metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Nákladové nádraží Žižkov rozzáří letní kino

  13:15
Také letos se Národní filmový archiv připojí k letnímu provozu kulturního centra na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze. Industriální areál bude hostit letní kino, divadelní představení, řadu výstav a diskusí. Návštěvníci se mohou těšit i na kavárnu s vyhlídkovou terasou, která otevírá každý den.
Nákladové nádraží Žižkov. Jeho provoz skončil v roce 2002. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

„V naší režii je letní kino a série workshopů. Filmový program začíná 15. června,“ sdělil zástupce archivu Jakub Pinkava.

V programu se objeví například němý snímek s Vlastou Burianem a Anny Ondrákovou Milenky starého kriminálníka, muzikálová komedie z roku 1980 s Johnem Belushim a Danem Aykroydem Bratři Bluseovi, o deset let starší česká detektivka Na kolejích čeká vrah či britsko-americký snímek V Bruggách režiséra Martina McDonagha s Colinem Farrellem v jedné z hlavních rolí. Koncem měsíce se na plátně letního kina objeví Krejčíkova Svatba jako řemen či slovenské Slnko v sieti.

Národní filmový archiv se přidá i k oslavě Mezinárodního dne archivů, tentokrát programem s husitskou tematikou. Divákům v kině Ponrepo nabídne 10. června dopoledne projekci Spanilé jízdy Oldřicha Daňka z roku 1963, kterou doplní lektorským úvodem.

Odpoledne tu bude otevřena výstava, která prostřednictvím fotografií, plakátů, reklamních materiálů a scénářů ze sbírek oddělení písemných archiválií upozorní na proměny pohledu na osobu Jana Husa a jeho odkaz.

To ukáže na filmech, které z minulosti čerpají argumenty pro své vlastní ideologie, používají atraktivní historické prostředí jako kulisu pro dětská dobrodružství. Anebo naopak vyjímají Husův odkaz z historizujících a romantizujících představ Jiráska a Palackého a pojímají ho jako nadčasovou výzvu. Večer bude uveden šest let starý snímek Miroslava Bambuška nazvaný Jan Hus - mše za tři mrtvé muže.

Od 17. do 21. června se v Ponrepu uskuteční třetí vydání workshopu Cinemaspot, který v pravidelné půlroční periodě usiluje o zasvěcení začínajících filmařů prostřednictvím tvůrčích setkání s etablovanými a zkušenými profesionály.

Nyní jím bude Milan Šteindler, který přiblíží tvůrčí proces spojený s fungováním legendárního divadla Sklep i svou samostatnou dráhou autorského filmaře.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek