metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

S Masopustem se přišlo rozloučit přes tisíc lidí

  12:44
Přes tisíc lidí se dnes přišlo na stadionu Dukly na Julisce naposledy rozloučit s legendou českého fotbalu Josefem Masopustem. Vicemistr světa z roku 1962 a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy zemřel 29. června po dlouhé a vážné nemoci ve věku 84 let.

Další 2 fotografie v galerii
Rozloučení s Josefem Masopustem. | foto: Pavel Tůma

Smutečního obřadu s vojenskými poctami se zúčastnili jeho bývalí spoluhráči, vedení Fotbalové asociace ČR, ministr obrany Martin Stropnický nebo jiná sportovní legenda, gymnastka Věra Čáslavská. „Dovol mi, Pepíku, abych se s tebou rozloučila za všechny sportovce na světě a za všechny, kteří tě obdivovali jako člověka a kterým je líto, že už tu nejsi. Byl jsi nádherný člověk,“ řekla při svém proslovu sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice.

Masopust byl jednou z největších osobností v historii českého fotbalu. Po zisku stříbra na MS v roce 1962 dostal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. Po něm z českých fotbalistů získal prestižní ocenění pouze Pavel Nedvěd v roce 2003. „Stal si se pro mě velkým vzorem, nejen proto, že si dokázal získat nejcennější fotbalovou cenu, ale hlavně proto, že si ji získal jako první hráč z východního bloku a zboural si spoustu bariér,“ prohlásila Čáslavská.

Výborný hráč i trenér
Během hráčské kariéry nastupoval Masopust za Most, Teplice a především Duklu, s níž získal osm titulů. S reprezentací navíc v roce 1960 vybojoval bronz na mistrovství Evropy. Úspěšný byl také jako trenér; ligový titul získal s Brnem a vedl i československý národní tým.

„Bylo to dnes pro mě strašně těžké. Těžko se mi mluví. Každému bych moc přál, aby mohl hrát pod takovým člověkem,“ řekl Karel Jarůšek, který přijel společně s osmi tehdejšími spoluhráči z Brna, kteří pod Masopustem titul získali.

V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století před Josefem Bicanem a Ivem Viktorem. Za svého nejlepšího hráče v historii ho vybrala i FAČR k 50. výročí UEFA a mezi 100 nejlepších fotbalistů historie ho zařadil rovněž legendární Brazilec Pelé.

Jeho legenda zůstane    
Rozloučit se s ním dnes přijela i FIFA prostřednictvím Slovenky Evy Pasquierové. „Sešli jsme se říci sbohem jednomu z největších fotbalistů světa. Dovolte mi, abych jménem prezidenta FIFA Seppa Blattera sdělila rodině upřímnou soustrast. Odešel sice velký člověk, ale neodešla jeho legenda, která s námi bude žít navěky. Jménem fotbalové rodiny mu přeji šťastnou cestu do fotbalového nebe,“ řekla Pasquierová, která má na FIFA na starosti rozvoj fotbalu v Evropě a Oceánii.

Čestnou stráž u rakve drželi zástupci Dukly včetně bývalého reprezentačního trenéra Petra Rady a v druhé části obřadu bývalý reprezentanti včetně Masopustových spoluhráčů z Chile či Vladimíra Šmicera.

Vzpomínkové věnce poslaly fotbalové kluby, ale i velvyslanectví Chile, které nezapomnělo na to, že právě v této jihoamerické zemi prožil Masopust největší úspěch kariéry. Na závěr při odjezdu rakve celý stadion čtyři minuty tleskal ve stoje.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek