metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Kralupský útulek praská ve švech. Důvodem jsou i štěňátka konkurence

  11:12
Udat v lednu či únoru dospělého psa do dobrých rukou bývá téměř nadlidský úkol. Alespoň podle pracovníků psího útulku Lesan, sídlícího pár kilometrů od Prahy v Kralupech nad Vltavou. Jen za několik týdnů letošního roku se zde nashromáždil takový počet čtyřnohých mazlíčků, že se jeho vedení obrátilo s prosbou o pomoc na deník Metro.
Jack bude prima společník i hlídač, který vás neutahá. | foto: LESAN

„Nejsou to nechtěné vánoční dárky, jak bývá prezentováno v médiích. To je podle nás mýtus. V zimních měsících jsou totiž adopce obtížnější, a to hlavně proto, že je lidé zpravidla odkládají až na jaro. To se jim již bude chtít se psem chodit ven nebo se snáz aklimatizuje na zahradě v boudě,“ říká zástupkyně útulku Dana Bočková.

V nabídce trojského útulku městské policie hlavního města Prahy rovněž figuruje několik desítek převážně dospělých psů. Jak ale pro deník Metro v minulosti několikrát uvedl jeho vedoucí Václav Steinbauer, koncem ledna opravdu přicházejí do útulku převážně vánoční zvířecí dárky. Že nejsou nevhodné dárky, kterých se chtějí koncem ledna někteří páníčkové zbavit, mýtem, potvrzují i statistiky portálů pesweb.cz. Ten se specializuje na adopci zvířecích mazlíčků.

Proč psa z útulku

  • Mnozí lidé se z neznalosti domnívají, že pes z útulku je jakési „méněcenné zboží“. Jak ale uvádí na svém webu například útulek městské policie Plzeň, méněcenným zbožím by se dali označit bývalí majitelé, kteří se jich zbavili.
  • Adaptace na útulek jako nový domov může být složitější. Adaptace na novou rodinu – novou smečku – však podle odborníků zpravidla problém není.
  • Abyste si mohli psa osvojit, musíte být starší 18 let a do útulku dorazit s občankou, vodítkem a obojkem.
  • Každý budoucí majitel zvířete by měl počítat s tím, že podle českého právního řádu není po dobu čtyř měsíců majitelem. V útulku je tedy seznámen s tím, že pokud se do čtyř měsíců od nálezu psa přihlásí jeho původní majitel, je povinen mu zvíře vrátit. Pokud se tak stane, má nárok na úhradu nákladů původním majitelem. Tyto případy se stávají naprosto ojediněle.

Dalším z faktorů, který podle Bočkové z kralupského útulku hraje v neprospěch místních psů, je velká konkurence ostatních sdružení a útulků na internetu. Ta je i dle zjištění deníku Metro v poslední době masivní a řada těchto „azylů“ si navíc podle provozovatelky útulku Moniky Kolkové cíleně vybírá a někdy i dováží ze zahraničí pouze malá a roztomilá štěňata. „Fotografie malých, roztomilých psů doprovodí srdceryvnou a často nepravdivou historií, a pak je těžké mezi tím najít domov například většímu černému psu, i když se moc snažíme. V neposlední řadě pak hraje roli povinné čipování. Je bohužel více lidí, kteří se psa zbavují právě na přelomu roku cíleně,“ vysvětluje Kolková, podle které se v Kralupech vždy zapráší jen po štěňatech.

Množství inzerátů o prodeji psů vzrostlo také napříč internetovými bazary, jako je bazos.cz nebo třeba annonce.cz. „Pokud vám pes naopak třeba jen uteče při venčení, pak nezbývá než kontaktovat útulek. Pomáhá také vyvěsit plakát s jeho podobiznou a údaji s místem, kde se zvíře ztratilo,“ uvádí Steinbauer.

Obstarat si zvíře z útulku přitom není ekonomicky příliš náročná záležitost. Nový majitel psa obvykle hradí očkování, odčervení a veterinární prohlídku. Navíc novopečený páníček ušetří zhruba pět set korun za očipování. Čip má totiž pes již automaticky zajištěný od zaměstnanců útulku.

Dusty, Jack a Johny. Pány vyhlížejí v Kralupech

V psím útulku Lesan v Kralupech nad Vltavou čekají desítky zvířat na svého pána. Příběh trojice z nich přináší deník Metro.

Mazel Johny

Střední kříženec Johny, který se narodil v červnu roku 2013, byl převezen do útulku s ošklivě nateklou přední tlapou. Byl totiž pokousán jiným psem a majitelka, jež v té době již žila na ulici, jej přivezla až po třech dnech. V současnosti je Johny zcela v pořádku a jeho zranění připomíná jen malá jizva a chybějící srst v místě pokousání. V útulku se stal velmi oblíbeným pro společné procházky s venčiteli. Chodí totiž dobře na vodítku a je to velký mazel. Pro Johnyho nebude podle jeho ošetřovatelů problém, aby žil uvnitř v domě. Je totiž velmi čistotný a poslouchá základní povely.

Plavec Dusty

Kříženec ohaře Dusty se narodil v roce 2017. Doma je čistotný, miluje aportování a rád se koupe v rybníce. Vana se mu moc nelíbí. Byl zvyklý žít ve společnosti malé slečny a ani s ostatními dětmi neměl problém. Není vhodný k domácímu zvířectvu. Ostatních psů v kotcích si nevšímá, ani když na něj dorážejí. Umí povel místo, sedni a na přivolání také reaguje. Vzhledem k tomu, že je krátkosrstý, doma je čistotný. Pokud mu páníček dopřeje dost pohybu a aktivit, zvládne žít i v bytě.

Pohodář Jack

Kříženec alabaje Jack, narozený v březnu roku 2016, je pohodář, kterého jen tak něco nerozhodí. Má rád společnost lidí a nevadí mu ani odrostlejší děti. Byl zvyklý žít v domku se zahrádkou spolu s kočkou. Na vodítku tahá, ale není žádný sportovec. Brzy se unaví. 

Pokud vás pes zaujal, kontaktujte útulek Kralupy: Monika Kolková: 775 105 275, kolkova@seznam.cz. Více na internetových stránkách: utulek-kralupy.estranky.cz

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek