metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Roboty z Prahy krouží nad vyprahlou Arábií

  15:35
Tým mladých robotiků z pražského ČVUT se v těchto dnech chystá v arabském Abú Zabí na soutěž autonomních dronů o milion dolarů. Deník Metro se spojil s lídry české skupiny Martinem Saskou a jeho doktorandem Vojtěchem Spurným. Oba experti ze skupiny multirobotických systémů na fakultě elektrotechnické se shodují: „V České republice je pozoruhodně velká komunita chytrých lidí, kteří mají dobrý přehled v oboru informačních technologií a nebojí se zkoušet nové věci a přicházet s neotřelým řešením problémů.“

Další 3 fotografie v galerii
Tým mladých robotiků z pražského ČVUT se v těchto dnech chystá v arabském Abú Dabí na soutěž autonomních dronů. | foto: Archiv

Právě teď spolu hovoříme na dálku, už od poloviny ledna pobýváte s týmem poblíž Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátů. Přitom někteří vaši protivníci se chystají přiletět až těsně před soutěží, která proběhne od 23. do 25. února...
Martin: Před minulým ročníkem jsme také přijeli do Spojených arabských emirátů s velkým předstihem, čímž jsme si utvořili dostatek času k testování našich dronů v místních klimatických podmínkách, které jsou poměrně specifické, a poskytlo nám to výhodu před ostatními týmy. Považujeme to za jeden z hlavních důvodů, proč jsme zde uspěli, a protože jsou letos úlohy výrazně obtížnější a komplexnější, přesunuli jsme se do pouště u Abú Zabí už 36 dnů před začátkem soutěže.

Jaké disciplíny vás v klání pojmenovaném Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge čekají? V jakých se cítíte silní?
Vojtěch: Vše se skládá ze tří samostatných úloh – autonomního odchytu letícího dronu, robotické stavby zdi a hašení požáru ve výškové budově. Dále soutěž obsahuje úlohu označenou Grand Challenge, která spojuje tyto tři úlohy do jedné, kde roboty musí splnit vše zároveň. V přípravě jsme se zaměřili na všechny úlohy, ale předpokládáme, že největší šanci máme v úloze autonomního odchytu létajícího dronu. Této problematice se intenzivně věnujeme již čtvrtým rokem.

Tým mladých robotiků z pražského ČVUT se v těchto dnech chystá v arabském Abú...

Kde shledáváte vaše největší rezervy?
Vojtěch: Ty máme u třetí úlohy týkající se hašení požáru ve výškové budově. Tenhle úkol vyžaduje přechod z venkovního prostředí, kde je dron řízen pod GPS, do interiéru budovy, kde je přesnost GPS nedostatečná pro řízení. V interiéru budovy budou navíc umístěny překážky a jedna místnost bude dokonce vyplněna kouřem, který bude znesnadňovat orientaci dronu v prostoru. Předpokládáme však, že tahle úloha bude problematická i pro ostatní týmy.

Jaká je konkurence? Kdo vám dýchá na záda?
Martin: Soutěže se účastní 31 týmů, které byly vybrány z více než 200 registrovaných. Mezi favority můžeme určitě zařadit týmy z německé University of Bonn a čínského Beijing Institute of Technology, kteří obhajují, stejně jako my, vítězství z minulého ročníku. Další skupiny, u kterých lze předpokládat dobré umístění vzhledem k výsledkům, které dosud publikovaly, jsou například LASS-CNRS Toulouse (Francie), ETH Zurich (Švýcarsko), KAIST (Jižní Korea), Virginia Tech (USA), Georgia Tech (USA). Ale podobně jako my v minulém ročníku i ostatní týmy mohou překvapit a dosáhnout na výhru.

Mimochodem, jak lukrativní je úspěch v soutěži?
Martin: Vítěz samostatné úlohy získá výhru 350 tisíc dolarů a vítěz Grand Challenge hlavní cenu ve výši 1 milionu dolarů.

Kolik času vám zabraly celkové přípravy na Abú Dabí?
Martin: Na aktuálním ročníku jsme začali pracovat již před dvěma lety a během té doby proběhlo i několik terénních experimentálních kempů, kde jsme testovali různá řešení soutěžních úloh. Náš tým se skládá nejen z vědců a doktorandů, ale také z bakalářských a magisterských studentů, takže je těžké odhadnout počet člověkohodin přípravy. S jistotou lze říci, že se jedná o tisíce hodin strávených stavěním a technickými úpravami vybavení dronů a desetitisíce hodin vývoje algoritmů a jejich testování.

Tým mladých robotiků z pražského ČVUT se v těchto dnech chystá v arabském Abú...

Kolikačlenný je váš tým? A jak máte rozdělené role?
Martin: Oproti minulému ročníku, kdy se náš tým skládal z patnácti vědeckých pracovníků a studentů tří univerzit – ČVUT, americké University of Pennsylvania a University of Lincoln – se skupina rozrostla na téměř třicet lidí, kteří se nějak zapojili. University of Lincoln byla nahrazena partnerem z New York University a tým Českého učení technického se z nynějšího počtu deseti lidí rozšířil na čtyřiadvacet. Zkušenější členové týmu mají na starosti vedení jednotlivých úloh, někdo se věnuje pouze technické úpravě dronů pro konkrétní úlohu a někdo připravuje simulační prostředí pro důkladné testování všech navržených algoritmů.

Jaké jsou vaše ambice?
Vojtěch: Doufáme, že se všechen investovaný čas projeví na výsledcích a povede se nám navázat na předchozí úspěchy.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek