metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

„Přes hadr to stejně projde“

  5:46
Kontrola nošení roušek v MHD je nejednoznačná. V nádražních budovách nebyly v módě nikdy.
Roušky v MHD | foto: MAFRA

Kde není žalobce, tam není soudce. Tohle pořekadlo se v posledních dnech naplno projevuje také v pražské hromadné dopravě. V metru, kde za nezakryté nosy a ústa rozdávají pokuty strážníci a nově napomínají revizoři, potkáte neorouškovaného cestujícího jen málokdy. V tramvajích, autobusech, vlacích a v nádražních budovách tomu bývá často naopak.

„Klidně si tu roušku sundejte. Nám to nevadí. Pokud to máte, přes ten hadr to beztak projde,“ sdělovala včera jedna zadýchaná cestující druhé ve vlaku linky S1, který má konečnou na Masarykově nádraží. Zde při výstupu z vlaku každý den nastává opravdový punk. Roušky při výstupu z vlaku odkládají nejen cestující, ale i průvodčí. Nenosí je tu často ani ostraha. „Masarykovo nádraží je v podstatě otevřená dvorana navazující na otevřená nástupiště. Máme zde umístěny plakáty, na povinnost upozorňují také naši zaměstnanci,“ okomentovala pro Metro situace mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Ty mají v Praze ve správě pouze budovu Masaryčky. Totožný jev je však možné v posledních dnech pozorovat také na hlavním nádraží, na Smíchově či v Libni.

„Naši zaměstnanci nemají žádnou pravomoc nařízení ministerstva kontrolovat ani vyžadovat. Vzhledem k tomu, že od 10. září platí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách po celé republice, se nedomníváme, že by bylo nutné na tuto povinnost upozorňovat zvláště na pražských nádražích,“ sdělil Metru Marek Illiaš, mluvčí Správy železnic, která se stará o většinu nádražních budov. Strážníci nejčastěji řeší porušení vládního nařízení několika způsoby. Jednak domluvou, dále pokutou v příkazním řízení na místě, kdy její maximální výše je až 10 tisíc korun. Reálně ale hlídková činnost zaměřená na roušky probíhá téměř výhradně v metru. Minulý měsíc zde pokutovali zhruba devět procent hříšníků. 

Bezpečná vzdálenost
Magistrátní úředníci včetně primátora Zdeňka Hřiba slibovali od září plný provoz MHD. Jak ale pražští cestující dobře vědí, nestalo se tak a jede se stále v omezeném režimu.

Od pondělka 31. srpna se, jako již tradičně se začátkem školního roku, měnily v hlavním městě jízdní řády. Bohužel s mírným omezením zejména ve špičkách pracovních dnů. Situace se podle mluvčího organizátora dopravy Ropid Filipa Drápala podobá té, která panovala v červnu.

„Čísla o využití hromadné dopravy v hlavním městě jsou neúprosná – stále jezdí o dvacet pět procent méně lidí, než jezdívalo před koronavirem. Rezerva kapacity je tedy stále vyšší než před pandemií čili vozidla jezdí prokazatelně prázdnější než dříve, i když jsou jízdní řády mírně omezené,“ vysvětluje pro Metro Drápal.

Současné omezení pražské MHD v tuto chvíli odpovídá úbytku zhruba deseti procent spojů. „Uvidíme, jak se bude poptávka vyvíjet v následujících dnech. S tím, jak se nyní postupně zavádí další hygienická opatření, se domníváme, že poptávka bude spíše stagnovat, či bude dokonce mírně klesat,“ dodává Drápal.

Nespokojení cestující
Stížností na omezený režim MHD měli v Ropidu podle Drápala nespočet. První nespokojenci se podle něj začali ozývat v srpnu, po zavedení nových jízdních řádů již minimum. „Z toho pro nás vyplývá jediné: reálný problém to skutečně není – až na pár výjimek a mimořádných situací nikde nedochází k tomu, že by byly spoje nějak zásadně přeplněné,“ doplňuje pro Metro Drápal.

V sobotu 12. září se na Masarykově nádraží a jeho okolí odehraje Pražský železniční den. Ten se naopak kvůli aktuálním hygienickým opatřením komplikacím nevyhne. „Jsou zrušeny plánované jízdy historické soupravy metra na lince B,“ uzavírá Drápal.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek