metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Ilustrační snímek | foto: SXC

Mám červa v mozku a molitan v ledvině. Češi hledají nemoci

  12:29
Na koronavirus platí jen rouška, s rakovinou se „domluvíte“. Hlavním šiřitelem mýtů je internet i pacienti.

Ministerstvo zdravotnictví podalo trestní oznámení kvůli videu, které na internet umístila Miloslava Matoušová. Zatímco zdravotní pojišťovny a lékaři vybízejí ženy k pravidelným kontrolám prsů na mamografu, Matoušová od nich zrazuje. „Je neuvěřitelné, jak nás potřebují neustále zastrašovat,“ apeluje Matoušová. Statistiky ale ukazují, že mamograf výrazně pomáhá. „Videa obsahující nepravdivé informace, které mohou odradit ženy od vyšetření a mají potenciál k šíření po sociálních sítích, vnímáme jako vysoce rizikové,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Statistiky Ústavu zdravotnických informací dokazují, že preventivní vyšetření snížila úmrtnost rakoviny prsu v Česku o třicet procent. Je to ale jeden z mnoha příkladů, kdy lidé berou za důvěryhodnější to, co objeví na internetu, než to, co jim sdělí lékař.

Za všechno může škola a farmaceutické koncerny
„Setkávám se u pacientů s nejrůznějšími názory, které mají z internetu,“ říká Kateřina Brániková, praktická lékařka z pražských Kunratic. Naučila se s nimi nediskutovat. „Prý už z fakulty máme našprtané odpovědi, hustí to do nás ministerstvo a farmaceutické koncerny, aby nepřišly o výdělky,“ vysvětluje lékařka. Ze zážitků uvádí pána, který tvrdil, že na ledvinové kameny je nejlepší pít olivový olej. Z kamene se stane hmota podobná molitanu a sama odejde z těla. Nepravdy propagují i různá alternativní centra. „Paní si dala skenovat tělo. Řekli jí, že ho má plné škrkavek, dokonce i v mozku,“ říká Braniková.

Rakovinu „vykadíte“

  • Centrum alternativní medicíny AKTIP radilo nemocným, že rakovinu lze „vykadit“. Na neobvyklé praktiky upozornil dokument České televize s názvem Infiltrace: Obchod se zdravím.
  • Před lety nabízely e-shopy „zaručený“ lék MMS a CDS z USA. Měl léčit i nemoci jako akné, autismus, cukrovku, rakovinu, kapavku, SARS, syfilis či malárii.

Výčet nejrůznější „zaručených“ receptů od pacientů vysype z rukávu každý lékař v republice. „Momentálně je chřipkové období, takže se hodí rada: Neočkujte se na chřipku, dostanete ještě horší. Podobně je to s tetanem, protože ho nemáte kde chytnout. Neměli bychom ani pít mléko, neboť brání vstřebávání vápníku v těle,“ vypočítává Martin Dudek, praktický lékař z Dobřichovic. Z dalších kuriozit ho pobavilo léčení nemocného ucha. „Když vás bolí, dejte si tam česnek,“ uvedl pro deník Metro.

Horká houska s mlékem a zánět zmizí
Ušní příhody má v seznamu „babských“ rad také Jiří Bartoš z Moravské Nové Vsi. Také on se setkal se zaručenými recepty, jak třeba předejít zánětům uší nebo jak je odstranit, když už je máte. „Nejlepší způsob je prý vata do uší, aby do nich nenafoukalo,“ prozrazuje praktický lékař. Doplňuje, že vata naopak brání přirozenému odtoku sekretů, ty se pak v uchu hromadí a ještě bolest při zánětu stupňují.

Zaručené návody si mezi sebou předávají lidé, kteří mají stejnou chorobu. Týká se to třeba diabetiků. „Znám třeba o pověru, kterou si občas diabetici sdělují i praktikují,“ vybavuje si Josef Štolfa, praktický lékař z Prahy. Nemocní si doporučují, aby dva až tři dny před pravidelnou kontrolou u diabetologa a odběrem krve nejedli sladké, a hlavně hodně pili vodu s citronovou šťávou, že to sníží hladinu cukru. „Při současných diagnostických možnostech je to ale nesmysl,“ říká Josef Štolfa. K úsměvným radám přidává tu, která má vyléčit takzvané ječné zrno. „Zánět v očním víčku s otokem se podle mýtu rychle odstraní například tím, že se postižený člověk buď náhle vyleká, nebo se mu taky má plivnout do oka, případně si má rozmočit housku v horkém mléce a tu přiložit na oční víčko tak horkou, jak to jenom vydrží,“ uvedl pro deník Metro praktický lékař Štolfa.

Před mýty spojenými se současnou „epidemií“ koronaviru varoval také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Také proto, že u nás i celosvětově má nový virus mnohem méně obětí než klasická chřipka. „Na tu v Česku letos umřelo už dvanáct lidí, pozornost to ale žádnou neupoutalo,“ vysvětluje ministr zdravotnictví. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek