metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Dalších 56 fotografií v galerii
Danube House na Rohanském ostrově v Karlíně. | foto: openhousepraha.czMetro.cz

GALERIE: 33 stavebních skvostů můžete v metropoli navštívit o víkendu zdarma

  8:22,  aktualizováno  16.5 7:22
Festival Open House Praha, při němž se veřejnosti zpřístupní architektonicky zajímavé stavby, se koná už o víkendu 16. a 17. května. Deník Metro vybral několik zajímavých tipů.

Open House

Budovy budou otevřeny dnes a zítra od 10 do 18 hodin.

  • Informační centrum bude v hotelu Fusion v Jindřišské ulici. Některé z jeho pokojů si zájemci budou moci také prohlédnout.
  • Festival vznikl v roce 1992 v Londýně jako snaha o posílení vztahu laické veřejnosti k místu a městu.

Celkem 33 zajímavých budov, které nejsou běžně přístupné, zdarma o víkendu otevře architektonický festival. „Snažili jsme se zpřístupnit nejen známé pražské skvosty, ale i neprávem přehlížené objekty. Například Ústřední telekomunikační budova O2, která je ztracená mezi Parukářkou a hřbitovy, nabízí úžasný výhled,“ nabídl tip na prohlídku ředitel festivalu Michal Tošovský.

Program je připraven i pro rodiče s dětmi. Dům U Dvou zlatých medvědů interaktivně seznámí s historií a nabídne možnost vyfotit se s postavou Klíčníka pražských dveří.

Do některých budov je vstup zcela volný, v jiných objektech se návštěvy uskuteční v organizovaných skupinách. Do sedmi budov je nutné se předem registrovat.

Prohlédnout si můžete i nové skvosty architektury

Milovníci historie mohou v rámci festivalu Open House navštívit Anežský klášter a palác Kinských. Zpřístupněn bude i Strahovský klášter a areál Invalidovny.

Otevřena bude Kramářova vila a budovy Ministerstva zemědělství či Ministerstva průmyslu a obchodu. Období funkcionalismu reprezentuje Dům odborových svazů a Skleněný palác v Dejvicích. Své brány otevřou i paláce Lucerna a Metro v centru města.

Zájemci o současnou architekturu mohou zamířit do kancelářských budov Main Point a Danube House nebo do budov ArtGen či do plovoucího domu . V nabídce nechybí ani Tančící dům či Florentinum.

Na své si přijdou i fanoušci techniky. Za provozu si budou moci prohlédnout elektrárnu na Štvanici či aerodynamický tunel v libeňském plynojemu.

Na milovníky železnic čeká Nákladové nádraží Žižkov a jeden z oblouků Negrelliho viaduktu v Karlíně. Unikátní příležitost přináší i velodrom na Třebešíně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek