metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert
Veletržní palác | foto: Packa - Wikimedia Commons

Národní galerie zahajuje letní sezonu, představuje absolventy AVU

  17:53
Národní galerie v Praze dnes čtveřicí výstav ve Veletržním paláci zahajuje letní výstavní sezonu. Představí mimo jiné práce letošních absolventů pražské Akademie výtvarných umění či málo známého architekta Lubora Marka. Spolu s výstavami bude otevřen také nový pop up obchod galerie Září.

V paláci Kinských dnes začíná výstava mistrů současné japonské kaligrafie. Prostor dostala tradičnější i avantgardní tvorba, japonská kaligrafie se tak představí v širokém spektru různých typů písma a jednotlivých stylů. Národní galerie v Praze tím pokračuje v přehlídce nejnovějších děl současných mistrů z celého Japonska.

Výstava absolventů osmnácti ateliérů Akademie výtvarných umění je pravidelným zakončením akademického roku a studia tentokrát 49 studentů. Absolventi různých ateliérů představují svými díly pestrou instalaci, kterou letos kurátorsky uspořádal Tomáš Hříbek a architekt výstavy Peter Požár.

Retrospektivní výstavu připravila Národní galerie architektovi Luboru Markovi (1915 až 2000). Ten patří do generace tvůrců, kteří vstoupili do praxe těsně před druhou světovou válkou a stali se většinou takzvanou ztracenou generací. Známé jsou jeho horské stavby, mnoho jeho projektů však zůstalo nerealizováno.

Lanovky na Chopok i školní pavilon

V roce 1941 byla v protektorátu Čechy a Morava vyhlášena stavební uzávěra, která donutila architekty k přerušení činnosti. „Generace, do níž patřil i Lubor Marek, neměla možnost zařazení mezi funkcionalistické tvůrce, zároveň si ale nestihla vypracovat vlastní rukopis. Po válce ji přehlušili mladí studenti a další rozvoj zastavil pseudohistorismus diktovaný socialistickým realismem,“ uvádí kurátorka výstavy Radomíra Sedláková. Historicko-politická nepřízeň odsunula většinu architektů Markovy generace na vedlejší kolej.

Po válce měl vlastní kancelář na Slovensku, v níž se věnoval především Nízkým Tatrám. Navrhoval hotelové stavby či stanici lanovek na Chopok. Po návratu do Prahy v roce 1950 nastoupil do Studijního a typizačního ústavu, kde mimo jiné navrhl svoji zřejmě nejpopulárnější stavbu - malý provizorní školní pavilon. Jako mnohokrát opakovaný typový projekt však zůstal bezejmenný.

Výstava nazvaná Architekt Lubor Marek bude ve Veletržním paláci probíhat až do 20. září.

Komentáře

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek