metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Stanice metra Muzeum | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Provoz metra až do rána? Nápad na noční spoje tu byl před deseti lety. Nebyl o ně ale zájem

  17:25
V reakci na postupný nárůst počtu cestujících zejména po 20. hodině bude možné jezdit metrem i lehce po půlnoci. K přidání spojů dojde od čtvrtka 15. července. Poslední denní spoje metra budou z centra Prahy odjíždět v čase 00:02 až 00:08 v závislosti na lince a stanici.

Se zprávou o prodloužení provozu metra přišel dopravní podnik (DPP) ve čtvrtek. O den později se prodloužily intervaly metra i ve Vídni. V rakouské metropoli jezdí podzemka dokonce i po půlnoci. Linky metra jsou v pátek a v sobotu v noci a v noci před státním svátkem totiž v provozu 24 hodin. V noci spoje ve Vídni jezdí v 15minutovém intervalu. „Noční metro bylo před nástupem koronaviru pevnou a důležitou součástí vídeňského nočního života,“ okomentoval význam spojení vídeňský dopravní radní Peter Hanke.

První noční vlaky vyjely ve Vídni 4. září 2010. Během přibližně deseti let – až do nucené pauzy – urazily večerní soupravy podle radnice na 670 tisíc kilometrů a přepravily kolem 58 milionů pasažérů. Deník Metro se proto zeptal pražského dopravního podniku, zda o nočním metru neuvažuje také. „V minulosti, před zhruba deseti lety, metro v pátek a v sobotu jezdilo do 1:30 v noci, a v té době se vedly mezi magistrátem a dopravním podnikem diskuse i o zavedení celonočního provozu metra v tyto dva dny. Projekt nakonec nebyl realizován, protože pouze v noci, kdy metro nejezdí, je v něm možné realizovat údržbu, úklid stanic i traťových tunelů a další práce, které nevyžadují delší výluku v provozu,“ připomněl pro deník Metro šéf odboru komunikace DPP Daniel Šabík. Podle něj by prodloužením času provozu a zkrácením času na údržbu a úklidy hrozilo, že by je ve zbývajícím čase nebylo možné zrealizovat v plném rozsahu. „Současně se prokázalo, že využití spojů při prodlouženém provozu bylo nízké,“ dodal Šabík. 

Další novinky v městské hromadné dopravě

  • V návaznosti na prodloužení provozu metra se mírně prodlouží také provoz povrchové MHD. Ze svých konečných budou autobusové i tramvajové noční spoje nově vyjíždět kolem 23:45, zatímco nyní to je mezi 23:00 a 23:30. První rozjezd nočních tramvajových linek z centrálního přestupního bodu v Lazarské bude od 15. července nově v 00:15 místo v současnosti platných 23:30. 
  • Od čtvrtka 1. července se po více než roce vrací do provozu také linka AE (Airport Express) spojující přímými spoji pražské hlavní nádraží a Letiště Václava Havla Praha. 
  • Od 1. července 2021 současně vstupuje v Pražské integrované dopravě v platnost prázdninový jízdní řád. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek