metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Sobota 14. prosince 2024. Svátek má Lýdie

Ropuchy teď mají v Braníku námluvy. Lidé jim pomáhají

  12:50
V Jiráskově čtvrti opět vyrostly zábrany. Chrání obojživelníky.

Další 2 fotografie v galerii
Marná snaha! Ropucha zábranu nepřeleze. | foto: Praha 4

Desítky, možná i stovky přejetých žab a ropuch. Tak to vždy začátkem jara vypadalo v okolí retenční nádrže na Branickém potoce. K vodě obojživelníci pravidelně migrují, aby tu nakladli vajíčka. Po úspěšném páření pak cestují zpět do lesů a zahrad, kde po zbytek roku žijí. Nebezpečný „výlet“ se ale pro tyto ohrožené druhy často stával osudným.

Řidiči pozor

  • Největší nebezpečí pro žáby představuje přechod přes silnici.
  • Obojživelníci se pohybují pomalu. Překonání vozovky jim zabere zhruba půl hodiny.
  • Pozor by si řidiči, kteří Jiráskovou čtvrtí v těchto dnech pojedou, měli dát především v nočních hodinách a při deštivém počasí. 
  • Vytipovat místa, kde dochází k migracím žab, se snaží Český svaz ochránců přírody. Více o Akci žába najdete na csop.cz.

Loni se místní v čele s Tomášem Urbanem ze Spolku Jiráskova čtvrť rozhodli žábám pomoci a obrátili se na odbor životního prostředí a dopravy radnice Prahy 4. Takřka ihned vyrostly u silnic bílé zábrany. Ty lemují východní okraj ulice V Hodkovičkách i letos. Čísla zachráněných obojživelníku ukazují, že je letošní akce ještě úspěšnější. Dočasný plot totiž vyrostl u silnice o pár týdnů dřív než loni.

Zábrany fungují jednoduše. Žáby plot nepřeskočí, a tak se ho snaží obejít. Na jeho konci jsou umístěny kbelíky, do kterých zelení migranti padají. Dobrovolníci z okolí nádoby několikrát denně kontrolují a zachycené ropuchy obecné a skokany hnědé přenášejí přes silnici. „Loni jsme zachránili zhruba dvě stě padesát žab. Letos už jsme jich přenesli odhadem sedm set,“ těší Urbana.

Ulice V Hodkovičkách

O kontrolu kbelíku se starají tři lidé z okolí. Uvězněnou žábu může ale „doprovodit přes silnici“ každý. Pravidla, které je potřeba dodržet, najdou dobrovolníci přímo u bariér. Rozhodně se ale nedoporučuje ropuchy a skokany brát do holých rukou. Taková „hurá akce“ může ublížit nejen „zachráněnému“ tvorovi, ale i samotnému zachránci. Ropuchy totiž vylučují slabý jed.

Okolí Branického potoka není zdaleka jediným místem, kde dochází k jarní migraci. S tipem na rozmístění bariér proto může přijít každý. „Děkuji všem občanům a pracovníkům odboru životního prostředí, kteří nám aktivně pomáhají s přenášením žab. Pokud občané vědí o nějakém místě, kde jsou v ohrožení migrující obojživelníci, prosím zašlete nám svůj podnět,“ vyzývá Tomáš Hrdinka, radní Prahy 4 pro životní prostředí. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Král s královnou, co mají před rozvodem? Zakletí od Netflixu je rutinní animák se špetkou originality

Strážce streamu
vydáno 13. prosince 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Náctiletá princezna vyrazí do divočiny hledat způsob, jak zvrátit mocnou kletbu, kvůli které se její rodiče proměnili v obří monstra. Tak zní základní...  celý článek

Děti otevřou dveře tam, kam bychom sami nešli, říkají neobyčejní cestovatelé

vydáno 13. prosince 2024  5:36

Dva cestovatelé, Matouš Vinš a Pavla Trávníčková, se svými rodinami cestují po světě. Jejich životy se propletly mimo jiné při tvorbě nedávno publikované...  celý článek

Každý čtvrtý Čech má problém porozumět obsáhlejšímu textu. Učňáky jsou tragické

vydáno 12. prosince 2024  19:30

V rámci mezinárodním srovnání dosáhlo Česko průměrných výsledků ve čtenářských dovednostech a schopnosti adaptivně řešit problémy. Horší výsledky však...  celý článek

Grinchův „táta“ měl problémy kvůli ginu. Než vytvořil zlého skřítka, kritizoval Hitlera

vydáno 12. prosince 2024  16:30

Je chlupatý a zelený a všichni se ho bojí. Tedy alespoň v knihách a filmech. V reálném světě ho naopak každý miluje. Zlý skřítek Grinch se na nás mračí z...  celý článek