Dobrým příkladem budiž pražská developerská společnost Passerinvest Group, která v loňském roce umístila na střešní zahradu budovy Delta dva včelí úly. Místní rozmanitá zeleň na Brumlovce, parky i nedaleký Krčský les zajišťují podle odborníků včelám pestrý zdroj potravy. Díky těmto příznivým podmínkám se zde včelám daří, což podle zástupců firmy dokazuje i letošní jarní snůška medu. Stočilo se 20 litrů květového medu.
„Náš med udělal radost spolku seniorů Letokruh, sousedům sídlícím na pražské Brumlovce a poslouží také jako odměna do soutěží pro veřejnost. Jsme velmi rádi, že se včelám u nás daří, což dokazuje i množství získaného medu. Dlouho jsme s odborníky řešili vhodné prostředí pro umístění úlů a ukázalo se, že jsme zvolili správně. Podpora místní biodiverzity je jedním z cílů naší dlouhodobé strategie a věříme, že se zde včelám bude dařit i nadále,“ říká technický ředitel společnosti Passerinvest Group Martin Unger.
Jak se včelám na Brumlovce daří, můžete sledovat také na dvou webových kamerách.
Včely z mercedesu
Několik úlů je od předloňska k vidění i přes plot areálu tuzemského sídla Mercedes Benz na pražském Chodově. V Praze se včelaří také na vršcích městských staveb. Úly naleznete v hlavním městě také na střeše Národního divadla, na vršku budovy magistrátu, na hotelu i řadě dalších komerčních budov. Zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy dokonce předloni zřídili na kraji Kbel komunitní včelín. Do chuti místního medu se prý pozitivně promítá také fakt, že zde mohou včely opylovávat mnoho ovocných stromů, lesních dřevin i lučních porostů.
„Za pronájem úlu se včelstvem v produkční síle zaplatí zájemce deset tisíc korun. V ceně je úl s náhradními nástavky a vybavení na získávání medu. Pokud se včelaři nebude dařit, přesto neodejde s prázdnou. Do celkové částky je totiž již započítáno pět kilogramů vlastnoručně vytočeného medu navíc,“ popisuje pro deník Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová. Míst je ale omezené množství. Zapojit se budou moci zájemci nejdříve příští rok.
Bzučí to i pod Špilberkem
V chovu včel patří Česko mezi špičku v EU. Více jak šedesát tisíc chovatelů v přepočtu na počet obyvatel nás řadí do horních příček pomyslného evropského žebříčku, stejně jako počet včelstev v poměru k rozloze země. V Česku je dlouhodobě osm včelstev na jeden kilometr čtvereční. Není proto divu, že se včelám daří i v Brně. Místní magistrát loni nechal po městě rozmístit více než deset včelstev a čtyřicet domečků pro čmeláky. Několik včelstev bzučí například v parku pod brněnským Špilberkem. Cílem je zvýšit mezi lidmi ve městě povědomí o včelaření a přínosu včel a zároveň pomoci těm, kteří by se chtěli začít věnovat včelaření.
Kyjov i Ostrava
Úly v městském prostředí nejsou jen výsadou Prahy a Brna. Svůj městský med stáčejí i v Kyjově. V Ostravě zase čest města zachraňuje zoologická zahrada. V jejím areálu vzniklo v posledních letech několik opatření na podporu výskytu včel, čmeláků, motýlů a dalších zástupců bezobratlých. Řada z nich je umístěná kolem hlavní návštěvnické trasy – hmyzí hotely, budky pro čmeláky, kvetoucí louky a podobně.
I Plzeň přidává úly na své magistrátní budovy. Loni daly místní včely městu sto dvacet kilo medu. „Včely mají dolet od úlu zhruba pět kilometrů a Plzeň je zelené město, takže se tady mají dobře,“ komentuje včelař Pavel Mach.