metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Vizualizace H40. V těchto dnech vzniká v Holešovicích. | foto: H40.CZ

Před sto lety se tu zpracovávaly dršťky, od jara se sem budou sjíždět fanoušci digitálního světa

  15:59
Holešovickou tržnici v Praze opustily vietnamské stánky a rozpadající se areál se postupně proměňuje. V květnu tady bude otevřen dům s názvem H40 odkazující na svoje původní označení hala 40. Tady, v posledním, třetím patře se otevře Art & Digital Lab. Tedy místo pro startupy, které pracují v oblastech kultury a digitálních oborů.

„Bude to místo pro podporu inovací, sdílení zkušeností, rozvíjení nových podnikatelských nápadů, vzdělávání a inspiraci v oblasti digitálních technologií a umění. Bude to prostor pro uskutečnění nápadů a snů začínajících společností a inovativních umělců,“ představuje vize projektu H40 projektová manažerka neziskové organizace OSE Czech republic, která H40 bude provozovat, Jitka Hvězdová.

Zaměří se tu také na kreativní průmysl, který má obrovský potenciál a v budoucnosti bude hlavním motorem rozvoje a konkurenceschopnosti. Součástí Art & Digital Lab budou laboratoře vybavené špičkovými technologiemi. Jedná se o laboratoř zaměřenou na 3D tisk, virtuální a rozšířenou realitu a audiovizuální laboratoř. „Konkrétně se jedná například o farmu 3D tiskáren, několik VR soustav, fotoaparáty a kamery, a především výkonné počítače s potřebným softwarem,“ prozrazuje Hvězdová.

H40 není v Česku prvním ani posledním digitálním inkubátorem a laboratoří. V zemi jich vzniká dost. Zajímavý je třeba brněnský Fab-Lab. Na ploše téměř 200 metrů čtverečních si mohou návštěvníci vyzkoušet práci na 3D tiskárnách, práci s roboty nebo ovládání dronů.

Podobné projekty jako holešovický H40 jsou prvním dílkem celkové skládačky digitální konkurenceschopnosti Česka ve světě. Žebříček zveřejněný v září loňského roku švýcarským institutem IMD ukázal, že Česko je v tomto ohledu na 37. místě na světě. Je to zhoršení o čtyři pozice ve srovnání s rokem 2018. Do studie se počítá problematické prostředí digitalizace firem a státní správy nebo schopnosti země osvojovat si nové technologie, schopnost vytvářet inovace a připravenost na budoucí vývoj. Na druhou stranu Česko je úspěšné v rozšířenosti robotů, počtu výzkumných pracovníků nebo kybernetické bezpečnosti. 

Inkubátory pro startupy i pro školáky

  • Pro začínající společnosti z oblasti digitálna a umění v H40 připravují individuální a sdílené inkubační programy.
  • Do inkubace se mohou hlásit nejen začínající společnosti, ale také studenti a absolventi technických i uměleckých škol a startupy, které chtějí rozjet svůj nápad a byznys.
  • Zaměřují se na podporu projektů z dvou hlavních oblastí. Program CREATE směřuje k oblasti designu, digitálnímu umění, architektuře a program CHANGE k projektům z oblasti vzdělávání, Smart City a zaměřuje se na projekty s pozitivním společenským dopadem.
  • Příkladem jsou pilotní projekty, které se zaměřují na zobrazování velkých dat z vědeckých experimentů prostřednictvím uměleckých instalací, jako je videomapping nebo virtuální realita s návazným vzdělávacím programem. 
  • Dalším příkladem je pilotní projekt na rozvoj  sdíleného 3D tisku s využitím recyklovaného materiálu. Navazuje na něj třeba i vzdělávací program a komunitní aktivity, různé workshopy a další. 
  • S Art & Digital Lab je provázána i další aktivita v H40. Jedná se o komunitní prostor, který se zaměří kromě jiného na rozvoj digitální gramotnosti dětí, mládeže a seniorů. Budou tu ale také klasické výtvarné a rukodělné dílny. „Pak také prostor pro péči o malé děti pro rodiče, kteří zde budou chtít pracovat v coworkingu. Dlouhodobě podporujeme pedagogický směr Montessori, který je nám osobně blízký, a proto jej propíšeme i do fungování komunitního prostoru,“ Hvězdová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek