metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 4 fotografie v galerii
Národní památník na Vítkově. | foto: Národní muzeumMetro.cz

Vítkov připomene návrat československé brigády do republiky

  8:58
Na Vítkově dnes vyroste dobový tábor připomínající Československou samostatnou obrněnou brigádu a její návrat do republiky před 70 lety.

„Milovníci vojenské historie divákům během akce s názvem Se lvem na blatníku předvedou množství historické techniky a zbraní, připraveny budou i ukázky výcviku,“ uvedl za organizátory z klubu vojenské historie Rota Nazdar Miloš Borovička. Tábor na Vítkově zůstane až do neděle.

Vojáci Československé samostatné obrněné brigády byli za druhé světové války nasazeni v Anglii nebo u francouzského Dunkerque.

„Splácíme jim velký dluh. Bojovali a umírali daleko od domova a osvobozovat Československo mohli pouze symbolicky,“ uvedl Vilém Fencl prezident klubu Rota Nazdar. „Jakmile se vrátili domů, dovolili jim 30. května slavnostně defilovat Prahou, ale protože přišli ‚ze špatné strany‘, museli ihned za demarkační linii. Komunistický režim pak vojáky šikanoval,“ dodal Fencl.

Akce se jmenuje Se lvem na blatníku kvůli typickému znaku Čechoslováků, který zdobil jejich techniku. „Na místě budeme mít téměř dvě desítky dobových vozidel a motocyklů. Některé z nich budou mít svou českou premiéru po rekonstrukci,“ poznamenal Fencl. Návštěvníkům slíbil, že většinu techniky i zbraní nadšenci předvedou přímo v akci. „Budeme mít dokonce dva historické kanony, ze kterých se bude střílet až do sobotní noci,“ uvedl.

Návštěvníky během celé soboty až do pozdních nočních hodin čekají ukázky výcviku, expozice lehké polní ambulance s vybavením či výstava fotografií z působení Čechoslováku v Anglii a na západní frontě.

Akce se zúčastní veterán Charles Strasser. Ten se dostal v roce 1938 do Anglie podobným transportem dětí jaké organizoval sir Nicholas Winton. „V roce 1944 se v pouhých sedmnácti letech přihlásil jako dobrovolník a bojoval s našimi vojáky u Dunkerque. Po válce se usadil na ostrově Jersey, kde žije dodnes. I přes svůj vysoký věk je ve výborné kondici, která mu stále umožňuje pilotovat vlastní letadlo,“ poznamenal Fencl.

Celý program je součástí Pražské muzejní noci. Organizátoři ho připravili ve spolupráci s Národním muzeem, Vojenském historickým ústavem a Československou obcí legionářskou. Celý program, další informace, zajímavosti a fotografie jsou přístupné na webu www.rotanazdar.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek