metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 1 fotografie v galerii
Poklop v Karlické ulici patří TSK. Předmět jde zachránit. | foto: TSK PRAHA

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

  6:00
Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je podle správců pražských poklopů nutné zachovat klid a zorientovat se v tom, komu poklop patří. Pokud se nachází na straně ulice u chodníku a je hranatý, patří patrně Technické správě komunikací (TSK). V takovém případě je velká naděje na záchranu.

„Klíče a jiné předměty, které spadnou do uličních vpustí, je možné vyzvednout. Většinou se zachytnou v koši na splaveniny. V současné době městská firma Pražské služby obnovuje možnost vyzvedávání předmětů z uličních vpustí, která je zpoplatněna,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková.

V případě kulatých kanálů, které má na starosti společnost Pražské vodovody a kanalizace a.s. (PVK), je situace komplikovanější. Nejsou vybaveny záchytnými koši, proto je těžší cokoli dohledat. Pravděpodobnost nalezení ztracené věci je tedy velice nízká.

„Předměty spadlé do kanalizační sítě PVK se opravdu nedají vyzvednout. Hloubka šachet občas dosahuje až deseti metrů a v této kanalizaci neustále protéká odpad, který odnese předměty až do čistírny odpadních vod,“ vysvětluje pro Metro Lišková.

Její slova potvrzuje i mluvčí PVK Tomáš Mrázek. „U našich poklopů žádná síta nejsou a spadlá věc míří rovnou do stokové sítě a pak následně skončí na česlích na čistírnách. Nevím ale o tom, že by se na nás někdo v této věci obracel. Pokud ano, tak se to děje minimálně,“ dodává pro Metro Mrázek.
Nejčastěji padají lidem podle dřívějších vyjádření správců pražských kanalizačních výpustí pod zem klíče od auta. Když se rozhodnete zkusit štěstí a na dispečinky jednotlivých správců se obrátíte, může vás výjezd vyjít na částku pohybující se kolem dvou tisíc korun.

Typický kanál ve správě PVK. Co schvátí, to nenavrátí.

Pokud vám něco spadne z nástupiště dolů do kolejiště metra, je možné věc vyřešit poměrně jednoduše a hned. Jděte za dozorčím stanice, který přinese dlouhý naběrák a předmět vám vytáhne. Sami se do vyndávání čehokoli z kolejiště určitě nepouštějte.

Kruhových poklopů, které kryjí vstupy do podzemí, je v Praze na sto tisíc. Stovky dalších má město do zásoby. Cena kanalizačních deklů se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi tisíci korun. Litinových poklopů je v metropoli asi devadesát pět procent.

V parcích a na dalších místech, kde není tak důležitá nosnost, lze narazit také na dekly betonové, ale jinak arzenálu PVK vládne litina, ke které se v poslední době přidaly poklopy z plastu nebo kompozitu na bázi skla. Poklop se znakem hlavního města se začal objevovat ještě před revolucí. Nyní je tím nejpoužívanějším. Dekl se znakem i bez se příliš neliší. Znak není žádný luxus. Na jednom poklopu to může být rozdíl nějakých deseti korun.

Na ulici můžete kromě poklopů spatřit také různé tabulky, nejčastěji modré a červené, které označují, že se v jejich blízkosti nachází například vodovodní přípojka nebo třeba hydrant. Lze z nich mimo jiné vyčíst také to, jak daleko od paty domu jsou přesně uložené.

Kromě vodárenských poklopů můžete na ulici vidět i další, například od plynárenských nebo elektrických rozvodů. * Celková délka pražské stokové sítě je více než 3700 kilometrů a kanalizační přípojky měří přes tisíc kilometrů. Stokami teče voda do Ústřední čistírny odpadních vod nebo menších čistíren na okraji Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek