metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Dalších 10 fotografií v galerii
Vizualizace stanice metra Nemocnice Motol | foto: Metropojekt

V nových stanicích áčka z tunelu foukat nebude. Mohou za to evropské normy

  12:54
Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Tak se budou jmenovat čtyři nové stanice prodloužené linky metra A. V současné době se již na plné obrátky pracuje na jejich budoucí podobě. Jejich hrubá stavba bude dokončena koncem letošního roku.

Koncem příštího roku cestující poprvé uslyší ve vlakových soupravách podzemky hlášení "Příští stanice Motol". Aby se tak opravdu stalo, pracuje se nyní o sto šest na místě budoucích stanic metra. "Ve stanici Bořislavka nyní pracujeme na podchodu, vestibulu a chodnících. Současně se dokončuje izolace, na kterou posléze přijde definitivní obezdívka," popisuje mluvčí stavební společnosti Metrostav František Polák.

Zapomeňte na průvan

Vizualizace stanice Veleslavín
Stanice Bořislavka, původně Červený vrch

Stanice Nádraží Veleslavín a Bořislavka (dříve Červený Vrch).

Ten dodává, že aktuálně se dokončuje úplná novinka, která ještě na žádné lince pražského metra nebyla k vidění. "Nově jsou spolu tunely metra každých dvě stě metrů propojeny. Jedná se o nový evropský standard," vysvětluje Polák.

Propojení bude sloužit jako úniková cesta pro cestující v případě havárie, zároveň odvede vzduch, který před sebou vlakové soupravy tlačí. Na nástupištích tak nově nebude cestující trápit průvan pokaždé, když bude do stanice přijíždět vlak.

Projedete se už za rok

Stanice Bořislavka, původně Červený vrch
Stanice Petřiny

Stanice Bořislavka ( dříve Červený Vrch) a Petřiny.

Hrubá podoba čtyř stanic by měla být dokončena na konci roku. "Poté se pustíme do instalace technologií," vysvětluje Polák s tím, že první cestující by se mohli po nové trase projet již na konci roku 2014.

Jak se pracuje v dalších stanicích

  • Práce běží v plném proudu ve stanici Nádraží Veleslavín, kde připravuje konstrukce pod nástupištěm, po které bude následovat pokládání izolace. 
  • Ve stanici Petřiny zase dělníci pomalu končí s betonáží desky nástupiště. 
  • Stanice Nemocnice Motol čeká, až zde bude kompletně hotova izolace stěn.

Komentáře

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek