metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

  17:13
Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem před pár dny umístila radnice Prahy 14. Úředníci tím chtěli dokázat jediné – na řidiče tu přestal stačit policejní dohled.
Zákaz průjezdu je tu denně porušován. | foto: PRAHA 14

„Drtivou většinu nelegálně projíždějících aut představuje tranzit. Řidiči tudy jet nemusí, pouze si tak zkracují cestu nebo objíždí kolony na Jižní spojce. Proběhla zde sice jednání s městskou i klasickou policií, která tu provádí namátkové kontroly, velké množství řidičů náklaďáků to však od cesty přes Jahodnici a Dolní Počernice neodrazuje,“ říká pro deník Metro místostarosta Prahy 14 Petr Hukal.

Zákaz tranzitu

  • S originálním řešením přišel na Facebooku Prahy 14 Pavel Caldr. Podle něj by stačilo snížit o metr podjezd železničního mostu a situace s porušováním by byla vyřešena. Náklaďáky neprojedou.
  • Průjezd tranzitu i osobních aut trápí i obyvatele nedaleké Spolské ulice. Tou se řidiči vyhýbají křižovatce ulic Českobrodská a Broumarská. 

V Českobrodské ulici byl za podjezdem pod železniční tratí dokonce v rámci oprav této dopravní tepny nedávno zřízen kromě nového semaforu také odstavný pruh. Podle místostarosty se tak stalo hlavně proto, aby policisté měli kde zastavovat a kontrolovat projíždějící nákladní auta. „Do té doby zde hlídková ani kontrolní činnost nebyly možné,“ dodává pro Metro Hukal.

Radnice Prahy 14 nyní rozjela jednání s magistrátem. Náměstka primátora Adama Scheinherra žádá o to, aby zde zajistil instalaci automatického systému monitorujícího nelegální průjezdy vozidel nad 3,5 tuny. Radní si od umístění radaru slibují vznik dostatečného strašáka. „Fakt, že pokutě už nebude možné uniknout, by mohl být dostatečnou motivací pro dodržování pravidel. Věřím, že nám v tom Praha pomůže. Lidé žijící v okolí Českobrodské si zaslouží klid a ohleduplnost stejně jako kdokoli jiný,“ krčí rameny Hukal.

Z reakcí na chystaná opatření je jasné, že bude ze strany radnice ještě hodně co vysvětlovat. Podle uživatele Franty Yetela, který se k problému vyjádřil na Facebooku městské části, nejde v případě instalace radaru o nic víc než o populismus. Na stranu řidičů, kteří pravidelně objíždějí věčně rozkopaný a ucpaný Pražský okruh, se nestaví sám. Mnoho lidí poukazuje i na fakt, že si přes zakázaný úsek hojně zkracují cestu nejen netrpělivci, ale také řidiči mířící do nedaleké průmyslové zóny. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek