metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Metro jako kryt a stavba bez trhacích prací. Prošli jsme novou chodbou pod Prahou 2

  18:53
Symbolickým přestřižením pásky byl dnes zahájen provoz výtahů do stanice metra Karlovo náměstí. Ta je už 46. bezbariérovou stanicí metra v metropoli. Výtahy jsou zároveň desátým vstupem do této stanice na trase B. Deset bude i zajímavostí týkajících se nového přístupu do metra.
Slavnostní přestřižení pásky u 46. bezbariérové stanice.

Slavnostní přestřižení pásky u 46. bezbariérové stanice. | foto: Metro.cz

Stavba 
Náročné práce na systému výtahů trvaly více než dva roky. Hloubení a ražby šachet a přestupní chodby byly prováděny téměř výlučně strojně, bez možností plného využití trhacích prací odstřelem, jak bylo původně plánováno v projektu. Odstoupení od rychlejší metody ražby způsobily komplikované geologické podmínky. 

Těžba 
Během hloubení šachet a ražby přestupní chodby zhotovitelé vyvezli 5200 metrů krychlových materiálu, což představuje zhruba 520 kontejnerových nákladních aut. 

Hloubka
První dvojice výtahů se zdvihem 7,42 metru začíná uprostřed nástupiště. Cestující se jimi dostanou do přestupní chodby dlouhé 80 metrů. Ta je dovede k další dvojici výtahů se zdvihem 33,81 metru. Ty cestující vyvezou až do uliční úrovně. 

Výtahy poslouží vozíčkářům a matkám s kočárky.

Kapacita
Každý výtah má nosnost 1000 kilogramů a kapacitu 13 osob. 

Varování
V případě, že některá dvojice výtahů nebude fungovat, dozví se to cestující už před prvními dveřmi. Díky světelné signalizaci se tak nemůže stát, že do přestupní chodby půjde někdo zbytečně. 

Těžké dveře
Součástí chodby je 3,5 tuny těžký tlakový uzávěr. Stanice totiž patří do ochranného systému metra. To znamená, že v případě ohrožení je možné podzemní část systému uzavřít a zajistit její fungování jako krytu civilní obrany. Podobně může sloužit například metro v Moskvě, Minsku či Pchjongjangu. Prvky ochranného systému pražského metra slouží také například k ochraně před šířením vody při povodních. 

Dlažba
Výtahy ústí do Václavské ulice. Zdejší vozovka je nově předlážděna žulovou dlažbou. Do takzvané pražské mozaiky byly předlážděny i zdejší chodníky. 

Je 25. května 2021 10:06. Do zastávky Václavská přijel úplně poprvé autobus.

Nová zastávka
Součástí projektu byl i vznik úplně nové autobusové zastávky Václavská. Do té včera úplně poprvé přijel autobus linky 148 v 10.06. Při své premiéře měl minutové zpoždění. Zmíněný midibus cestující doveze kolem Všeobecné fakultní nemocnice a Porodnice Apolinář na I. P. Pavlova. 

Zbývá poslední 
Na území Prahy 2 jsou tři stanice metra. Své zastoupení tu má áčko, béčko i céčko. Karlák i Pavlák jsou stanicemi bez bariér. Náměstí Míru teprve na výtahy čeká. 

Cena
Celkové náklady na stavbu bezbariérového zpřístupnění stanice Karlovo náměstí činí zhruba 270 milionů

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek