metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Léčebna dlouhodobě nemocných Praha 6 | foto: ldn-praha6.cz

Špatný stav léčebny v Bubenči už radnice dál trpět nehodlá

  14:28
Břevnov nevyšel, a tak by nová LDN na Praze 6 měla vzniknout v Ruzyni. Stavět zde mají začít do dvou let.

Radnici Prahy 6 dlouho trápí špatný stav tamní Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v Bubenči. Budova z 80. let minulého století nesplňuje ideální bezpečností a hygienické podmínky, a momentální menší stavební úpravy zajistí její provoz jen na několik dalších let.

„Novou budovou léčebny, kterou plánujeme postavit v Drnovské ulici v Ruzyni, se chceme přizpůsobit standardům 21. století. Takže budeme pracovat i s energeticky úspornou budovou, zelenými střechami či zpětným získáváním vody,“ říká pro Metro místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Jakub Stárek.

O výstavbu nové léčebny se radnice pokoušela už v roce 2016, jenže její záměr připojit LDN k břevnovské poliklinice Pod Marjánkou nakonec selhal. Proti byly statické posudky i samotní obyvatelé Břevnova. Podle Stárka se tato situace opakovat nebude, protože pozemek v Ruzyni je na výstavbu LDN už několik let připravován. „Pozemek je umístěn v sousedství rodinných domů, administrativní budovy na jedné straně a doposud nezastaveným územím na straně druhé. Se sousedy chceme vést debatu o umístění objektu tak, aby jim maximálně vyhovoval,“ popisuje výhody ruzyňského projektu Stárek.

Proti výstavbě nejsou zatím ani místní občané. „Neozval se nám nikdo, kdo by měl s novou LDN problém. Je ale možné, nebo spíše pravděpodobné, že se někdo takový později najde,“ uvádí předseda Klubu přátel Ruzyně Karel Šturm.

Nová budova by měla mít 105 lůžek, tedy o čtyři víc, než má současná LDN v Chittussiho ulici. Zvětšit by se ale měl zejména komfort pro pacienty i lékaře. O konečné podobě nové budovy rozhodne architektonická soutěž, která by mohla začít letos v létě. „Do konce roku bychom poté vybrali vítěze a dodavatele. Pokud vše půjde dobře, samotná stavba začne v roce 2022 a dokončena bude za další dva roky,“ nastiňuje časový harmonogram projektu místostarosta Stárek.

Současně s výstavbou LDN se také plánuje prodloužení tramvajové trati, protože do Drnovské ulice se lidé dostanou MHD pouze autobusem. „Zlepšení dopravní infrastruktury vždy kvitujeme. Hlavně pokud se v Drnovské bude stavět nová léčebna nebo jiné administrativní budovy,“ zmiňuje Šturm.

Stávající LDN v Bubenči byla zřízena radnicí Prahy 6 v roce 1992. Kromě ní jsou na šestce také léčebny ve Fakultní nemocnici v Motole, ve Vojenské fakultní nemocnici a v soukromé Interní nemocnici Bubeneč. Ta sídlí ve stejné ulici jako městská léčebna. „Stará LDN se nachází v panelové budově, takže nelze provádět větší stavební zásahy bez toho, abychom zastavili celý provoz léčebny. Navíc nemáme žádný další pozemek než ten, na kterém budova stojí,“ popisuje Stárek a dodává, že v tom je ruzyňský pozemek daleko přijatelnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek