metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Ve Stromovce přibudou vodní plochy a opraví se povrchy cest

  9:22
V parku Stromovka se už letos začnou budovat další vodní plochy a opraví se povrchy cest pro různé využití. Chystá se také úprava okolí Šlechtovy restaurace, nejprve se ale musí opravit budova. Plány magistrátu s jedním z největších pražských parků sdělil Dan Frantík, vedoucí oddělení péče o zeleň odboru městské zeleně a odpadového hospodářství pražského magistrátu.
Stromovka (ilustrační foto) | foto: Lesy hlavního města Prahy

O Stromovce

Stromovka neboli Královská obora je jedním z nejstarších parků v Praze. Založil ho zřejmě v roce 1268 český král Přemysl Otakar II. jako loveckou oboru. Pro veřejnost byl poprvé otevřený v roce 1804.

Ve Stromovce je více než 1,6 hektarů vodních ploch. Letos magistrát plánuje upravit břehy stávajících a začít výstavbu nových rybníků. „Celá centrální část Stromovky byla historicky jeden velký rybník,“ vysvětlil Frantík. Původní rybník měl asi 20 hektarů. Vodní plochy by se měly rozšířit do míst, kde je trávník podmáčený. „Za posledních 15 let byly dvakrát povodně, tak máme zmapovaná místa, kde ještě půl roku po povodni stála voda,“ dodal. Vzniknout má 1,4 hektarů nových vodních ploch.

O projektu Praha informovala už v roce 2012, začít se s ním mělo už loni. Nové rybníky budou rozděleny na část rekreační s přístupy k vodě, brouzdališti a vodními prvky, a na část přírodní, která bude sloužit jako klidová plochy pro hnízdění ptáků. Úpravy čekají také povrchy některých cest. Nově by se měly oddělit cesty pro pěší a bruslaře. „Chceme je směřovat do obvodové komunikace, která je asfaltová,“ vysvětlil. Cesty v centrální části by nově měly mít mlatový povrch z drobného přírodního kameniva.

Šlechtovka musí počkat

Příští rok bude kompletně opravená jedna z hlavních cest, která vede od výstaviště přes trať k dětskému hřišti Kaštánek. Protože Pražská plynárenská bude měnit potrubí teplovodu, který pod cestou vede, využije se jejího uzavření k výměně povrchu, ale i laviček a košů a úpravě stromořadí. Podle Frantíka půjde o investici ve výši osmi až devíti milionů korun.

Největší chystanou investicí bude oprava Šlechtovy restaurace za 150 milionů korun. Podle posledních informací ale letos nezačne, hotová by pak měla být v létě 2017. Památka na přelomu 70. a 80. let vyhořela a od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň v roce 2002. Odbor městské zeleně má už připravený projekt na úpravu okolí restaurace po opravě. „Nemá smysl ho dělat, než se opraví, při stavbě by se mohlo poničit,“ vysvětlil Frantík. Loni radní schválili zpevnění nestabilního svahu nad historickou budovou.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek