metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Ropuchy teď mají v Braníku námluvy. Lidé jim pomáhají

  12:50
V Jiráskově čtvrti opět vyrostly zábrany. Chrání obojživelníky.

Další 2 fotografie v galerii
Marná snaha! Ropucha zábranu nepřeleze. | foto: Praha 4

Desítky, možná i stovky přejetých žab a ropuch. Tak to vždy začátkem jara vypadalo v okolí retenční nádrže na Branickém potoce. K vodě obojživelníci pravidelně migrují, aby tu nakladli vajíčka. Po úspěšném páření pak cestují zpět do lesů a zahrad, kde po zbytek roku žijí. Nebezpečný „výlet“ se ale pro tyto ohrožené druhy často stával osudným.

Řidiči pozor

  • Největší nebezpečí pro žáby představuje přechod přes silnici.
  • Obojživelníci se pohybují pomalu. Překonání vozovky jim zabere zhruba půl hodiny.
  • Pozor by si řidiči, kteří Jiráskovou čtvrtí v těchto dnech pojedou, měli dát především v nočních hodinách a při deštivém počasí. 
  • Vytipovat místa, kde dochází k migracím žab, se snaží Český svaz ochránců přírody. Více o Akci žába najdete na csop.cz.

Loni se místní v čele s Tomášem Urbanem ze Spolku Jiráskova čtvrť rozhodli žábám pomoci a obrátili se na odbor životního prostředí a dopravy radnice Prahy 4. Takřka ihned vyrostly u silnic bílé zábrany. Ty lemují východní okraj ulice V Hodkovičkách i letos. Čísla zachráněných obojživelníku ukazují, že je letošní akce ještě úspěšnější. Dočasný plot totiž vyrostl u silnice o pár týdnů dřív než loni.

Zábrany fungují jednoduše. Žáby plot nepřeskočí, a tak se ho snaží obejít. Na jeho konci jsou umístěny kbelíky, do kterých zelení migranti padají. Dobrovolníci z okolí nádoby několikrát denně kontrolují a zachycené ropuchy obecné a skokany hnědé přenášejí přes silnici. „Loni jsme zachránili zhruba dvě stě padesát žab. Letos už jsme jich přenesli odhadem sedm set,“ těší Urbana.

Ulice V Hodkovičkách

O kontrolu kbelíku se starají tři lidé z okolí. Uvězněnou žábu může ale „doprovodit přes silnici“ každý. Pravidla, které je potřeba dodržet, najdou dobrovolníci přímo u bariér. Rozhodně se ale nedoporučuje ropuchy a skokany brát do holých rukou. Taková „hurá akce“ může ublížit nejen „zachráněnému“ tvorovi, ale i samotnému zachránci. Ropuchy totiž vylučují slabý jed.

Okolí Branického potoka není zdaleka jediným místem, kde dochází k jarní migraci. S tipem na rozmístění bariér proto může přijít každý. „Děkuji všem občanům a pracovníkům odboru životního prostředí, kteří nám aktivně pomáhají s přenášením žab. Pokud občané vědí o nějakém místě, kde jsou v ohrožení migrující obojživelníci, prosím zašlete nám svůj podnět,“ vyzývá Tomáš Hrdinka, radní Prahy 4 pro životní prostředí. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek