metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 4 fotografie v galerii
Oddělení letectví je dokladem o vizionářské mysli Leonarda da Vinci. | foto: Grande Exhibitions Metro.cz

Tank, letadlo i výtvarné umění. V Paláci Lucerna probíhá výstava o Leonardu da Vinci

  18:34
Výstava Da Vinci – Inventions, která se koná ve Velkém sále Paláce Lucerna, představuje Leonarda da Vinci jako vynálezce, malíře, vědce, anatoma, technika, architekta, sochaře a filozofa. Výstava nabízí kopie jeho nejznámějších kodexů, anatomické studie a ukázky jeho renesančního umění "v reálné velikosti". Řadu vynálezů si mohou návštěvníci vyzkoušet.

Výstava Da Vinci – Inventions zahrnuje příklady Leonardových strojních vynálezů či pohyblivé modely nejvýznamnějších děl. Návštěvníci mohou exponáty rozpohybovat – tahat za ně nebo na ně tlačit a točit s nimi, aby si mohli doslova osahat vědecké principy, na kterých Leonardovy vynálezy stojí. „Výstava nabízí návštěvníkům všeho věku zábavný, poznávací a povznášející zážitek, ať už jsou fanoušky historie a umění, anebo se s Leonardovým dílem setkávají poprvé v životě,“ zve do Paláce Lucerna Rob Kirk ze společnosti Grande Exhibitions, která výstavu pořádá.

Výstava je určena i pro děti.

Na plátno promítaná Poslední večeře.

Jedním z hlavních exponátů má být na plátno promítaný obraz Poslední večeře, či figura Vitruviánského muže, kterou bude možné rozpohybovat. Vitruviánský muž je skica čtyřruké a čtyřnohé postavy v kruhu a čtverci zároveň, jedna z nejznámějších kreseb na světě. Nebude chybět ani jeden z nejodvážnějších projektů Leonarda da Vinci - socha koně pro Lodovica Sforzu. Pro milánského vladaře ji zhotovil v roce 1499 jako hliněný model, k odlití do bronzu ale už nedošlo kvůli válce. Pokud by se realizovala, nebyla by největší jezdecká socha na světě na pražském Vítkově, ale v Miláně.

Leonardo da Vinci byl humanista, přesto právě on navrhl předchůdce děla a moderního tanku.

Výstava již probíhá.

Projekt Da Vinci – Inventions vznikl pod záštitou Muzea Leonarda da Vinci v Římě za asistence mnoha italských odborníků. Výstava představuje 13 tematicky ucelených oblastí Leonardových děl, čímž návštěvníkovi nabízí zajímavý pohled do mysli renesančního člověka, který položil základy několika důležitých vynálezů moderní doby, například vrtulníku, letadla, automobilu, ponorky, padáku či jízdního kola.

Interaktivní výstava, která chce přiblížit široké veřejnosti osobnost a dílo slavného renesančního umělce potrvá do 28. srpna. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek