahy. Věřím tomu a jsem přesvědčen, že rozdvojení ODS zmizí ve chvíli, kdy v ní budou poctiví, důvěryhodní a vzdělaní lidé.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek