metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta

Další 4 fotografie v galerii
Národní památník na Vítkově. | foto: Národní muzeumMetro.cz

Vítkov připomene návrat československé brigády do republiky

  8:58
Na Vítkově dnes vyroste dobový tábor připomínající Československou samostatnou obrněnou brigádu a její návrat do republiky před 70 lety.

„Milovníci vojenské historie divákům během akce s názvem Se lvem na blatníku předvedou množství historické techniky a zbraní, připraveny budou i ukázky výcviku,“ uvedl za organizátory z klubu vojenské historie Rota Nazdar Miloš Borovička. Tábor na Vítkově zůstane až do neděle.

Vojáci Československé samostatné obrněné brigády byli za druhé světové války nasazeni v Anglii nebo u francouzského Dunkerque.

„Splácíme jim velký dluh. Bojovali a umírali daleko od domova a osvobozovat Československo mohli pouze symbolicky,“ uvedl Vilém Fencl prezident klubu Rota Nazdar. „Jakmile se vrátili domů, dovolili jim 30. května slavnostně defilovat Prahou, ale protože přišli ‚ze špatné strany‘, museli ihned za demarkační linii. Komunistický režim pak vojáky šikanoval,“ dodal Fencl.

Akce se jmenuje Se lvem na blatníku kvůli typickému znaku Čechoslováků, který zdobil jejich techniku. „Na místě budeme mít téměř dvě desítky dobových vozidel a motocyklů. Některé z nich budou mít svou českou premiéru po rekonstrukci,“ poznamenal Fencl. Návštěvníkům slíbil, že většinu techniky i zbraní nadšenci předvedou přímo v akci. „Budeme mít dokonce dva historické kanony, ze kterých se bude střílet až do sobotní noci,“ uvedl.

Návštěvníky během celé soboty až do pozdních nočních hodin čekají ukázky výcviku, expozice lehké polní ambulance s vybavením či výstava fotografií z působení Čechoslováku v Anglii a na západní frontě.

Akce se zúčastní veterán Charles Strasser. Ten se dostal v roce 1938 do Anglie podobným transportem dětí jaké organizoval sir Nicholas Winton. „V roce 1944 se v pouhých sedmnácti letech přihlásil jako dobrovolník a bojoval s našimi vojáky u Dunkerque. Po válce se usadil na ostrově Jersey, kde žije dodnes. I přes svůj vysoký věk je ve výborné kondici, která mu stále umožňuje pilotovat vlastní letadlo,“ poznamenal Fencl.

Celý program je součástí Pražské muzejní noci. Organizátoři ho připravili ve spolupráci s Národním muzeem, Vojenském historickým ústavem a Československou obcí legionářskou. Celý program, další informace, zajímavosti a fotografie jsou přístupné na webu www.rotanazdar.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek