metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Před sto lety se tu zpracovávaly dršťky, od jara se sem budou sjíždět fanoušci digitálního světa

  15:59
Holešovickou tržnici v Praze opustily vietnamské stánky a rozpadající se areál se postupně proměňuje. V květnu tady bude otevřen dům s názvem H40 odkazující na svoje původní označení hala 40. Tady, v posledním, třetím patře se otevře Art & Digital Lab. Tedy místo pro startupy, které pracují v oblastech kultury a digitálních oborů.
Vizualizace H40. V těchto dnech vzniká v Holešovicích. | foto: H40.CZ

„Bude to místo pro podporu inovací, sdílení zkušeností, rozvíjení nových podnikatelských nápadů, vzdělávání a inspiraci v oblasti digitálních technologií a umění. Bude to prostor pro uskutečnění nápadů a snů začínajících společností a inovativních umělců,“ představuje vize projektu H40 projektová manažerka neziskové organizace OSE Czech republic, která H40 bude provozovat, Jitka Hvězdová.

Zaměří se tu také na kreativní průmysl, který má obrovský potenciál a v budoucnosti bude hlavním motorem rozvoje a konkurenceschopnosti. Součástí Art & Digital Lab budou laboratoře vybavené špičkovými technologiemi. Jedná se o laboratoř zaměřenou na 3D tisk, virtuální a rozšířenou realitu a audiovizuální laboratoř. „Konkrétně se jedná například o farmu 3D tiskáren, několik VR soustav, fotoaparáty a kamery, a především výkonné počítače s potřebným softwarem,“ prozrazuje Hvězdová.

H40 není v Česku prvním ani posledním digitálním inkubátorem a laboratoří. V zemi jich vzniká dost. Zajímavý je třeba brněnský Fab-Lab. Na ploše téměř 200 metrů čtverečních si mohou návštěvníci vyzkoušet práci na 3D tiskárnách, práci s roboty nebo ovládání dronů.

Podobné projekty jako holešovický H40 jsou prvním dílkem celkové skládačky digitální konkurenceschopnosti Česka ve světě. Žebříček zveřejněný v září loňského roku švýcarským institutem IMD ukázal, že Česko je v tomto ohledu na 37. místě na světě. Je to zhoršení o čtyři pozice ve srovnání s rokem 2018. Do studie se počítá problematické prostředí digitalizace firem a státní správy nebo schopnosti země osvojovat si nové technologie, schopnost vytvářet inovace a připravenost na budoucí vývoj. Na druhou stranu Česko je úspěšné v rozšířenosti robotů, počtu výzkumných pracovníků nebo kybernetické bezpečnosti. 

Inkubátory pro startupy i pro školáky

  • Pro začínající společnosti z oblasti digitálna a umění v H40 připravují individuální a sdílené inkubační programy.
  • Do inkubace se mohou hlásit nejen začínající společnosti, ale také studenti a absolventi technických i uměleckých škol a startupy, které chtějí rozjet svůj nápad a byznys.
  • Zaměřují se na podporu projektů z dvou hlavních oblastí. Program CREATE směřuje k oblasti designu, digitálnímu umění, architektuře a program CHANGE k projektům z oblasti vzdělávání, Smart City a zaměřuje se na projekty s pozitivním společenským dopadem.
  • Příkladem jsou pilotní projekty, které se zaměřují na zobrazování velkých dat z vědeckých experimentů prostřednictvím uměleckých instalací, jako je videomapping nebo virtuální realita s návazným vzdělávacím programem. 
  • Dalším příkladem je pilotní projekt na rozvoj  sdíleného 3D tisku s využitím recyklovaného materiálu. Navazuje na něj třeba i vzdělávací program a komunitní aktivity, různé workshopy a další. 
  • S Art & Digital Lab je provázána i další aktivita v H40. Jedná se o komunitní prostor, který se zaměří kromě jiného na rozvoj digitální gramotnosti dětí, mládeže a seniorů. Budou tu ale také klasické výtvarné a rukodělné dílny. „Pak také prostor pro péči o malé děti pro rodiče, kteří zde budou chtít pracovat v coworkingu. Dlouhodobě podporujeme pedagogický směr Montessori, který je nám osobně blízký, a proto jej propíšeme i do fungování komunitního prostoru,“ Hvězdová.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek