Velký bratr nás vidí! V současné době ale na sebe bere podobu ledničky, televize nebo dokonce dětské chůvičky. Před našimi domy nemusejí parkovat maskované dodávky tajných služeb, aby někdo druhý věděl, co doma vyvádíme. Přes stále chytřejší spotřebiče se dostávají do útrob českých domácností, do ložnic, ale i do dětských pokojů ti, pro které je nabourání soukromí byznysem i zábavou.
Snad nejhůře chráněné jsou přístroje, které lidé umisťují do dětských pokojů, například dětské chůvičky připojené přímo na internet. Od loňského prosince se například potýká se sérií hackerských útoků americká společnost Ring, jejíž zařízení útočníci použili mimo jiné ke strašení malých dětí v jejich pokojích nebo k vydírání obyvatel. „Jakmile se hackeři nabourají do zařízení a sítě, mohou získat přístup k osobním údajům a datům na jiných zařízeních v síti nebo třeba spustit nahrávání obrazu a zvuku, popřípadě mluvit z reproduktoru,“ říká expert na kyberbezpečnost Karel Obluk, který v minulosti vedl vývoj antivirového softwaru AVG.
Škodil Trojan2017 V tomto roce zaznamenaly firmy v Česku abnormální nárůst počítačového narušení. 7 Sedm z deseti nejčastějších virů, které řádily v roce 2019 v českých počítačích, neslo počáteční jméno Trojan. |
Pro útočníky ale nemusejí být zajímavá jen data z Facebooku, nebo čísla platebních karet. Kromě toho, že počítač zablokují a uvolní pouze po zaplacení „výkupného“, se přes něj mohou dopouštět dalšího napadání počítačových sítí. To, že kybernetické útoky na domácnosti nejsou nijak výjimečné, ukázala i studie společnosti Avast. Podle ní se terčem útoků stávají až dvě z pěti domácností připojené na síť internetu věcí. Hackeři třeba snadno poznají, zda jsou zrovna lidé doma, například podle údajů na chytrém termostatu topení. Podle Policie České republiky četnost kyberzločinů, mezi které patří právě hacking, v posledních letech rapidně stoupá. V roce 2018 napočítala trestných činů tohoto typu 6518, což je oproti roku 2017 nárůst o 20 procent.
„Nedomnívám se úplně, že lidé rezignují na antivirové zabezpečení mobilů nebo počítačů a vůbec domácnosti kvůli zhlédnutí špionážního filmu,“ domnívá se expert Obluk. „Většina lidí si myslí, že jich se nějaké hackerské útoky netýkají, že nic neskrývají, a hlavně: co by si na nich kdo vzal,“ připomíná Obluk.
Jaké je tedy nejlepší řešení? Místo „chytré“ mít domácnost hloupou. „Netoužím po nové televizi s kamerou, která někomu umožní použít ji proti mně jako špehovací zařízení,“ argumentuje kupodivu proti nejmodernějším zařízením Juraj Malcho, technologický šéf firmy ESET. Není ale například „sledovací paranoia“, jak ji prezentují filmy, výhodná pro výrobce antivirových programů? „To je stejné, jako kdyby lidé podsouvali výrobcům zámků a bezpečnostních zařízení, že profitují na zvyšující se kriminalitě,“ tvrdí počítačový expert Karel Obluk.