metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Včelařství proniká i do centra měst a Praha není výjimkou. Nejpracovitější jsou ty z hor

  12:23
Včelám život v Praze svědčí. Pro laiky možná překvapení, pro odborníky už ale nikoliv. Hlavní město je pro včely atraktivní silnou různorodostí snůškových zdrojů, na rozdíl od jiných lokalit s monokulturními plochami. Roste i zájem o včelaření.
Včelařství není jen způsobem získání medu. Má také významný ekologický dopad. Včely hrají klíčovou roli v opylování rostlin. | foto: LHMP

Český svaz včelařů eviduje v Praze 4849 včelstev na 849 stanovištích a 667 včelařů. Oblíbené je střešní včelaření, úly jsou umístěny už na desítkách míst včetně budovy magistrátu či obchodních center.

„V centru města je takový způsob vedení včelstev velmi atraktivní, ba přímo návodný, vzhledem k tomu, že konvenční prostory jsou zpravidla nepříliš dobře dostupné. Takové umístění vyhovuje tedy nejen včelařům, ale soudě z tradičně dobrých výsledků včelařů i včelám. I v centru města a v doletové vzdálenosti jsou dobré možnosti snůšky. To se na kondici a výnosu včelstva vždy pozitivně projeví,“ vysvětluje Richard Těhník z Českého svazu včelařů.

Další výhodou je i to, že ve velkých městech se do medu dostává méně pesticidů a jiné chemie ze zemědělství, následkem čehož je lepší nejen med, ale i zdraví hmyzu.

Vhodné včely
Augustin Uváčik z Klubu střešních včelařů zároveň ale připomíná, že chování včel ve městě má svá pravidla. „Například je třeba zajistit, aby hmyz neobtěžoval v době rojení. Vhodné je zvolit i horský druh, který je mírný a pracovitý,“ popsal už dříve Uváčik. Ten byl například i u toho, když vznikly úly u areálu tuzemského sídla Mercedes-Benz na Chodově.

Potenciál velkých střech
Právě soukromé společnosti jsou další, kdo k boomu přispívají. „Včelařství je v poslední době u našich klientů velmi oblíbené. Nabízíme jim střešní i zahradní včelaření a v současné době například spravujeme šest včelích úlů na střeše obchodního domu na pražském Žižkově,“ říká Roman Lipovský, facility manažer společnosti ABIS, která se zabývá integrovanou správou budov. Kromě firem mají své úly ale také městské nebo státní instituce. Střešní stanoviště pro chov včel můžete najít například na skladu dekorací Národního divadla nebo na budově ústředí Státní veterinární správy.

Instituce a firmy si uvědomují potenciál nevyužitých střech rozlehlých budov a chtějí ho využívat pro umisťování včelích úlů. Aktivita má však svá úskalí. „Vždy se snažíme na začínající včelaře apelovat, aby dobře promysleli, co činí a jaké na takovou činnost mají zdroje nebo odborné kompetence. Pokud si člověk není zcela jistý svým rozhodnutím, lze životnímu prostředí pomoci i jinými aktivitami,“ upozorňuje Těhník z Českého svazu včelařů.

Metropole je ke včelám i začínajícím včelařům přátelská

  • Včelařství v pražských lesích má bohatou minulost. Dříve bylo samozřejmostí mít u každé hájovny také několik úlů.
  • S útlumem včelařství v minulosti a postupným vymíráním zkušených včelařů úly z pražských lesů takřka vymizely. Přitom se ukazuje, že právě Praha, díky výhodné poloze, mírným teplotám i díky městským parkům s bohatou druhovou rozmanitostí dřevin, je výbornou včelařskou oblastí.
  • Lesy hlavního města Prahy zahájily v roce 2011 projekt Návrat včel do pražských lesů, v jehož rámci se organizace snaží obnovovat a zakládat včelnice v pražské přírodě. Úly byly zbudovány v Kunratickém lese nebo také v lokalitě Milíčovského lesa.
  • Lesů hlavního města Prahy zároveň veřejnosti nabízejí možnost stát se „včelařem na zkoušku“. Komunitní včelnice vznikly ve kbelském ekocentru Prales a u rybníka Labuť v Kunratickém lese. „Pronajmout si můžete plně vybavený úl s náhradními nástavky a včelstvem v produkční síle. Připravíme pro vás úvodní seminář na téma péče o včelstvo a absolvovat s námi můžete i další workshopy a exkurze v medárně, kde zpracováváme včelí produkty z našich včelnic,“ popsala projekt komunitní včelnice mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová. Pokud vás pronájem úlu zaujal, sledujte web lhmp.cz, kde se dozvíte více informací a zároveň termín zahájení letošní ročníku projektu.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek