metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Modré zóny mohly zkrotit parkování v Klánovicích. | foto: Metro.cz

Problémy měly vyřešit modré zóny. Odmítli je však místní obyvatelé a také sousední radnice

  10:51
Obyvatelé východních městských částí Újezd nad Lesy a Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany nebo Jirny mají léty prověřenou trasu do centra Prahy. Pokud se tam chtějí dopravit, je nejpohodlnější popojet si pár kilometrů autem ke klánovickému nádraží a zadarmo tu zaparkovat. Za několik málo minut jsou vlakem v centru. S tímhle chováním, kvůli kterému je nádraží denně obklopeno obrovským množstvím parkujících aut, před časem došla trpělivost klánovickým radním. Ti se rozhodli zavést zde zóny placeného stání. Narazili ale na odpor.

„Rozhodli jsme se jít cestou, kterou nám nabízel a nabízí magistrát. V rámci smíšených zón lze kolem vlakové zastávky vymezit přibližně dvě stě zpoplatněných míst v takzvaných fialových zónách. V červnu jsme měli mít zóny schváleny, ale vedení městské části Praha 21 – Újezd nad Lesy, které problémy s parkováním rovněž trápí mnoho let, k této variantě ještě nedozrálo. Postavilo se proti ní,“ říká starostka Klánovic Zorka Starčevičová. 

Podle starostčiných slov tak vedení Újezda oddálilo vyřešení problému s parkováním nejméně do příštího jara. Coby úřad s rozšířenou přenesenou působností státní správy je totiž újezdská radnice nadřazena nejen Klánovicím, ale i Kolodějím a Běchovicím. Když tedy Újezd rozhodl o tom, že by se měl místo zavádění zón raději změnit územní plán a postavit parkovací dům, Klánovice nic nezmohly. „S našimi návrhy se míjíme v čase, přitom je třeba řešení společně koordinovat,“ dodává starostka Starčevičová. 

Nevyužívané

  • Vloni bylo otevřeno parkoviště P+R u vlakové zastávky Praha Běchovice střed. 
  • To pojme 64 aut, většina stání tu však denně zeje prázdnotou. 

Podle oficiálních odhadů parkuje u nádraží Klánovice denně zhruba 150 aut. Další parkují na komunikacích Újezda nad Lesy a v okolí blízkých zastávek MHD. Většinou se tak podle webu jednadvacáté městské části děje v rozporu s platnými právními předpisy. Podle zástupce starosty Prahy 21 Zdeňka Růžičky však zavádění modrých ani fialových zón není dobré řešení. „Zavedení parkovacích zón situaci pouze omezí. Z hlediska místních poměrů, občanů dojíždějících do Prahy a v neposlední řadě ani z pohledu vnitřní Prahy ji však v žádném případě koncepčně nevyřeší. Středočeši jezdí k nám, my jezdíme do vnitřní Prahy. S tímto vědomím je třeba k situaci a řešení přistoupit,“ vysvětluje postoj radnice Růžička. 

O potřebě řešit parkování u klánovického nádraží se mluví na východě Prahy již řadu let. Myšlenka na zřízení zón oficiálně poprvé zazněla před pěti lety, kdy městskou část vedl starosta Karel Horníček. Ten si tehdy, na rozdíl od Starčevičové, nechal vypracovat písemnou anketu mezi místními. Ti placené zóny jednoznačně odmítli. Podle řady místních, které deník Metro oslovil, by podobný průzkum nyní dopadl stejně. 

Ačkoliv i místní často štve dlouhé hledání parkovacího místa u „vlastního“ nádraží, pořád tuto možnost považují za komfortnější než řešit parkovací karty či parkovné. „Navíc návrh počítal s variantou, že by pod zóny spadala dlouhá část hlavního tahu od nádraží po školu. Považuji to za nepřijatelné,“ sdělil deníku Metro například klánovický rodák Rudolf Paldus.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek