metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Dalších 8 fotografií v galerii
Posmrtná maska prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka na výstavě Slavné pohřby v Národním památníku na Vítkově. | foto: Národní muzeumMetro.cz

Slavné pohřby. Nová výstava v Národním památníku na Vítkově

  5:57
Národní muzeum otevřelo v Národním památníku na Vítkově další výstavu z cyklu Smrt. Expozice s názvem Slavné pohřby netradičním způsobem představí nejen důležité osobnosti českých dějin od 19. do 21. století, ale také společenské tradice a klíčové historické momenty.

Národní památník na Vítkov

Je otevřen denně od středy do neděle od 10 do 18 hodin.

  • Plné vstupné je 120 korun.
  • Snížené 80 korun.
  • Rodinné 200 korun.

„Cyklem Smrt jsme chtěli více přiblížit toto ve společnosti nepříliš oblíbené, ale důležité téma. Výstava Slavné pohřby přináší další pohled na motiv smrti a prostřednictvím slavnostních pohřebních ceremoniálů připomene velikány našich dějin i přelomové historické momenty,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Pohřební ceremoniál jako historický obraz společnosti

Smrt a rituály spojené s odchodem z tohoto světa provází lidstvo už od pradávna. V průběhu staletí se začala tvořit celá řada symbolických obřadů, kterými se pozůstalí chtěli s mrtvými důstojně rozloučit.

„Postupem času se vytvářely různé společenské vrstvy a průběh pohřbů i jejich výbava se začala značně lišit,“ uvádí komisař výstavy Ivan Malý. Výsada slavných pohřbů se vztahovala pouze na vládnoucí politické a církevní osobnosti, kdy měřítkem byla moc a bohatství. Až s národním obrozením se této pocty začíná dostávat i významným postavám společenského života bez ohledu na jejich původ či majetek. Důležitým impulsem se staly zásluhy a význam zemřelého. Na pozadí velkých pohřbů výstava návštěvníky seznámí nejen s klíčovými osobnostmi našich dějin, ale také se souvisejícími historickými okolnostmi.

Při procházení interiérem budou návštěvníci vtaženi do historické skutečnosti, reálií a atmosféry pohřbů velkých českých osobností, jakými byl Miroslav Tyrš, František Ladislav Rieger, Alois Rašín, Tomáš G. Masaryk, Jan Palach či Václav Havel.

Umístění výstavy v Národním památníku na Vítkově je symbolické. V letech 1929 – 1938 byl vystavěn k poctě československých legionářů a představuje i místo posledního odpočinku neznámých vojínů od Dukly a od Zborova. Památník pak neblaze proslul vybudováním veřejně přístupného mauzolea Klementa Gottwalda. Tuto propagandu ve spojení s kultem osobnosti zemřelého státníka a degradaci Národního památníku na Vítkově připomíná nejen vlastní výstava, ale i stálá expozice v podzemních prostorách bývalého mauzolea s názvem Laboratoř moci.

Výstavy z cyklu Smrt

Jednotlivé výstavy propojí pražské objekty Národního muzea.

  • Smrt kmotřička - České muzeum hudby - do 14. června.
  • Onen svět - Národopisné muzeum – Musaion – do 31. května.
  • Rituály smrti - Náprstkovo muzeum – do 20. září.
  • Smrt - Nová budova Národního muzea – do 8. listopadu.
  • Smrtelné slasti - Nová budova Národního muzea do 21. června.
  • Brány slávy a nesmrtelnosti – Lapidárium – muzeum připravuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek